Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Simon Vikstrøm


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Simon Vikstrøms kryds

Dette er Simon Vikstrøms Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-04-23 Gedser Odde
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-05-22 Gårdbogård Sø
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-06 Elkenøre
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-03-14 Vester Kippinge
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-10
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2014-01-03 Bruserup/Stavreby Strandenge (Guldborgsund)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-03-08 elkenøre Strand
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-05 Sneum Engsø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2014-07-04 Bøtø Nor
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2014-03-15 Lyngby Mølledam
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-03-26 Bøtø Nor
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-01-07
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-01-07
34 X Krikand (Anas crecca)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-03-09 Stege Jordbassiner
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-03
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2014-10-29 Røgbølle Sø
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-01-03
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-03
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-10-12 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-01-03
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-03
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-01-03
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-03
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-05-22 Gårdbogård
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-09 Elkenøre Strand
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-04-29 Havlykke
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-04
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-02-25 Elkenøre Strand
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-03
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-03-01 Bøtø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2014-05-22 Sørig, Skagen
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-04
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-03
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-03-07 korselitze
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-07
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-01-01 Elkenøre Strand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-07
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-01-01 Elkenøre Strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Lille Vildmosen
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-05 Fourfeldt
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-03-14 Vester Kippinge
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-02-12 Bøtø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-01-08
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-02-09 Elkenøre Strand
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-03-07 Havlykke
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-09 Bjørup Grusgrav
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-04-23 Gedser Odde
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-01-03
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-05-24 Jerud Strand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-04-09 Bøtø Nor
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-01-05 Fourfeldt
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-05-30 Hyllekrog
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-04-07 Bøtø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-05-22 Ulvedybet
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-05-22 Ulvedybet
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-05-12 Bøtø Nor
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-01-07
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-01-03
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-05-22 Ulvedybet
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-04-29 Korselitze
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-10-11 Mandø, Låningsvejen
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-01-24 Gedser Odde
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-08-15 Bøtø Nor
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-05-01 Bøtø Nor
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-03-20 Vålse Vesterskov
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-01-03 Fourfeldt
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-04-22 Bøtø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-04-27 Bøtø Nor
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-14 Bøtø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-05-22 Hirtshals
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-01-20
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-03-17 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2014-04-23 Gedser Odde
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2014-06-03
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-04-10 Gedser Oddeq
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-08-09 Ølsemagle Revle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-03-17 Havlykke
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-04-23 Gedser Odde
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-23 Gedser Odde
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-23 Gedser Odde
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-16 Bøtø Nor
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-04-24 Gedser Odde
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-09-16 Gedser Odde
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-04-24 Gedser Odde
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2014-09-03 Gedser Odde
205 X Søkonge (Alle alle) 2014-10-10 Blåvand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-04-23 Gedser Odde
208 X Alk (Alca torda) 2014-05-24 Skagen Havn
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-05-23 Skagen Havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-03
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-01-03
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2014-05-23 Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2014-05-23 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2014-09-28 Birkemose
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-08-05 Bøtø Nor
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-05-25 Bunken
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-05-23 Grenen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-03
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-05-22 Ulvedybet
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-03-20 Bøtø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Marielyst
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-04-07 Bøtø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-08-13 Majbølle Nor
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-05-17 Holbæk
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-10 Elkenøre Strand
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2014-05-22 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-05 Gram Slotsparkt
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-02-24 Idestrup
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-03-24 bøtø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-01-07
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-05-23 Grenen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-03-07 Elkenøre Strand
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-05-24 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-03
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-02-02 Elkenøre Strnd
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-03-09 Elkenøre Strand
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-01-11 Hareskov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-01-11 Kildemosen, Bagsværd
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-10-09 Blåvand
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-01-11 Rådvad
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-05-02 Gedser Fuglestation
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-04
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-05-18 Bøtø Plantage
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-04
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2014-05-24 Nedermose, Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-05-03 Bøtø Nor
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-05-18 Bøtø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-19 Nor Nor
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-20 Hasselø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-03-17 Tågeskovvej v/ Sparresholm
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-05-21 Frejlev Østerskov
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-07
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-03
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-01-03
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-05 Gram Slotspark
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-01-03
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-03
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-05-23 Batteriskoven
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-05 Gram Slotspark
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-10-10 Fiilsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-04-27 Bøtø Nor
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-03-06 Elkenøre Strand
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-01-05
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2014-05-22 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-10-11 Mandø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-22 Bøtø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-10 Vestamager
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-22 Bøtø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-12
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-04-23 Gedser Odde
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-20 Bjørup Grusgrav
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-20 Orehoved Skov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-06-12 Møns Klint
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-21 Alsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-05-03 Bøtø Norq
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-05-26 Frisenfeldt
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-04-29 Barup Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-13 Kroghage
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-19 Lupinmarkerne
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-17 Holbæk Fjord
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-11 Marielyst
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-07 Havlykke
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-22 Marielyst
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-04-28 Elkenøre Strand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-03-24 Elkenøre Strand
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-15
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-05 Gram Slotspark
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-11 Brobæk Mose
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-01-05 Gram Slotspark
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-11 Blåvand
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-07
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-07 Birkemose
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-03
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-02-28 Elkenøre Strand
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-03-07 Korselitze
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-20 Fuglsang Park
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-02
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-15 Elkenøre Mose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-04-24 Bøtø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2014-08-30 Gedser Odde
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-04-09 Nykøbing F
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-24 Kroghage
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-04-20 Marielyst strandpark
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-03-19 Bøtø, Lupinmarkerne
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-24 Kroghage
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-11 Nymølle, Lyngby
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-02-27 Elkenøre Stradn
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-22 Bøtø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-09-07 Gedser Odde
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-10 Bøtø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-03-10 Lupinmarkerne
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-07 Birkemose
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2014-09-07 Gedser Odde
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-03
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-05 Gram Slotspark
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-10
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-04
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2014-05-23 Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-01-10
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-03-08 Elkenøre Strand
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-08
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-01-07
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-03
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2014-04-11 Marielyst
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2014-09-24 Gedser Odde
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-11-05 Gedser Odde
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-03-25 Sønder Tåstrup
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-07
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-27 Sydhavnstippen
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-03-10 Bøtø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer