Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Jørgen Ballegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Ballegaards kryds

Dette er Jørgen Ballegaards Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-04-06 Burgårde
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-03-08
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-05-20 Fjand Ø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-04-28 skagen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-04
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-10-06 V. Stadil fjord
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-02-05 Løve
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-04
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-10-09 V. Stadil fjord
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-04
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-05-25 V. Stadil fjord
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-02-08 Alrø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-05-25 V. Stadil fjord
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-05-25 V. Stadil fjord
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-10-06 V. Stadil fjord
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-04
33 Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-02-05
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-03-25 Grædstrup
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-08
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) Alrø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-04-28 skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-03-23 Bovbjerg
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-04-28 Skagen
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-04
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-10 klostermølle
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-07
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-02-08 Alrø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-06-01 Gludsted Pl.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-24 Bryrup
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-12 Bryrup
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-04-08 Bryrup
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-03
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-03
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-04-28 skagen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-03-03
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-02-02
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-03-27 Lille Bredlund
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-31
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-03-25 Grædstrup
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-06
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-05-25 V. Stadil fjord
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-02-08 Alrø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-05-20 Fjand Ø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-02-10
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-08-01 Vest Stadil Fjord
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-08-01 Bækbygård Strand
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-04-28 skagen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-05-01 Sletkær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-08-01 Bækbygård Strand
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-02-02 Alrø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-08-01 Bækbygård Strand
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-08-01 Bækbygård Strand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-08-01 Vest Stadil Fjord
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-05-25 V. Stadil fjord
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-08-01 Bækbygård Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-10-06 V. Stadil fjord
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-04-16 Gludsted pl.
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-10-07 Husby Klit
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-05-16 Gludsted pl.
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-05-16 Bryrup Langsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-05-20 Fjand Ø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-05-01 Sletkær
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-06-07 Vrads
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-05-25 V. Stadil fjord
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-10-09 Husby Klit
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-08
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-04-28 skagen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-15
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-08
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-04-28 skagen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-04-28 skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-08-01 Bækbygård Strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-28 skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-28 skagen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-05-25 V. Stadil fjord
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-04-28 skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2014-11-09 Fornæs
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-10-08 Husby Klit
208 X Alk (Alca torda) 2014-10-08 Husby klit
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-04-28 skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-03-23 Bovbjerg
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2014-08-01 Bækbygård Strand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2014-10-08 husby klit
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-04-28 Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-05-24 Ringkøbing
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-04
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-10-08 V. Stadil fjord
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-04-27 skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-07-08 Salten langsø
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-02-02
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-03-08 Gludsted Pl.
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-06 Bredvad Mølle
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-03-08 Ulkær Mose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-03-25 Boest
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-04-28 skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-02-02
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-04-28 skagen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-03
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2014-10-02 hjøllund pl.
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-01-07
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2014-03-13 Midtjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-03-13 Gludsted Plantage
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-01-31
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-05-10 Gludste Pl.
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-08
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-01-26
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-03-10 Bryrup
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-02-08
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-03-08 Tyvkær
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-05-02 Gludsted Plantage
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-10 Bøllingsø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-24 Vrads Sande
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-03-08 Gludsted Pl.
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-06
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-07
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2014-10-02 hjøllund pl.
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-07
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-04
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-07-12 Løve
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-03
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-01
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-02-02
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-02-02
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-03-12
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-06
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-02-05 Uldum Kær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-05
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-03
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-08-01 Vest Stadil Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-03-08 Gludsted Pl.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-11 Vinding
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-10-09 Husby klit
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-05-01 Sletkær
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-09 Velling Skov Dambrug
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-05-01 Sletkær
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-02-11 Salten Næs
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-10-06 Nr. Lyngvig Fyr
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-17 Vrads
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-29 Gludsted pl.
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-05-25 V. Stadil fjord
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-17 Salten Langsø
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-20 Fjand
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-14 Bryrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-06 Hvedholm slotspark
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-20 Bryrup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-10 Gludsted pl.
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-10-07 Nr. Lyngvig Fyr
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-31
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-31
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-01
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-30
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-01-08
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-10
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-02
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-12
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-15
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-08
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-03-08
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-21 Nr. Vosborg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-31
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-19 Uldum Kær
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-29 Klosterkær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-07-29 Palsgård Skov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-05-10 Hjøllund Savværk
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-05-04 Ildal Skov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-05-10 Vrads Sande
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-04-03 Vrads Sande
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-17 Vrads
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-04
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-02
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-02
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-03-05
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-28 skagen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-03-11 Hjøllund Savværk
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-18 Lystrupminde
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-03-10 Kærshoved
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-16 Gludsted pl.
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-02-05 Uldum Kær
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-09-23 Fyns Hoved
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-01
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-22
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-03
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-07
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-04-17 Velgårde
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-12-26 Bryrup
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-01-25
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-31
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-12-05 Hjøllund Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-27
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-07
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-03-25
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-02-05
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-04-11 Stigsholm Sø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer