Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Finn Just Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Finn Just Christensens kryds

Dette er Finn Just Christensens Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-05-09 Nr. Farup Enge (Esbjerg)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-03-19 Kirkendrup Skov (Odense)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-04-26 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-02-01 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2014-02-16 De nordlige græsningsfenner, Lille Vildmose (Aalborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-01-26 Ballum Forland (Tønder)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-02-16 De nordlige græsningsfenner, Lille Vildmose (Aalborg)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-01-26 Ballum Forland (Tønder)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2014-08-06 Keldsnor (Langeland)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-01-26 Højer Vade (Tønder)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-26 Ballum Forland (Tønder)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-01-26 Ballum Forland (Tønder)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2014-01-01 Odense Å v/Sankt Klemens (Odense)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-05-13 Broby Sø (Odense)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-02-17 Broby Sø (Odense)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-01-26 Ballum Forland (Tønder)
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-05-04 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2014-06-01 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-11-22 Flyvesandet (Nordfyns)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-10-12 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2014-10-12 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-05-11 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-26 Ballum Forland (Tønder)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-11 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-07 Kirkendrup Skov (Odense)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-10-05 Dovns Klint (Langeland)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-03-24 Broby Sø (Odense)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2014-08-02 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-02-12 Broby Sø (Odense)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-02-01 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-03-26 Kirkendrup Skov (Odense)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-02-28 Broby Sø (Odense)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-02-18 Broby Sø (Odense)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-07-06 Klæsø Nor (Langeland)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-04-06 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-03-02 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-03-02 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-01-26 Højer Vade (Tønder)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-01-26 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-04-27 Vesterende Ballum og Østerende Ballum (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-05-11 Ulvedybet, Perlen (Jammerbugt)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-05-26 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2014-05-09 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-04-26 Mandø (Esbjerg)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-04-26 Mandø (Esbjerg)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-04-27 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-01-26 Ballum Forland (Tønder)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-02-23 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-03-20 Kirkendrup Skov (Odense)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-10-14 Skallingen (Varde)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-02-17 Broby Sø (Odense)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-05-11 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-04-26 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-04-28 Broby Sø (Odense)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-04-27 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-26 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-05-11 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-10-12 Blåvands Huk (Varde)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-04-27 Sneum Digesø (Esbjerg)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-02-20 Kirkendrup Skov (Odense)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-03-07 Broby Sø (Odense)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-05-04 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-26 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2014-05-10 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-05 Dovns Klint (Langeland)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-05-10 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2014-11-22 Flyvesandet (Nordfyns)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-05-11 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-05-10 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-08-06 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-03-30 Gundsølille (Roskilde)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-10-12 Blåvands Huk (Varde)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-07-16 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-05-11 Ulvedybet, Perlen (Jammerbugt)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-01-26 Astrup Engsø (Tønder)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-06-01 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-04-27 Sølsted (Tønder)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2014-02-16 De nordlige græsningsfenner, Lille Vildmose (Aalborg)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-03-25 Broby Sø (Odense)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-01-12 Roerslev (Nordfyns)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-01 Broby Sø (Odense)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-01-03 Kirkendrup Skov (Odense)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-05-10 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-06-09 Renbæk (Tønder)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-26 Ballum Forland (Tønder)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-02-16 De nordlige græsningsfenner, Lille Vildmose (Aalborg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-26 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-02-14 Kirkendrup Skov (Odense)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-02-01 Store Hareskov (Furesø)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2014-03-13 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2014-03-13 Blåbjerg Klitplantage (Varde)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-10-14 Skallingen (Varde)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2014-12-21 Skaboeshuse (Nyborg)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-04-27 Magisterkogen (Tønder)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-12-26 Søgård Skov (Aabenraa)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-11-22 Dalene v/Otterup (Nordfyns)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-05 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-05-11 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-26 Rømødæmningen (Tønder)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-06-30 Søgård Mose, Åbenrå (Aabenraa)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-02 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-03-04 Kirkendrup Skov (Odense)
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-14 Kirkendrup Skov (Odense)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-03-20 Kirkendrup Skov (Odense)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-02-17 Broby Sø (Odense)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-02-13 Broby Sø (Odense)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-02-06 Kirkendrup Skov (Odense)
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-05 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-02-17 Kirkendrup Skov (Odense)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-05-05 Kirkendrup Skov (Odense)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-03-27 Broby Sø (Odense)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-14 Kirkendrup Skov (Odense)
332 X Musvit (Parus major) 2014-02-14 Broby Sø (Odense)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2014-04-27 Novrup Grusgrav (Esbjerg)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-10-14 Skallingen (Varde)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-10-05 Dovns Klint (Langeland)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-01-26 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2014-05-09 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-10-13 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-07-06 Dovns Klint (Langeland)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-21 Broby Sø (Odense)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-05-31 Broby Sø (Odense)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-02-14 Broby Sø (Odense)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-10 Gyvelstien (Frederikshavn)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-10-13 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-21 Broby Sø (Odense)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-19 Kirkendrup Skov (Odense)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-04-27 Magisterkogen (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-31 Broby Sø (Odense)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-31 Broby Sø (Odense)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-27 Broby Sø (Odense)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2014-05-30 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2014-04-27 Magisterkogen (Tønder)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-22 Broby Sø (Odense)
380 Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-28 Kirkendrup Skov (Odense)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-09 Nr. Farup Enge (Esbjerg)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-10-11 Mandø (Esbjerg)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-11-11 Broby Sø (Odense)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-02-23 Broby Sø (Odense)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-03-28 Broby Sø (Odense)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-04-30 Kirkendrup Skov (Odense)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-12 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-26 Astrup Engsø (Tønder)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-05-11 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-26 Astrup Engsø (Tønder)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-03-19 Kirkendrup Skov (Odense)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-12 Broby Sø (Odense)
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-02-12 Broby Sø (Odense)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-04 Bispeenge (Odense)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-21 Kirkendrup Skov (Odense)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-04-27 Højer (Tønder)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-27 Magisterkogen (Tønder)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-04-26 Broby Sø (Odense)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-26 Mandø (Esbjerg)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-03-11 Broby Sø (Odense)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-27 Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-05-16 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
452 Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2014-10-12 Blåvands Huk (Varde)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-04-26 Mandø (Esbjerg)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-27 Grøngård (Tønder)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-12-27 Spodsbjerg Havn (Langeland)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-02-01 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-14 Kirkendrup Skov (Odense)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-12-26 Søgård Skov (Aabenraa)
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-12 Flyvesandet (Nordfyns)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-01-26 Ballum Forland (Tønder)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-04-26 Mandø (Esbjerg)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-03-04 Kirkendrup Skov (Odense)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-03-18 Broby Sø (Odense)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-14 Kirkendrup Skov (Odense)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-11-30 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-02-06 Kirkendrup Skov (Odense)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-14 Kirkendrup Skov (Odense)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2014-10-14 Skallingen (Varde)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-05-09 Nr. Farup Enge (Esbjerg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-05 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2014-05-11 Skagen Haveforening (Frederikshavn)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-30 Sydhavnstippen (København)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-01-26 Rømødæmningen (Tønder)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer