Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Jesper Johannes Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jesper Johannes Madsens kryds

Dette er Jesper Johannes Madsens Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-01-10 Dybendalen (Høje Taastrup)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-04-01 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-02-12 Filsø, Søndersø (Varde)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-04-16 Præstesø, Værløse
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-02-13 Blåvands Huk (Varde)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-02-11 Blåvands Huk (Varde)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-02-13 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-01 Aflandshage (Dragør)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-10 Damhussøen (København)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-01 Aflandshage (Dragør)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-01 Aflandshage (Dragør)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-11 Kalvebod Fælled (Tårnby)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-15 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-04 Kongens Have i København (København)
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-03-08 Holløse Bredning (Gribskov)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-01 Tårnby bydel (Tårnby)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-03-16 Mølleåen, Helsingørmotorvejen til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2014-06-20 Lille Vildmose (Aalborg)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-05 Kongens Have i København (København)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-01 Sjællandsbroen (København)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-03-20 Universitetsparken i København (København)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-04-18 Asserbo Strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-02-15 Sneum Forland (Ovret) (Esbjerg)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-06-19 Nygård Sø (Odsherred)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-05-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-02-15 Sneum Enge (Esbjerg)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-02-13 Nyeng (Varde)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-05-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-02-13 Nyeng (Varde)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-05-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-05-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-02-02 Saltholm (Tårnby)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-08-10 Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-07-16 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-05-23 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-02-13 Skallingen (Varde)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-05-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-05-17 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-02-12 Blåvands Huk (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-02-13 Nyeng (Varde)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-05-23 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-06-21 Høed Skov ved Ringsted (Ringsted)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-04-06 Holløse Bredning (Gribskov)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-07-16 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-04-06 Carlsberg-området (København)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-02-02 Saltholm (Tårnby)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2014-07-16 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-05-01 Tanghjørnet, Kongelundsstranden (Dragør)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-05-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-03 Aflandshage (Dragør)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Aflandshage (Dragør)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-02-13 Blåvands Huk (Varde)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Aflandshage (Dragør)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2014-02-14 Blåvands Huk (Varde)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-03-18 Universitetsparken i København (København)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-05-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-04-03 Aflandshage (Dragør)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-05-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-05-16 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-05-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-16 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-06-07 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-11-08 Julebæk Strand og Hellebæk by (Helsingør)
208 X Alk (Alca torda) 2014-11-08 Hornbæk Havn (Helsingør)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-02-12 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-02-02 Peberholm
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-07-17 Ølundgårds og Lammesø
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2014-05-15 Vestamager
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-07-16 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-13 Nørrebro, indre (København)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-03 Vesterbro (København)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-05-16 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-03-30 Carlsberg-området (København)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-02-02 Kystvejsområdet (Tårnby)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-03-20 Universitetsparken i København (København)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-06-20 Lovns Sø + Enge (Vesthimmerlands)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-02-02 Saltholm (Tårnby)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-02-05 Kongelunden del 6 (marker og nyskov NØ for skoven) (Dragør)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 Aflandshage (Dragør)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-05-17 Skenkelsø Sø (Frederikssund)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-03-02 Store Hareskov (Furesø)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2014-02-11 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-12-27 Vestre Kirkegård (København)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-02-02 Peberholm (Tårnby) (Tårnby)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-04-06 Arresødal Skov (Halsnæs)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-15 Universitetsparken i København (København)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-03-23 Æble Skov (Nyborg)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-10 Dybendalen (Høje Taastrup)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-04-17 Tibirke Bakker (Gribskov)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-05-23 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-04 Carlsberg-området (København)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-09-07 Gedser Odde (Guldborgsund)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-02-12 Grovsø & Langvand (Varde)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-01 Aflandshage (Dragør)
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Sjællandsbroen (København)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Aflandshage (Dragør)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-02-12 Blåvands Huk (Varde)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-02-12 Filsø, Søndersø (Varde)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-02-05 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-03-02 Store Hareskov (Furesø)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-02-14 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-03-02 Store Hareskov (Furesø)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-04-06 Arresødal Skov (Halsnæs)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-03-08 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-02 Peberholm (Tårnby) (Tårnby)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-02-14 Blåvands Huk (Varde)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-16 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-16 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-05-01 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-03-16 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-05 Assistens Kirkegård (København)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-10-02 Vestre Kirkegård (København)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-25 Landbohøjskoles Have (Københavns Universitet) (Frederiksberg)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-20 Carlsberg-området (København)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-17 Skenkelsø Sø (Frederikssund)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-05-16 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-28 Gundsømagle Sø (Roskilde)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-21 Assistens Kirkegård (København)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-29 Rågeleje, Lille skov øst for P-plads i (Gribskov)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-15 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-25 Frederiksberg (Frederiksberg)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-01 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-02-14 Oksby-Bordrup Klitplantager (Varde)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-03-02 Store Hareskov (Furesø)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-03-23 Æble Skov (Nyborg)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-01-14 Kongens Have i København (København)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-03-29 Risby (Albertslund) (Albertslund)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-01 Aflandshage (Dragør)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-02 Store Hareskov (Furesø)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-02-14 Nyeng (Varde)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-07-06 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-11 Carlsberg-området (København)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-09-07 Gedser Odde (Guldborgsund)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2014-09-07 Gedser Odde (Guldborgsund)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-05-25 Carlsberg-området (København)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-28 Landbohøjskoles Have (Københavns Universitet) (Frederiksberg)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-09-06 Gedser Odde (Guldborgsund)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-05-23 Svenskeholm Nord, Kalvebod Fælled (Tårnby)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-03-16 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Aflandshage (Dragør)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-01-13 Carlsberg-området (København)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-05-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-06-17 Randers Havn (Randers)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-23 Tuel Sø (Sorø)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-02-13 Nyeng (Varde)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-05-23 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-02-14 Nyeng (Varde)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-03-02 Store Hareskov (Furesø)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-01 Aflandshage (Dragør)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-01 Aflandshage (Dragør)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-01 Carlsberg-området (København)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-02-02 Saltholm (Tårnby)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-04-06 Holløse Bredning (Gribskov)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-10 Dybendalen (Høje Taastrup)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-07-16 Hejrede Sø (Guldborgsund)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-02-11 Føvling (Vejen) (Vejen)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-12-26 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-05 Vesterbro (København)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2014-09-06 Gedser Odde (Guldborgsund)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-02-04 Botanisk Have i København (København)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-02-12 Blåvands Huk (Varde)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-06-19 Skals (Viborg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-02-12 Blåvands Huk (Varde)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-22 Sydhavnstippen (København)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-02-14 Nyeng (Varde)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer