Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Hans-Henrik Bay


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Hans-Henrik Bays kryds

Dette er Hans-Henrik Bays Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-04-22 sysselvej, Vejle
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-05-02 Agersbøl, Hedensted
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-03 Rosenvold
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-04-30 Sneum Forland
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2014-05-04 Sneum Digesø
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-04 Lyne, Varde
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-02 Kongens Kær
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2014-02-01 Nørrestrand (Horsens)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-01-04 Lyne, Varde
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-01-04 Lyne, Varde
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-01-04 Lyne, Varde
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-02 Kongens Kær
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-03-08 Voervadsbro
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-04 Uldum Kær
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-04-26 Gjerrild Nordstrand
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-08 Kongens Kær
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-04-16 Vandhul/ Høll
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-02-17 Uldum Kær
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-01-06 Kongsted Vandværk
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-02 Kongens Kær
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Vejle Inderfjord
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-01-06 Høll, Fredericia
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-02-03 Sysselvej Regnvandsbassin
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-07-10 Klydereservatet, Amager
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-02 Kongens Kær
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2014-06-04 Firtalsstrand
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-02 Kongens Kær
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-01-30 Ibæk, Vejle
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-03 Bjørnsknude
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-09-20 Nr. Lyngvig Fyr
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-08-30 rosenvold
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2014-10-12 Blåvand/ Hvidbjerg Strand
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2014-10-12 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-03 Bjørnsknude
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2014-10-13 Blåvand/ Hvidbjerg Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-10-11 Blåvandshuk
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-01 Vejle Inderfjord
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Vejle Inderfjord
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-11 Borre, Horsens
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-03 Bjørnsknude
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-16 Kongens Kær
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-04-25 Uldumkær
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-04 Fovrbækkens Udløb
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-02-06 Lerdrup Vig
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Bredballe
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2014-06-08 Grenen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-01 Bredballe
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-02-13 Nørrestrand, Horsens
84 X Engsnarre (Crex crex) 2014-06-27 Jelling
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2014-05-30 Lille Vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2014-05-30 Lille Vildmose
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-02-16 Vejle Å
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-02 Kongens Kær
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-04-11 Holtserhage
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-01 Vejle Inderfjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-03-06 Staksrode skov, vandhul
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-01 Vejle Inderfjord
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-03-20 Kongens Kær
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-04 Fovrbækkens Udløb
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-06-06 Nygård Sø
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-03-13 Sneum Digesø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-01-04 Uldum Kær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-02-06 Lerdrup Vig
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2014-07-12 Vidå Slusen
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-02-14 Alrø Poldkrog
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-03-08 Vejle havn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-28 sysselvej, Vejle
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2014-05-04 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-07-06 det fremskudte dige
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-01-04 Fovrbækkens Udløb
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-01-04 Fovrbækkens Udløb
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-07-10 Klydereservatet, Amager
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-01-04 Fovrbækkens Udløb
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-02-14 Alrø Poldkrog
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-03-20 Kongens Kær
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-07-10 Klydereservatet, Amager
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-07-10 Klydereservatet, Amager
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-05-07 Kongens Kær
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-09-07 Ølsømagle revle
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-02-14 Alrø Poldkrog
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-02-10 Ordrup Næs
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-08-11 Sneum Engsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-03-12 Staksrode skov
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-03-15 Tåstrup Sø
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-03-13 Sneum Forland
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-08-10 Gyldensten Engsø
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-01-04 Esbjerg Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-04-25 sysselvej, Vejle
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-04-22 sysselvej, Vejle
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-01-04 Fovrbækkens Udløb
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2014-07-17 Klydereservatet, Amager
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-04-28 sysselvej, Vejle
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-05-05 sysselvej, Vejle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-28 sysselvej, Vejle
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2014-07-29 Vidåslusen
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-11-16 Trelde Næs (Fredericia)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Bredballe
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-05-16 Kongens Kær
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-03-14 Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-03 Bjørnsknude
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Vejle Inderfjord
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2014-06-08 Saftevands Bakken
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Vejle Inderfjord
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2014-09-07 Ølsømagle revle
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-05-04 Kvongbæk
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2014-05-28 Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-07-11 Klydereservatet, Amager
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-04-13 Holtserhage
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-07-10 Klydereservatet, Amager
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-05-28 Skjern Enge
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-07-07 Vejle Havn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-16 Kongens Kær
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-05-19 Kongens Kær
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-12 Blåvandshuk
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-07-18 Grenen, Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2014-08-30 rosenvold
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-11-16 Trelde Næs (Fredericia)
208 X Alk (Alca torda) 2014-07-18 Grenen, Skagen
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-04-19 Sangsmark Strand
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-03 Bjørnsknude
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2014-06-08 Nordstrand Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2014-09-26 Vejers Strand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-07-06 Ballum Enge
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-05-28 Skjern Enge
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-04-26 Gjerrild Nordstrand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01 Vejle Inderfjord
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-07-10 Klydereservatet, Amager
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-05-30 Lille Vildmose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-05-01 Gl. Hviding Sø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-19 Sostrup Slot
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-03 Rosenvold
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-07-11 Klydereservatet, Amager
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-04-28 Avbæk, Åbenrå
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-04-16 Holtserhage
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-11 Lindet Krat
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2014-04-19 Gjerrild Nordstrand
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-04 Lyne, Varde
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-03-06 Rosenvold
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-15 Vandhul/ Høll
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-01-04 Uldum Kær
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-06-08 Grenen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-03-20 Kongens Kær
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-04-26 Gjerrild Nordstrand
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-18 Rands Fjord
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-03-13 Ølholm Kær
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-02 Kongens Kær
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2014-03-08 Voervadsbro
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-03-09 Nørreskoven, Vejle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2014-05-23 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2014-03-13 Blåbjerg Plantage, Varde
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-02-14 Gyllingnæs
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2014-12-20 Nyborg
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-01-04 Fovrbækkens Udløb
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-05-11 Oksenbjerge, Give
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-03 Rosenvold
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-03-09 Bredalkær, Vejle
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-04-26 Gjerrild Nordstrand
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-02 Kongens Kær
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2014-06-08 Grenen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-04-26 Gjerrild Nordstrand
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-04-26 Gjerrild Nordstrand
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-05 Vejle Havn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-16 Holtserhage
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-11-01 Rosenvold (Hedensted)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-01 Østerøsø, Nyborg
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-06-08 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-03 Tirsbæk
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Bredballe
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2014-10-01 St. Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-03 Rosenvold
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Bredballe
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-01-04 Fovrbækkens Udløb
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Vejle Inderfjord
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-08 Uldum Kær
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-01-01 Bredballe
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-15 Ulvedal skov, Bredballe
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-01-17 Rosenvold
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-02 Højen Skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-01-14 Uldum Kær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Bredballe
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Bredballe
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2014-05-24 Novrup Grusgrav
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-02-01 Nørrestrand, Horsens
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-05-11 Lindet Krat
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-02 As Håb, Juelsminde
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2014-06-09 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-02-14 Århus østhavn
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-16 Holtserhage
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-09 Holtserhage
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-25 Uldumkær
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-02-11 Møllekrog, Esrum Sø
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-09-27 Mandø By
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2014-10-12 Skallingvej 14, Ho
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-25 Uldumkær
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-12 Staksrode skov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-06-09 Tornby Plantage
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-10 Lyngvig Fyr, Ringkøbing
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-30 Lille Vildmose
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-04-25 Uldumkær
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-09 Skagen
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-19 Knabberup Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-18 Kongens Kær
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-16 Holtserhage
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-17 Uldumkær
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-16 Holtserhage
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-11 Sejrup, Give
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2014-09-28 Mandø By
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-26 Gjerrild Nordstrand
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-02 Kongens Kær
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-05-02 Højen Hule
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-03 Rosenvold
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-01 Bredballe
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-02 Højen Skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-03 Rosenvold
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-03-08 Højen skov, Vejle
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-11 Grønningen, Blåvand
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-04 Esbjerg Havn
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-26 Gjerrild Nordstrand
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Bredballe
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Bredballe
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-25 Vingsted
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-08 Trelde næs
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-03-07 Ashoved
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-11 Lindet Krat
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-01 Bredballe
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-11 Uldumkær
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-16 Holtserhage
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-05-10 Østermose, Kollemorten
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-05-11 Give Elementer, Give
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-26 Gjerrild Nordstrand
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-05-20 sysselvej, Vejle
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-05-24 Blåvandshuk
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-30 Sneum Forland
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-25 Vejle Å ved Vingsted
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-01 Bredballe
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Bredballe
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-03-08 Trelde næs
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-30 Holtserhage
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-01-25 Vejle Å v.Haraldskær Fabrik
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-08 Kongens Kær
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2014-10-12 Grydelsande. Blåvand
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-03-13 Sneum Forland
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-26 Gjerrild Nordstrand
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-09-26 Ho By og sommerhus område
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-11-22 Rands fjord, Fredericia
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-02-10 Ordrup Næs
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-02 Højen Skov
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-30 tirsbæk strand
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-30 Bredballe, Vejle
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-03 Rosenvold
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2014-05-24 Blåvandshuk
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-01 Bredballe
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-01-03 Bjørnsknude
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-04-09 Holtserhage
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-04 Lyne, Varde
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-05-16 Holtserhage
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-01-20 Kemira grunden, Fredericia
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-25 Vingsted
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-11-05 St. Hjøllund Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-08 Uldum Kær
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-01 Bredballe
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2014-10-14 Skallingen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-02-14 Århus østhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-02-06 Lerdrup Vig
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-03 Rosenvold
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-23 Tarphage Enge, Billum
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-02-06 Lerdrup Vig
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer