Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Christian Michael Villadsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Michael Villadsens kryds

Dette er Christian Michael Villadsens Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-02-24 Lerdrup agerland
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-02-07 Årslev Engsø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-10-02 Gallohaven
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-11 Egå Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-05 Skjern Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-05 Skjern Enge
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-04-15 Stauning
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-02-24 Gyllingnæs
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-05 Skjern Enge
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-10-17 Egå Engsø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-05 Skjern Enge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-01-15 Egå Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-11 Egå Engsø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-05-02 Egå Engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-03-10 Egå Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-01-23 Hornbæk Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-05 Skjern Enge
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Brabrandstien
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-02-02 Egå Engsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-11 Egå Engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-11 Egå Engsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-08 Universitetsparken, Aarhus
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-02-04 Aarhus Østhavn
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-10 Moesgård Strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-02-10 Egå Marina
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-08 Aarhus Østhavn
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-15 Egå Engsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-23 Hornbæk Enge
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-11 Egå Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-10 Moesgård Strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-05-16 Skagen Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-12 Hedemannsgade, Aarhus
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-04 Brabrand Sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-08 Hedemannsgade, Aarhus
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-03-07 Moesgård Museum
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Brabrandstien
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-09 Reykjaviksgade, Aarhus N
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-04-12 Lille Vildmose
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2014-07-16 Lille Vildmose
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-01 Brabrandstien
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-01 Brabrandstien
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-04-12 Lille Vildmose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-15 Ny Egå
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-04-12 Lille Vildmose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-10 Moesgård Strand
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-04-10 Stavtruptårnet
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-02-24 Egå Engsø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-03-10 Egå Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-02-20 Egå Engsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-04-15 Dejbjerg
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-02-11 Aarhus Østhavn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-07 Egå Engsø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-04-12 Lille Vildmose
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-04-15 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-08-06 Aarhus Østhavn
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-04-15 Værnengene
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-07-15 Perlen, Ulvedybet
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-07-15 Perlen, Ulvedybet
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-05-12 Aarhus Østhavn
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-01-15 Egå Engsø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-12-06 Grenå Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-07-15 Perlen, Ulvedybet
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-04-07 Egå Engsø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-05-30 Egå Engsø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-04-22 Egå Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-06-23 Årslev Engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-04-01 Egå Engsø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-04-22 Egå Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-04-22 Egå Engsø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-22 Egå Engsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-05-18 Hirtshals Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Brabrandstien
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-01-24 Aarhus Nordhavn
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-05 Skjern Enge
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-08 Aarhus Østhavn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2014-02-20 Egå Engsø
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-08 Universitetsparken, Aarhus
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2014-12-06 Grenå Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-03-11 Dødeå Enge
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-04-22 Ebeltoft Færgehavn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-07-01 Stensnæs
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-22 Ebeltoft Færgehavn
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-22 Ebeltoft Færgehavn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-17 Nord for Præstesø, Råbjerg
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-05-08 Egå Engsø
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-11 Trelde Næs
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2014-10-11 Trelde Næs
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-10 Moesgård Strand
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2014-05-17 Batterivej, Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-08-20 Hjørret Skov
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-04-24 Gjerrild Nordstrand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01 Brabrandstien
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-04-15 Værnengene
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Brabrandstien
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-05-18 Flagbakken, Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-16 Batterivej, Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2014-04-12 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-01 Brabrandstien
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-03-22 Skjern Enge
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-02-01 Skjern Enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-04-24 Gjerrild Nordstrand
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-04-12 Lille Vildmose
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-04-24 Gjerrild Nordstrand
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-05 Skjern Enge
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-02-10 Riis Skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-02-24 Gyllingnæs
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-02-01 Skjern Birk
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-10 Skovmøllen, Aarhus
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-10-25 Store Hjøllund Plantage
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-10 Moesgård Museum
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-05-16 Flagbakken, Skagen
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-10-12 Skallingen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-04-12 Lille Vildmose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-01 Brabrandstien
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Brabrandstien
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Brabrandstien
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-05 Skjern
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-02-13 Moesgård Strand
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Brabrandstien
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-03-07 Moesgård Museum
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-01-21 Tangkrogen, Aarhus
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-04-22 Stubbe Sø
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-05-16 Skagen Klitplantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-10 Skovmøllen, Aarhus
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Brabrandstien
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Brabrandstien
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-07-15 Lille Vildmose
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-11 Aarhus Østhavn
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2014-05-18 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-01-08 Aarhus Østhavn
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-17 Egå Engsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-17 Egå Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-29 Jordbrovej, Aarhus N
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-02-01 Skjern Birk
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-16 Gyvelstien, Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-10-12 Ho Klitplantage
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-22 Egå Engsø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-24 Vejlbjergvej, Risskov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-22 Årslev Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-05-04 Brabrand Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-02 Egå Engsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-08 Egå Engsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-17 Skagen Haveforening
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-14 Brabrand Sø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-11 Nørrestrand
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-04 Årslev Engsø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-05-18 Batterivej, Skagen
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-04-29 Egå Engsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-10-12 Ho Klitplantage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-05 Skjern
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-01 Brabrandstien
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-05 Skjern
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-02-22 Himmelbjerget
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-01-10 Moesgård Skov
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-12 Blåvand By
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-02-28 Aarhus Østhavn
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-24 Gjerrild Nordstrand
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Brabrandstien
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Brabrandstien
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-01 Brabrandstien
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-20 Brabrandstien
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-17 Ellekrattet, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-10 Skovmøllen, Aarhus
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-12 Lille Vildmose
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-14 Brabrandstien
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-05-17 Ellekrattet, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-02-28 Aarhus Østhavn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-05-29 Universitetsparken, Aarhus
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-05-17 Skagen Haveforening
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-10-12 Blåvands Huk
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-03-31 Aarhus Østhavn
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-10 Skovmøllen, Aarhus
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-01 Frederiksbjerg Bypark
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-05 Skjern
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-04-07 Egå Engsø
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-05-12 Aarhus Østhavn
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-05-17 Skagen Genbrugsplads
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-04-06 Skovmøllen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-22 Skjern
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-03-10 Egå Engsø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-05-16 Skagen Klitplantage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-01-19 Årslev Engsø
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-08 Aarhus Østhavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Brabrandstien
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-10 Skovmøllen, Aarhus
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-05-16 Grenen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-01 Brabrandstien
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-05 Skjern
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-01-08 Aarhus Østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-03-31 Aarhus Østhavn
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-19 Årslev Engsø
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-03-11 Brabrandstien
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-05-18 Batteriskoven, Skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-08 Aarhus Østhavn
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-10 Skovmøllen, Aarhus
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-01-08 Aarhus Østhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-04-19 Svinbo
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-05 Skjern
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-03-09 Aarhus Østhavn
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer