Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Ulrik Kjøller Skovenborg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ulrik Kjøller Skovenborgs kryds

Dette er Ulrik Kjøller Skovenborgs Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-06-30 Sæby
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-04-17 Haslev
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-15 Egå Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-05-16 Skagen Nordstrand
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-04 Brabrand sø, Aarhus
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-04 Brabrand sø, Aarhus
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-14 Brabrand sø, Aarhus
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-01-15 Egå Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-15 Egå Engsø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2014-08-17 Agger Tange
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-05-18 Hornbæk Enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-02-02 Egå Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-02-02 Egå Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-14 Brabrand sø, Aarhus
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Brabrandstien, Aarhus
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-02-02 Egå Engsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-15 Egå Engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-15 Egå Engsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-02 Universitetsparken, Aarhus
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-02-02 Gallohaven, Aarhus
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-10 Moesgård Strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-08 Aarhus Østhavn
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-15 Egå Engsø
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-15 Egå Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-10 Moesgård Strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-05-16 Skagen Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-12 Hedemannsgade, Aarhus
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-16 Skagen Klitplantage
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-01 Hedemannsgade, Aarhus
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-03-07 Moesgård Museum
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Hedemannsgade, Aarhus
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-02-02 Hørgårdsvej, Aarhus
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-05-16 Batterivej, Skagen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-01 Brabrandstien, Aarhus
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-01 Brabrandstien, Aarhus
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-05-16 Flagbakken, Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-15 Egå
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-05-17 Hulsig Hede
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-10 Moesgård Strand
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-04-04 Egå Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-03-29 Kalø Slotsruin
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-04-04 Egå Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-02-28 Aarhus Østhavn
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-08-01 Sneum Digesø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-08-01 Ballum Sluse
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-02-28 Aarhus Østhavn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-03 Aarhus Østhavn
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-08-01 Sneum Digesø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-05-17 Grenen, Skagen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-08-01 Gl. Vinding Engsø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-07-01 Stensnæs
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-08-17 Agger Tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-08-01 Sneum Digesø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-06-27 Årslev Engsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-08-01 Margrethe Kog
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-05-14 Aarhus Østhavn
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-01-15 Egå Engsø
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-08-17 Agger Tange
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-01-15 Egå Engsø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-05-14 Aarhus Østhavn
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-08-01 Sneum Digesø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-05-17 Råbjerg Sø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-06-27 Årslev Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-08-01 Vidå Slusen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-08-01 Sneum Digesø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-05-18 Hirtshals
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Brabrandstien, Aarhus
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-01-24 Aarhus Nordhavn
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-07 Universitetsparken, Aarhus
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-10 Moesgård Strand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-02 Universitetsparken, Aarhus
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-04-03 Aarhus Østhavn
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-05-16 Skagen Nordstrand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-07-01 Stensnæs
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-05-18 Hornbæk Enge
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-05-14 Aarhus Østhavn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-17 Råbjerg Sø
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-11 Trelde Næs
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2014-10-11
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-10 Moesgård Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-08-17 Bulbjerg
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2014-05-17 Batterivej, Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-08-01 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-01-11 Aarhus Østhavn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-08 Aarhus Østhavn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-08-01 Sneum Digesø
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Brabrandstien, Aarhus
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-08-01 Nørre Sø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-05-18 Flagbakken, Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-16 Batterivej, Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-01 Brabrandstien, Aarhus
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-14 Dødenge Å, Aarhus
264 Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-08-01 Ballum Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-02-02 Egå Engsø
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-02-02 Egå Engsø
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-10 Skovmøllen, Moesgård
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-07-25 Mørkholt Strandcamping
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-05-17 Grenen, Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-05-04 Ry
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-10 Skovmøllen, Moesgård
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-10-25 Hjøllund Plantage
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-10 Moesgård Museum
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-05-16 Flagbakken, Skagen
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-02-02 Egå Engsø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-10-25 Hjøllund Plantage
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-05-17 Grenen, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-02 Botanisk Have, Aarhus
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Brabrandstien, Aarhus
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Frederiksbjerg Bypark, Aarhus
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-07 Universitetsparken, Aarhus
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-03-07 Ørnereden, Aarhus
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Brabrandstien, Aarhus
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-03-07 Moesgård Museum
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-01-08 Dalgas Avenue, Aarhus
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-03-15 Årslev Engsø
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-05-16 Skagen Klitplantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-10 Skovmøllen, Moesgård
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Brabrandstien, Aarhus
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Hedemannsgade, Aarhus
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-10-11 Vandhul v. Bøgeskoven, Vejle Amt
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-17 Aarhus Østhavn
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2014-05-18 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-01-11 Aarhus Østhavn
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-08-17 Vejlerne
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-25 Årslev Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-29 Jordbrovej, Aarhus
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-02 Universitetsparken, Aarhus
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-16 Gyvelstien, Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-25 Årslev Engsø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-04-01 Hedemannsgade, Aarhus
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-22 Årslev Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-05-22 Stavtrup Tårnet
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-16 Grenen Reservatet, Skagen
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-17 Skagen Haveforrening
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-14 Brabrandstien, Aarhus
380 Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-05-18 Batterivej, Skagen
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-15 Vorup Enge
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-04-25 Årslev Engsø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-10 Skovmøllen, Moesgård
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-10 Moesgård Museum
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-03-15 Årslev Engsø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-01-10 Moesgård Skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-02-02 Egå Engsø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Hedemannsgade, Aarhus
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Brabrandstien, Aarhus
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-01 Brabrandstien, Aarhus
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-04-03 Aarhus Østhavn
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-17 Ellekrattet, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-02 Botanisk Have, Aarhus
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-08-01 Margrethe Kog
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-18 Hornbæk Enge
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-05-17 Ellekrattet, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2014-05-18 Batteriskoven, Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-02-28 Aarhus Østhavn
427 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-05-17 Skagen Haveforrening
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-03 Aarhus Østhavn
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-10 Skovmøllen, Moesgård
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-01 Frederiksbjerg Bypark, Aarhus
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-02 Aarhus Å
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-04-14 Brabrandstien, Aarhus
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-05-14 Aarhus Østhavn
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-05-17 Nordby, Skagen
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-29 Kalø Slotsruin
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-04-03 Aarhus Østhavn
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-05-16 Skagen Klitplantage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-01-19 Årslev Engsø
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-08 Aarhus Østhavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Brabrandstien, Aarhus
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-10 Skovmøllen, Moesgård
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-05-16 Grenen, Skagen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-01 Brabrandstien, Aarhus
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-04 Brabrandstien, Aarhus
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-01-08 Aarhus Østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-04-03 Aarhus Østhavn
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-19 Årslev Engsø
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-05-04 Mølleskov, Ry
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-15 Egå Engsø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-10 Skovmøllen, Moesgård
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-01-08 Aarhus Østhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-07-01 Stensnæs
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-10 Moesgård Skov
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-04-03 Aarhus Østhavn
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer