Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Jørgen Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Madsens kryds

Dette er Jørgen Madsens Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-03-22 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-03 Torpet Mose (Ringsted)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-10-02 Agersø Sund (Slagelse)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-24 Vrangstrup Enge (Næstved)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-24 Vrangstrup Enge (Næstved)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-03 Torpet Mose (Ringsted)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-01-24 Vrangstrup Enge (Næstved)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-03 Torpet Mose (Ringsted)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-20 Langemose, Ringsted (Ringsted)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-02-14 Sanddobberne (Odsherred)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-05-02 Nygård Sø (Odsherred)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-03-11 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-03-11 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-03 Torpet Mose (Ringsted)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-03 Torpet Mose (Ringsted)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-10-30 Sanddobberne (Odsherred)
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-03-05 Korevlerne (Odsherred)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-11 Gyrstinge Sø (Ringsted)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-03 Torpet Mose (Ringsted)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-10-28 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-02-01 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-03-05 Korevlerne (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-03-05 Korevlerne (Odsherred)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-11 Gyrstinge Sø (Ringsted)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-03-05 Korevlerne (Odsherred)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-13 Borreby Mose (Slagelse)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-04-29 Haraldsted Sø (Ringsted)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-10 Ringsted (Ringsted)
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-02-21 Haraldsted Sø (Ringsted)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-03 Benløse (Ringsted)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-05-16 Korevlerne (Odsherred)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-03-10 Ringsted å syd (Ringsted)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-03 Torpet Mose (Ringsted)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-04-03 Korshage (Odsherred)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-24 Vrangstrup Enge (Næstved)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-03-09 Kongskildes enge og jorder (Sorø)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-03-07 Korshage (Odsherred)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-02-14 Sanddobberne (Odsherred)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-05-23 Nygård Sø (Odsherred)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-05-04 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-02-18 Gyrstinge Sø (Ringsted)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-08-09 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-08-21 Korevlerne (Odsherred)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-03-05 Korevlerne (Odsherred)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-19 Nygård Sø (Odsherred)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2014-07-10 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-08-07 Korshage (Odsherred)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-02-14 Sanddobberne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-08-07 Korshage (Odsherred)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-05-13 Borreby Mose (Slagelse)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-08-28 Ølsemagle Revle (Køge)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-08-21 Korevlerne (Odsherred)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-05-04 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-09-03 Korevlerne (Odsherred)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-08-21 Korevlerne (Odsherred)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-08-21 Korevlerne (Odsherred)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-04-01 Korevlerne (Odsherred)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-03-05 Korevlerne (Odsherred)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-09-12 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-03-20 Ortved Skov (Ringsted)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-07-10 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-09-12 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-04-23 Haraldsted Sø (Ringsted)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-06-11 Nygård Sø (Odsherred)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-03-05 Korevlerne (Odsherred)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-05-02 Nygård Sø (Odsherred)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-05-02 Korevlerne (Odsherred)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-05-02 Korevlerne (Odsherred)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-03 Torpet Mose (Ringsted)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2014-02-05 Ølsemagle Revle (Køge)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-04-29 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-08-07 Korshage (Odsherred)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-06-02 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-29 Haraldsted Sø (Ringsted)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-06-20 Korevlerne (Odsherred)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-04-16 Kysten ved Sonnerup skov (Odsherred)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-04-16 Kysten ved Sonnerup skov (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-04-03 Nørrevang, Rørvig (Odsherred)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-22 Stenstrup Lyng (Odsherred)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-03 Torpet Mose (Ringsted)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-03-25 Gyrstinge Sø (Ringsted)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-02-05 Ølsemagle Revle (Køge)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-02-14 Jorløse (Kalundborg)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-02-09 Valsølille Sø (Ringsted)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-02-01 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-03 Torpet Mose (Ringsted)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-08-06 Stenstrup Lyng (Odsherred)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-02-05 Ølsemagle Revle (Køge)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-04-10 Tamosen (Sorø)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-04-11 Valsølille Sø (Ringsted)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-10 Høed Skov ved Ringsted (Ringsted)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-03-09 Kongskildes enge og jorder (Sorø)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-10-04 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-04-19 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-23 Nygård Sø (Odsherred)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-04-03 Korshage (Odsherred)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-02-01 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-11-26 Benløse (Ringsted)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-02-08 Store Bøgeskov (Ringsted)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2014-04-22 Haraldsted Sø (Ringsted)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-04-04 Korevlerne (Odsherred)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-05 Ølsemagle Revle (Køge)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-06-14 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-01 Korevlerne (Odsherred)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-29 Benløse (Ringsted)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-02-09 Valsølille Sø (Ringsted)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-25 Grevinge skov (Odsherred)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-22 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-20 Humlebjerg (Næstved)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-06-07 Sorø Sø (Sorø)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-05-09 Torpet Mose (Ringsted)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-12 Gyrstinge Sø (Ringsted)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-25 Grevinge skov (Odsherred)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-06-10 Torpet Mose (Ringsted)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-16 Sonnerup Skov, Odsherred (Odsherred)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-21 Benløse (Ringsted)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-04-29 Haraldsted Sø (Ringsted)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-25 Gyrstinge Sø (Ringsted)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-02-09 Valsølille Sø (Ringsted)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-10 Høed Skov ved Ringsted (Ringsted)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-05-13 Borreby Park (Slagelse)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-03-07 Nygård Sø (Odsherred)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-03-24 Humlebjerg v. Haraldsted Sø (Ringsted)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-20 Humlebjerg (Næstved)
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-09-03 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-07 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-09-03 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-29 Haraldsted Sø (Ringsted)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-05-16 Korevlerne (Odsherred)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-03 Korshage (Odsherred)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-02-01 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-03-20 Humlebjerg (Næstved)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-05-15 Korshage (Odsherred)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-03-27 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-10 Torpet Mose (Ringsted)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-02-05 Ølsemagle Revle (Køge)
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-03-07 Korshage (Odsherred)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-03 Benløse (Ringsted)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-02-01 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-02-02 Benløse Skov (Ringsted)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-03-14 Allindelille Fredskov (Ringsted)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-02 Benløse (Ringsted)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-02-05 Ølsemagle Revle (Køge)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-04-16 Sonnerup Skov, Odsherred (Odsherred)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-03-07 Stenstrup Lyng (Odsherred)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-03-04 Stenstrup Lyng (Odsherred)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-02-09 Valsølille Sø (Ringsted)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-02-05 Ølsemagle Revle (Køge)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-05-25 Egebjerg Landsby (Odsherred)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-03-10 Torpet Mose (Ringsted)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer