Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Tina Elley


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Tina Elleys kryds

Dette er Tina Elleys Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-04-30 Lov
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-06-05 Enderupskov
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-01-04 Roshage
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-26 Matriklen, Næstved
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-01-04 Bygholmengen
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-01-01 Skelby
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-01-01 Skelby
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2014-04-24 Gavnø
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-04 Bygholmengen
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-06-07 Sneum
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-04 Bygholmengen
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-04-27 Møn
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-03-29 Broksø Enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-03-09 Møn
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-03-29 Broksø Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-04 Bygholmengen
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-03-09 Møn
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-25 Matriklen, Næstved
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-02-01 Hovvig
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-04 Hanstholm
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-01-12 Melby
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-04 Hanstholm
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-03-09 Møn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-12 Melby
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-05-30 Ålbæk plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2014-11-09 Hammerknuden
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-17 Varde
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-13 Matriklen, Næstved
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-01 Næstved havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-04-27 Møn
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2014-06-09 Hønning plantage
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-04-05 Skænken Sø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2014-05-24 Porsmose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2014-05-31 Lille Vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2014-05-25 Hovmosen
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-01 Rådmandshaven, Næstved
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-03-09 Møn
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-03-09 Møn
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-02-20 Matriklen, Næstved
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-01-12 Melby
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-03-29 Broksø Enge
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-04 Nissum Bredning
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-05-17 Fiilsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-03-08 Matriklen, Næstved
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-03-09 Møn
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-06-06 Margrethekog
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-05-30 Skagen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-06-01 Gl Hviding Engsø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2014-06-05 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2014-05-17 Skjern enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-07-29 Vidåslusen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-01-04 Bygholmengen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-06-06 Margrethekog
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-03-16 Bøtø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-01-04 Hanstholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-06-06 Margrethekog
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-07-29 Saltvandssøen
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-07-29 Saltvandssøen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-08-30 Bøtø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-09-06 Præstø Fed
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-06-06 Margrethekog
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-08-30 Bøtø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-03-29 Rettestrup grusgrav
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-09-27 Mandø
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-03-29 Broksø Enge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-04-24 Matriklen, Næstved
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-07-29 Saltvandssøen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-03-29 Broksø Enge
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2014-08-08 Gavnø (matrikelobs)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-07-29 Saltvandssøen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-06-06 Margrethekog
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-06-06 Margrethekog
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2014-07-29 Vidåslusen
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-01-12 Melby
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2014-01-04 Hanstholm
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-01-04 Hanstholm
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-06-07 Sneum
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2014-01-04 Hanstholm
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2014-01-04 Hanstholm
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-04-05 Skjern Enge, Falbækvej
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2014-05-17 Fiilsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-06-27 Matriklen, Næstved
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-04-27 Møn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-06-05 Rømø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-24 Matriklen, Næstved
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-24 Matriklen, Næstved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-16 Bøtø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-08-30 Gedser
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2014-09-21 Roshageø
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-11-16 Feddet, Præstø
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-05-18 Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2014-09-06 Præstø Fed
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-01-04 Roshage
208 X Alk (Alca torda) 2014-11-08 Asserbo Strand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-05-18 Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-04 Hanstholm
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-02-01 Rørvig
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2014-05-18 Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-05-31 Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2014-01-12 Melby
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2014-09-21 Roshage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-08-30 Bøtø
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-06-06 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-01-12 Melby
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-04-05 Ringkøbing Fjord
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-04-05 Skænken Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl Hviding Engsø
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-09-28 Rømødæmningen
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-04-05 Frederikshåb Plantage
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-16 Bøtø
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2014-05-29 Skagen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2014-01-01 Holmegaards Mose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-04 Hanstholm
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-06-07 Stensbæk Plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-27 Møn
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-02-20 Matriklen, Næstved
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-06-05 Visby
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-03-09 Møn
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-26 Matriklen, Næstved
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-01-01 Holmegaards Mose
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2014-01-04 Hanstedreservatet
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2014-06-05 Enderupskov
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-07-24 Matriklen, Næstved
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-01-12 Hareskoven
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2014-03-14 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2014-04-05 Blåbjerg Klitplantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-01-12 Bagsværd
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-05-02 Matriklen, Næstved
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-06-01 Skiveren
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-01 Holløse mølle
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-01-01 Hesedeskoven
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-04-05 Frederikshåb Plantage
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-01 Holmegaards Mose
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-08-30 Gedser
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-05-29 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-12 Ballerup
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-06-05 Enderupskov
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-01-01 Holmegaards Mose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-01 Hesedeskoven
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-03-16 Frøslev
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-05-16 Bøtø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-11-09 Hammerknuden
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-01 Hesedeskoven
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-01-04 Hanstholm
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-01 Hesedeskoven
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-04-05 Fiilsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-01-04 Han Vejle
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-04-05 Frederikshåb Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-23 Matriklen, Næstved
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2014-05-17 Hirtshals
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-27 Møn
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-24 Matriklen, Næstved
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-26 Næstved
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-04-27 Møn
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-18 Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-09-27 Mandø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-25 Næstved
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-01-12 Solbjerg Engsø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-06-15 Brøndby
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-05-16 Bøtø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-12 Matriklen, Næstved
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-16 Matriklen, Næstved
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-15 Næstved
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-24 Porsmose
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2014-06-07 Tønder
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2014-06-04 Magisterkog
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-03-01 Matriklen, Næstved
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-14 Matriklen, Næstved
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2014-09-28 Mandø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-25 Næstved
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-02 Matriklen, Næstved
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-06-22 Hesede skoven
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-01 Hesedeskoven
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-01 Ganges Bro, Næstved
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-01 Holløse mølle
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-01 Hesedeskoven
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-06-07 Lindet Skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-01 Holmegaards Mose
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-27 Møn
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Skelby
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-04-05 Fiilsø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-29 Hesedeskoven
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-04-05 Frederikshåb Plantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-09-06 Præstø Fed
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-05 Skænken Sø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-12 Matriklen, Næstved
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-04-27 Møn
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2014-05-25 Denderup Vænge
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-05-30 Skagen
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-26 Vejlø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-04-27 Møn
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-04-05 Hemmet
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-27 Nyord
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-03-11 Matriklen, Næstved
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-27 Nyord
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-05-17 Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-03-09 Møn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-09 Svinø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-03-29 Holmegårds Mose
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-05-18 Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-04 Hanstholm
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Matriklen, Næstved
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-02-01 Matriklen, Næstved
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-06-06 Grøngård
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-08 Næstved
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2014-05-31 Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-12 Tisvildeleje
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-11-01 Stauningsø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-03-21 Matriklen, Næstved
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-11-08 Asserbo Strand
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-04-05 Fiilsø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-01 Hesedeskoven
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-01 Holmegaards Mose
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-01 Holløse mølle
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-01-04 Bygholmengen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-01-04 Thy
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-02-01 Hovvig
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-14 Maglemosen
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-23 Tarp enge
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-03-30 Matriklen, Næstved
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer