Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Morten Heegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Morten Heegaards kryds

Dette er Morten Heegaards Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-03-08 Grønningen, Blåvand
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-03-09 Blåvands Huk
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-03-24 Frederiksberg Have
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-03-09 Sneum Engsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-03-09 Sneum Engsø
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-11-09 Solbjerg Engsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-03-08 Nyeng, Blåvand
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2014-03-30 Frederiksberg Have
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-03-30 Skjoldnæsholm Engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-03-09 Sneum Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-03-09 Sneum Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-03-08 Blåvands Huk
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-03-08 Nyeng, Blåvand
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-03-09 Blåvands Huk
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2014-10-19 Røgbølle Sø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-04-20 Søndersø
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-08-23 Kelds Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-03-08 Blåvands Huk
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-03-08 Blåvands Huk
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-03-08 Blåvands Huk
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-03-08 Blåvands Huk
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-03-09 Sneum Engsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-10-19 Røgbølle Sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-06-14 Nyord
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-07-06 Det inddæmmede, Vestamager
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-04-30 Sjællands Odde
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-15 Det inddæmmede, Vestamager
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-03-09 Blåvands Huk
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-04-22 Utterslev Mose
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-02-23 Damhusengen
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-05-03 Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-03-09 Lunden, Gram
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-03-30 Skjoldnæsholm Engsø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-08-24 Fitalstrand, Nordfyn
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-03-08 Blåvands Huk
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-06-01 Nygård Sø, Nykøbing S
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-03-09 Sneum Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-03-08 Nyeng, Blåvand
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-05-04 Skagen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-08-23 Dovns Klint
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-03-09 Fovrfeldt Bækkens udløb, Esbjerg
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-05-17 Møn
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-03-08 Nyeng, Blåvand
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-03-09 Fovrfeldt Bækkens udløb, Esbjerg
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-05-17 Nyord
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-03-09 Fovrfeldt Bækkens udløb, Esbjerg
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-03-09 Fovrfeldt Bækkens udløb, Esbjerg
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-07-19 Klydesøen
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-08-23 Salme Nor
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-07-19 Klydesøen
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-03-09 Fovrfeldt Bækkens udløb, Esbjerg
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-08-22 Salme Nor
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-11-23 Sydhavnstippen
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-05-15 Det inddæmmede, Vestamager
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-08-23 Kelds Nor
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-05-02 Skagen Havn
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-07-24 Park Allé 160, Brøndby
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-03-09 Fovrfeldt Bækkens udløb, Esbjerg
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2014-07-19 Klydesøen
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-06-01 Nygård Sø, Nykøbing S
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-06-14 Møgnakken, Møn
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-05-02 Skagen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-03-08 Blåvands Huk
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-08-24 Dovns Klint
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-03-09 Sneum Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2014-03-09 Fovrfeldt Bækkens udløb, Esbjerg
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2014-12-26 Damhussøen
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-03-08 Blåvands Huk
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-07-19 Klydesøen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-05-01 Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-07-19 Klydesøen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-05-02 Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-05-02 Skagen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2014-03-15 Gilleleje
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-11-16 Præstø Fed
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-05-04 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-05-02 Skagen
208 X Alk (Alca torda) 2014-11-09 Asserbo Strand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-03-15 Gilleleje
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-03-08 Blåvands Huk
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-05-01 Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-23 Stranden ved Hellebæk Klædefabrik
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2014-03-15 Gilleleje
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-03-08 Blåvands Huk
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-08-24 Fitalstrand, Nordfyn
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-05-01 Skagen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Hviding Engsø
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-03-15 Bøgeholm Sø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-05-02 Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-07-02 Grønlunds Allé 34 B
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2014-05-02 Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-20 Gilleleje
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-05-04 Skagen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-03-09 Lunden, Gram
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-03-09 Lunden, Gram
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-07-12 Motorvejen ved Roskilde
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-05-17 Klinteskoven
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2014-06-01 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-05-15 Det inddæmmede, Vestamager
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-08-23 Kelds Nor
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-03-29 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-03-29 Vaserne
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2014-10-26 Koklapperne, Vestamager
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-05-02 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-04-20 Gilleleje
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-03-09 Sneum Engsø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-30 Røsnæs
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-11-09 Melby Overdrev
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-03-08 Blåvands Huk
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-03-09 Lunden, Gram
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-03-08 Blåvands Huk
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-03-09 Lunden, Gram
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-05-03 Skagen
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-03-08 Blåvands Huk
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-20 Gilleleje
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-20 Gilleleje
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-20 Gilleleje
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-03-09 Lunden, Gram
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-03 Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-12 Schweizerdalssøen, Rødovre
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-08 Blåvands Huk
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-06-12 Brøndbyskoven (+ Møns Klint 14/6))
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-14 Nyord Kirkegård
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-15 Det inddæmmede, Vestamager
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-29 Røsnæs
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-17 Bødkermosen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-15 Det inddæmmede, Vestamager
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-05-01 Skagen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-17 Kostræde Banker
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-20 Gilleleje
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-15 Det inddæmmede, Vestamager
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-01 Bunkeren på Batterivej
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-03-08 Blåvands Huk
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-03-09 Lunden, Gram
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-03-09 Lunden, Gram
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-02-23 Damhusengen
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-02-23 Damhusengen
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-05-02 Skagen
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-03-09 Nyeng, Blåvand
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-08 Blåvands Huk
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-03-09 Blåvands Huk
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-18 Jydelejet
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-15 Det inddæmmede, Vestamager
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-08-23 Søgård, Sydlangeland
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-04-30 Sjællands Odde
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-05-01 Skagen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-05-01 Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-03-08 Blåvands Huk
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-05-02 Skagen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-03-08 Blåvands Huk
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-05-04 Skagen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-03-15 Gilleleje
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-08 Blåvands Huk
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-03-08 Blåvands Huk
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-20 Gilleleje
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-03-08 Grønningen, Blåvand
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-03-09 Sneum Engsø
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-03-09 Lunden, Gram
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-03-24 Frederiksberg Have
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-04-19 Grønlunds Allé 34 B, Rødovre
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2014-05-31 Røsnæs
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-04-20 Gilleleje
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-04-20 Gilleleje
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-03-08 Blåvands Huk
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-05-01 Ellekrattet, Skagen
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-03-26 Grønlunds Allé 34 B, Rødovre
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2014-03-09 Blåvands Huk
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-03-08 Blåvands Huk
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-03-08 Blåvands Huk
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-03-10 Brøndby Rådhus
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2014-08-24 Dovns Klint
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2014-05-03 Skagen
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-05-31 Røsnæs
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-03-08 Blåvands Huk
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-23 Sydhavnstippen
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-03-09 Fovrfeldt Bækkens udløb, Esbjerg
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer