Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Niels Bomholt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Bomholts kryds

Dette er Niels Bomholts Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-04-15 Ballum Enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-06-21 set Brøns Enge
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-04 Ulbølle
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-01-17 Halen Helnæs
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-05-24 maden helnæs
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-01 Hessum
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-01 Hessum
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-01-12 Ballum
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-01-20 Gesinge Tåsinge
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-01-01 Hessum
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Hessum
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-01-20 Gesinge Tåsinge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-01 Stige
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-04-09 Enge v Nr. Broby
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-01 Firtalsstrand
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2014-05-10 Filsø
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-04-07 Nakkebølle Indd.
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-01-01 Ølund
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-01-01 Firtalsstrand
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-01 Firtalsstrand
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Firtalsstrand
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-01-10 Lille Svelmø
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-01 Firtalsstrand
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-02-25 Nakkebølle Inddæmning
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-02 Bøjden Nor
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-01 Firtalsstrand
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-01-02 Bøjden Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-17 v. Helnæs
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-01-28 Hou langeland
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2014-10-12 Blåvand/Hvidbjerg Strand
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-11 Bøjden-Fynshav
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-01-21 Dovns klint
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-02 Bøjden Nor
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-01 Firtalsstrand
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-10 Stenstrup Lergrave
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-02 Bøjden Nor
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-05-27 hørt Blåbjerg
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-12 Arreskov Sø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-07 Skagen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) Rudkøbing
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-03-06 Ravnholt
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Stige
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2014-07-16 Ulbølle
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-01 Stige
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-07-28 Tryggelev Nor
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-04-07 Nakkebølle Indd.
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-01 Ølund
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-01-13 Mørkemosen Gl. Stenderup
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-02 Bøjden Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-01-17 v. Helnæs
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-10 Nakkebølle Inddæmning
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-06-04 Klæsø Nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-04-04 Brændegård Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-12 Ballum Forland
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-04-19 Kongens Mose
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-03-10 Bøjden Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-01-01 Ølund
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-01-12 Ballum Enge
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2014-07-26 Margrethe Kog
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-01-28 Hou Nordstrand
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-03-10 Bøjden Nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-03-25 Maden Helnæs
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2014-04-21 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2014-05-04 Hillerup Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-04-23 Fyns Hoved
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-01-01 Firtalsstrand
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-01-21 Ristinge Hale
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-04-15 Ballum Enge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-01-28 Hou Langeland
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-05-04 Ballum Forland
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-03-25 Maden Helnæs
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-08-12 bøjden nor
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-07-17 Firtalsstrand
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-05-04 Nørresø v Tønder
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-05-06 Skagen Grenen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-01-28 Hou Langeland
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-01-28 Hou Langeland
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-05-17 Saltvandssøen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-03-02 Draved Skov
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-12-06 Syltemade Å
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-03-14 Snarremose Sø
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2014-07-21 Saltvandssøen
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-08-06 Gyldensteen Engsø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-04-25 Nakkebølle Indd.
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-03-27 Skjoldemose
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-01-21 Ristinge Hale
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2014-07-26 Saltvandssøen
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-04-24 Brahetrolleborg
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-04-20 Ballum Sluse
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-18 Ballum
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-03-17 Fyns Hoved
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-02 Bøjden Nor
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-04-27 Langelandsbæltet
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-04-13 Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-02 Bøjden Nor
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Ølund
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2014-01-03 Herning Motorvejen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Ølund
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2014-01-21 Bagenkop Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-03-22 Visby
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2014-05-10 Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-07-04 Nakkebølle Indd.
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-04-03 fyns hoved
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-04-28 Nørreballe Nor
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-27 Valdemar Slot
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-23 Fyns Hoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-13 Valdemar Slot Tåsinge
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-05-17 Saltvandssøen
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-05-07 Skagen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-05-06 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-05-31 Jons Kapel Bornholm
208 X Alk (Alca torda) 2014-01-23 Lillebælt
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-03-17 Fyns Hoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-05-06 Skagen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-03-17 Fyns Hoved
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2014-05-06 Gl Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-07-28 Tryggelev Nor
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-04-28 Vognsbjerg Langeland
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-03-17 Fyns Hoved
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-02 Bøjden Nor
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-07-17 Ølund Fyn
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-05-27 Filsø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-07-25 Gl. Hviding Engsø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-24 Sostrup Slot
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Firtalsstrand
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-01-10 Nakkebølle Inddæmning
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-07-22 Ølund Fyn
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-05-06 Gl Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-15 Nakkebølle
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2014-08-23 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-12 Ballum Vesterende
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-02-28 Bredholt
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-03-30 Bredholt
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-01-12 Ballum enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-04-21 Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) Krarup
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-04-28 Klise Nor Langeland
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-12 Ballum Enge
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-01-12 Ballum Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 Ølund
274 X Slørugle (Tyto alba) 2014-08-31 Jylland
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2014-04-13 Sdr. Jylland
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-04-28 Nakkebølle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-02-06 Odense
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2014-04-28 Svendborg
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-02-05 Fyn
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-05-10 Filsø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-03-06 Ravnholt
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-04 Ulbølle
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-03-02 Draved Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-02-28 Svanninge Bakker
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-01 Ølund
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-05-03 Hillerup Enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-05-06 Gl. Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-17 Maden Helnæs
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-20 Fyns hoved
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-04-03 Fyns Hoved
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-01 Knudshoved Fyn
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-23 Hindsgavl
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Stige
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Stige
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Stige
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-01-02 Bøjden Nor
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Ølund
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-05 Fiskerup Skov
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-05 Ulbølle
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-01-02 Ulbølle
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-05 Fiskerup Skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-04-20 Draved Skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-02 Ulbølle
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-02 Ulbølle
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2014-08-08 gulstav mose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-03-14 Tryggelev Nor
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-03-20 Hou nordstrand
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-02 Ballum Enge
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2014-05-05 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-01-12 Ballum Forland
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-28 Gulstav
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-18 Ballum Sluse
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-24 Verninge Grave
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-05 Fiskerup Skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-05 Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-10-02 Gulstav Østerskov
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-08 Hou Nordstrand
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-20 Hou Nordstrand
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-06-10 hørt Møns Klint
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-10 Nr. Lyngvig Fyrhave
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-15 Nakkebølle Inddæmning
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-04-28 Gulstav Mose
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-10 Nyord Kirkegård
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-02 Nakkebølle Indd.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-07 Skagen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-09 Fyns Hoved
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-07 Skagen
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2014-06-03 syltemade ådal
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-08 Hou Nordstrand
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-10 Filsø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-20 Ballum Vesterende
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-04-28 Gulstav
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-05 Skagen
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-05-13 Hjortholm Langeland
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-10 Kroghenlund Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-04 Ulbølle
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-10 Nakkebølle
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-05 Fiskerup Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-01-10 Kroghenlund Skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-12 Ballum Enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-21 Ballum Hedehuse
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Stige
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-13 Sandholt
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-21 Klise Nor
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-01-21 Gulstav
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-03-02 Ballum Vesterende
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-09 Nordskov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-04 Ulbølle
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-11 Skjern Enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-14 Sollerup
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-04-24 Skjoldemose
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2014-09-26 Gulstav Østerskov
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-03-22 Ballum Vesterende
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-20 Ballum Vesterende
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-05-03 Hillerup Enge
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-03-02 Ballum Vesterende
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-19 Ballum Østerende
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-12-14 Haritslevgård Bogense
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-02 Ulbølle
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Stige
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-02-04 Rødkilde Skov Sibirien
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-19 Ballum Enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-04-03 Fyns Hoved
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-02-27 Helnæs dæmningeb
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-01-17 Maden Helnæs
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-20 Ballum Enge
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2014-09-26 Dovns Klint
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-02-06 Spodsbjerg Langeland
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-17 Maden Helnæs
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-02 Ulbølle
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-05 Fiskerup Skov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-03-03 Flintholm
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-14 Ulbølle
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2014-05-22 Gulstav
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-04 Ulbølle
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-01-01 Firtalsstrand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-03-17 Fyns Hoved
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-13 Sandholt
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-04-10 Ulbølle
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-01-23 fredericia
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-05 Fiskerup Skov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-01 Firtalsstrand
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-05 Fiskerup Skov
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2014-10-17 Ballum Enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-02-01 Ballum Enge
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-01-11 Bådsbøl Ballum
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-01 Ølund
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-02-27 Nakkebølle Indd.
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer