Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Per Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Per Rasmussens kryds

Dette er Per Rasmussens Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-06-12 Grusgrave v/Davinde (Odense)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-12-26 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-04-03 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-05-10 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-02-02 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-10-09 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-05-16 Grusgrave v/Birkum (Odense)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-12-04 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-05-16 Grusgrave v/Birkum (Odense)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-05-18 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-05-18 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
30 Pibeand (Mareca penelope)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-02-02 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
33 Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-12-04 Grusgrave v/Birkum (Odense)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-12-04 Grusgrave v/Birkum (Odense)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-05-16 Grusgrave nord for Ibjerg (Sønder Nærå) (Odense)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-10-12 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 Sortand (Melanitta nigra)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-03-31 Ferritslev (Faaborg-Midtfyn)
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-12-04 Grusgrave v/Birkum (Odense)
56 Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-16 Grusgrave v/Birkum (Odense)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-04-28 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-11-29 Ringe (Faaborg-Midtfyn)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-10-12 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-07-26 Grusgrave v/Birkum (Odense)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-06-24 Grusgrave v/Davinde (Odense)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-02-24 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-06-25 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-05-16 Grusgrave nord for Ibjerg (Sønder Nærå) (Odense)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-06-24 Grusgrave v/Davinde (Odense)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-05-16 Grusgrave nord for Ibjerg (Sønder Nærå) (Odense)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-05-16 Grusgrave v/Birkum (Odense)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-09-27 Tarup (Årslev) (Faaborg-Midtfyn)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-03-30 Grusgrave v/Birkum (Odense)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-03-30 Grusgrave v/Birkum (Odense)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 Storspove (Numenius arquata)
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 Brushane (Calidris pugnax)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-05-16 Grusgrave v/Birkum (Odense)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-04-10 Torpegård Skov (Faaborg-Midtfyn)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-10-12 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-01-04 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
151 Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-05-16 Grusgrave nord for Ibjerg (Sønder Nærå) (Odense)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 Rødben (Tringa totanus)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-05-10 Grusgrave v/Birkum (Odense)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-08-06 Grusgrave v/Birkum (Odense)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-03-29 Grusgrave v/Birkum (Odense)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-07-08 Grusgrave v/Birkum (Odense)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-03-29 Grusgrave v/Birkum (Odense)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-05-16 Grusgrave v/Birkum (Odense)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-05-16 Grusgrave v/Birkum (Odense)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-05-16 Grusgrave v/Birkum (Odense)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2014-10-18 Bagenkop Havn (Langeland)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-05-16 Grusgrave nord for Ibjerg (Sønder Nærå) (Odense)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-26 Grusgrave v/Birkum (Odense)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-16 Grusgrave v/Birkum (Odense)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-10-06 Grusgrave v/Davinde (Odense)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-07-16 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-30 Broholm (Svendborg)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-02-02 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-04-03 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-18 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-06-24 Grusgrave v/Davinde (Odense)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-03-30 Kalvehave v/Rolsted (Faaborg-Midtfyn)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-24 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
264 Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-02-15 Ringe (Faaborg-Midtfyn)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-06-12 Grusgrave v/Davinde (Odense)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-02-02 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-30 Herringe (Faaborg-Midtfyn)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-04-10 Torpegård Skov (Faaborg-Midtfyn)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-07-26 Blandskov (Ravnholt) (Nyborg)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-04-03 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2014-01-04 Lunden, Gram (Haderslev)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-03-24 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-03-10 Kalvehave v/Rolsted (Faaborg-Midtfyn)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-10-06 Grusgrave v/Davinde (Odense)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-06-08 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-10-10 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-04-07 Tarup (Årslev) (Faaborg-Midtfyn)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-12-26 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-02-02 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
324 Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-11 Bredland Skov (Faaborg-Midtfyn)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-12-26 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-10-12 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-02 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-12 Grusgrave v/Birkum (Odense)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-12 Grusgrave v/Birkum (Odense)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-05-16 Grusgrave v/Birkum (Odense)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-12-04 Grusgrave v/Birkum (Odense)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-04-26 Rynkeby Hestehave (Faaborg-Midtfyn)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-10-10 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-12 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-17 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-06-09 Tornby Klitplantage (Hjørring)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-18 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-10 Grusgrave v/Birkum (Odense)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-19 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-23 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-05-18 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-18 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-09-08 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-10 Grusgrave v/Birkum (Odense)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-10-10 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
392 Fuglekonge (Regulus regulus)
393 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-02-24 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-02-02 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-12 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
398 Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-10-12 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 Sjagger (Turdus pilaris)
409 Vindrossel (Turdus iliacus)
410 Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-10-10 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-18 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-10 Grusgrave v/Birkum (Odense)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-03-27 Ringe (Faaborg-Midtfyn)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-24 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-05-16 Grusgrave nord for Ibjerg (Sønder Nærå) (Odense)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-12-26 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-12-26 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-05-16 Grusgrave v/Birkum (Odense)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-10 Korkendrup (Nyborg)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2014-10-12 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-05-16 Grusgrave v/Birkum (Odense)
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-27 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-05-16 Grusgrave nord for Ibjerg (Sønder Nærå) (Odense)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-04-12 Grusgrave v/Birkum (Odense)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-02-02 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-12-04 Grusgrave v/Birkum (Odense)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 Grønsisken (Spinus spinus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-05-28 Havndrup (Faaborg-Midtfyn)
484 Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer