Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Leif Novrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Leif Novrups kryds

Dette er Leif Novrups Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-02-17 Geddal
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-01 Sevel
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-01-04 Hanstholm
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-23 Skærum Mølle
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-07 Rettrupkær
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-01 Geddal
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-01-14 Løkkegård sterand
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-01-16 Nørreådalen ved Kvorning Mølle
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-01-24 Nymindestrømmen
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Skalle sø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-01-12 Rettrup kær
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-01 Skalle sø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-04-11 Grusgrav nær Tjæreborg
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-14 Geddal enge
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-04-10 Grynderup sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-02-27 Vest Stadil Fjord
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-01-24 Hvide Sande Havn
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-01 Geddal
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 geddal
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-01-20 Krogshede
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-01 Geddal
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-02-12 Filsø
37 X Taffeland (Aythya ferina) Stubbergård sø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2014-05-24 Firtalstrand, Ølundgård Fyn
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-01 Stubbergård sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-02-12 Filsø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-04 Hanstholm
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-09-18 Lyngvig Fyr
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-02-19 Roshage
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-04 Hanstholm
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-04-12 Agger tange havsiden
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-01 geddal
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-11 Flyndersø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-01 Helle sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-14 Løkkegård strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-05-26 Grev Molktes Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-11 Gl. Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-04 Helle sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-04 Vildsund broen
77 X Huldue (Columba oenas) Vest Stadil Fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) Sevel
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Sevel
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Stubber å
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2014-05-26 Sønderlem vig
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-03 Søndermølle
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-16 Dommerby
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-02-19 Sjørring sø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-24 Ringkøbing Fjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-01-11 Flyndersø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Flyndersø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-05-29 Filsø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-04-04 Brokholm sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-14 Løkkegård Strand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-03-08 Høje Sande
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-01-12 Rettrup Kær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-01-24 Værnengene
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-02-27 Bækbygård strand
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-02-19 Agger Tange
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-11 Grusgrav nær Tjæreborg
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2014-06-07 Sønderstrand Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2014-05-05 Pallisbjerg enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) Vest Stadil Fjord
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-01-07 Landting
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-02-27 Bækbygård strand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-04-09 Bøvling Fjord
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-01-04 Hanstholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-02-27 Bækbygård strand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-02-27 Vest Stadil Fjord
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-05-24 Gyldensteen, Fyn
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-05-30 Ulvedybet
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) Geddal enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) Thorsminde
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-01-24 Værnengene
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Agger Tange
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) Geddal enge
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-02-25 Ndr. Feldborg Plantage
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-10-07 Bækbygård Strand
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-01-23 Idom Ådal
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-05-30 Ulvedybet
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-10-10 Hvide Sande Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-05-07 Geddal enge
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-01-23 Idom Ådal
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) Agger Tange
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-05-11 Gammel Skagen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-06-07 Margrethekog
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-12 Agger Tange
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-01-04 Hanstholm
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) Hanstholm havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2014-09-28 Lyngvig fyr
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Fjorden ud for Geddal
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-01-04 Hanstholm
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Sneum engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-01 Geddal enge
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Helle sø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Hanstholm Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Hanstholm havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Sahl
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-02-27 Bækbygård strand
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Vest Stadil Fjord
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Ebeltoft Færgehavn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-05-15 Sønderlem Vig
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-07 Sønderlem vig fjorden
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-19 Ebeltoft færge havn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-18 Hornbæk enge, Randers
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-05-31 Kogleaks
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2014-02-27 Bækbygård strand
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-05-10 Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-02-19 Roshage
208 X Alk (Alca torda) 2014-10-01 Lyngvig Fyr
209 X Tejst (Cepphus grylle) Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-04 Hanstholm
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-04-18 Grønhøj strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2014-05-07 lille fluesnapper
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2014-09-28 Lyngvig fyr
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2014-09-28 Lyngvig fyr
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2014-09-28 Lyngvig fyr
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-06-04 Lindholtvej 8 Vinderup
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-01-04 Hanstholm
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01 Skalle sø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) Høje Sande
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-02-21 Sønderlem vig
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-05 Sostrup Slot
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-02 Flyndersø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-02-15 Vejrum Vestsø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Flyndersø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-25 Hjerl Hede
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2014-05-10 skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-01 Helle sø
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-03-03 Grev Molktes Plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-04 Grynderup sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-01-07 Skallesø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2014-04-21 Sevel
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-06-05 Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-03-19 Korning
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-05-06 Sevel gravhøjen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-01 Skalle sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-01-14 Løkkegård Strand
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 sahl
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) Hansted Reservatet
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2014-02-21 Velds bakker
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-03-05 Ndr. Feldborg Plantage
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) Vestjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-02-25 Grev Molktes Plantage
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-02-28 Geddal enge
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-01-23 Idom Ådal
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-05-27 Nordre Feldborg Pl.
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-04-06 Hald sø ved Dollerup
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-01 Sevel
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-03-07 Sødal skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-02-20 Stubbergård sø
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-01 Sahl
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-05-09 skagen k
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-01 Geddal
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-02-04 Mosen ved Mosestien
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-02 Grev Molktes Pl.
318 X Husskade (Pica pica) Sevel
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Landting
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-03 Nautrup
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-01-24 Ringkøbing
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Sevel
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-01 Helle sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-11-21 Store Hjøllund Plantage
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-02 Grev Molktes Pl.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-01-01 Geddal
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) Sevel
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) Borris Hede
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sevel
332 X Musvit (Parus major) Sevel
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2014-04-11 Novrup Grusgrav
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-03-09 Sønderlemvig
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Ndr. Feldborg Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-02 Skalle sø
337 X Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-04-11 Skjern Enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-11 Grusgrav nær Tjæreborg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-16 Stubbergård Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-05-05 Vest Stadil Fjord
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-15 Stubber Å
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-06 Estvadgård Plantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-10-04 Lyngvig Fyr
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-17 Mosestien Stubbergård sø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-20 Værnengene
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-04-15 Sønderlem vig
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-07 Sønderlem vig
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-21 Brødbæk
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-24 Gyldensteen, Fyn
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-27 Brødbæk
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-11 Novrup grusgrav
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-12 Skagen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-20 Fornæs
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-05 Vest Stadil Fjord
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-09 Skagen
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-10-07 Lyngvig Fyr
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-02 Grev Molktes pl.
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-01 Handbjerg Strand
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-03 Ndr. Feldborg Pl.
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-02-15 Non Mølle
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-02-15 Non Mølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-01 Landting
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-09 Fjand
404 X Solsort (Turdus merula) Sevel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Stubbergård sø
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-24 Skodbjerge
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-05 Sevel Plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-02-18 Snævringen
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-09 skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) Sevel
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) Sneum engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-15 Nikkelborg søerne
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-05-12 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2014-05-08 gyüelstien. Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-01-24 Vestas Ringkøbing
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-20 Egsmark
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-05-07 Stubbergård sø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-03-12 Vest Stadil Fjord
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-09 Fjand
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-05 Rindsholm
441 X Gråspurv (Passer domesticus) Sevel
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) Sevel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Sevel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-05-05 Stadiløvej
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-05-09 Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-01-23 Idom Ådal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-11 Helle Sø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-01-23 Idom å og ådal
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-20 Gjerrild
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-01-24 Ringkøbing Vestas stien
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-24 Ringkøbing Vestas stien
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Sevel
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Sevel
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-13 Haven i Sevel
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sevel
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2014-06-05 Blåvand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Sevel
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-02-16 Rødding
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-03-20 Skjern Enge
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-29 Mønsted
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-01-29 Mønsted
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2014-03-13 Plantagen ved Vivsø
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-18 Carl Moltkes Plantage
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-11-21 Store Hjøllund Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-13 Haven i Sevel
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-18 Haven
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) Sønderlem vig - Vester Egebjergvej
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-01-04 Hansrholm
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-01-01 Sahl
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-01 sahl
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) Skagen
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-01-29 Mønsted
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Sønderlem Vig
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer