Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Ole Brauer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ole Brauers kryds

Dette er Ole Brauers Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-02 Harreshøj
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-10-05 Nivå tange
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-12 Holløse Bredning
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-04-17 Danstruplund
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-02 Solbjerg Engsø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-10-26 Nivå tange
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-02-15 Holløse Bredning
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Strødam Engsø
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-01 Strødam Engsø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-02-09 Alsønderup Engsø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-04-16 Holløse Bredning
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-02-08 Favrholm
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-02 Solbjerg Engsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Strødam Engsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-09-27 Børstrup Hage
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-02-08 Favrholm
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-03-09 Alsønderup Engsø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-25 Møllekrog
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-01-25 Møllekrog
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-02 Møllekrog
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-10-15 Bøjden Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-12 Lynæs Havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-01-12 Asserbo strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-12 Asserbo strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2014-02-08 Melby Overdrev
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-02 Esrum sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-02-09 Alsønderup Engsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-01 Strødam Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-02-02 Melby Overdrev
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-11 Korsnæb, Stevns
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-03 Favrholm
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-03 K
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-03-04 Egetykket
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Nødebo
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-03-13 Nødebo
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-04-02 Frederiksborg slotssø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-03 Esrum sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-09-14 Nødebo
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-02-09 Alsønderup Engsø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-04-02 Fredensborg
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-02 Esrum sø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-05-03 Gurre sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-03-21 Nivå tange
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-04-16 Græse strandenge
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-02-22 Nordhavnstippen
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-02-08 Favrholm
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-05-03 Favrholm
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-05-12 Favrholm
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-04-16 Græse strandenge
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-07-27 Nivå tange
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-07-22 Klydesøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-08-02 Nivå tange
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-07-22 Klydesøen
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-07-22 Klydesøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-08-28 Nivå tange
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-05-12 Favrholm
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-08-01 Nivå tange
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-07-22 Klydesøen
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-07-22 Klydesøen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-06-01 Stenholts Indelukke
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-05-19 Stenholts Indelukke
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-05-04 Esrum sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-04-15 Gribskov
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-07-22 Klydesøen
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-05-03 Favrholm
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-07-22 Klydesøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-06-27 Harreshøj
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-09-27 Børstrup Hage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-03 Esrum sø
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-02 Solbjerg Engsø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-02 Solbjerg Engsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-03 K
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-03-15 Børstrup Hage
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-07-22 Klydesøen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-04-26 Nyborg Strand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-07-22 Klydesøen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-07-22 Klydesøen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-07-22 Klydesøen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-09-27 Børstrup Hage
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-09-27 Børstrup Hage
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2014-09-27 Børstrup Hage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-03-15 Børstrup Hage
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-03-15 Børstrup Hage
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-23 Ålsgårde
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2014-09-27 Børstrup Hage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2014-09-27 Børstrup Hage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-03-15 Børstrup Hage
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01 Strødam Engsø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Strødam-området
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-02-15 Alsønderup Engsø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-04-03 Alsønderup Engsø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-10 Højerup
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-02-01 Nødebo
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-03-01 Endrup Hegn
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-03 Pøleå v Esrum sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-02-01 Nødebo
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-04-01 Boserup vang
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-03-23 Melby Overdrev
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-02 Solbjerg Engsø
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-02 Esrum Møllegård
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-01-08 Nødebo
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-01-05 Hareskov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-01-05 Kajerød
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-02-15 Bækkebro
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-03-14 Stenholts Indelukke
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-05 Nødebo
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-03-12 Stenholts Indelukke
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-02-15 Ramløse
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-31 Islands Brygge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-24 Gribskov
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-01-25 Møllekrog
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-02-02 Gribskov
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Nødebo
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Nødebo
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-12 Holløse
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-02 Solbjerg Engsø
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-01 Strøgårds Vang
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-02-02 Gribskov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-10-16 Svanninge Bakker
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-25 Esrum Møllegård
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Nødebo
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Nødebo
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-09-20 Lykkesholm
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-03-23 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-08 Favrholm
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-05-11 Korsnæb, Stevns
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-06 Esrum sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-05-04 Fredensborg
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-25 Esrum Søvej
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-20 Gribskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-10-02 Vestre Kirkegård
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-25 Nødebo
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-23 Nødebo Holt
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-03 Favrholm
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-10 Stevnsfortet
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-06-29 Endrup Hegn
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-06-14 Nr Herlev
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2014-06-14 Grønholt Vang
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2014-05-08 Holløse Bredning
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-21 Danstrup Hegn
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-25 Endrup Hegn
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-27 Nyborg Strand
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-04 Kobæk vig
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-03-10 Stenholts Indelukke
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-03 Nødebo Holt
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-02 Harreshøj
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-04-01 Boserup vang
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-03-04 Egetykket
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-19 Nødebo
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Nødebo
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-31 Christianshavns vold
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-31 Christianshavns vold
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-10 Stenholts Indelukke
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-02-26 Holmens Kirkegård
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-01 Nødebo
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-16 Frederikssund hospital
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-04 Kobæk vig
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-05-04 Skovlund
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-09-06 Kronborg
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-05-04 Fredensborg
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-04-16 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-08-30 Saltholm
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-02 Solbjerg Engsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-01 Nødebo
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Nødebo
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-03-23 Stenhot Vang
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-08-30 Saltholm
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-09-27 Børstrup Hage
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-21 Nivå tange
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-04-16 Græse strandenge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-05-31 Endrup Hegn
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-12 Lynæs Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Nødebo
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-25 Gribskov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-19 Nødebo
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-01 Strødam-området
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-05 Nødebo
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-02-22 Nordhavnstippen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-04-17 Skovlund
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-02-22 Nordhavnstippen
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-02-22 Nordhavnstippen
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2014-10-12 Stængehus
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-03-01 Danstrup Hegn
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-01-12 Tisvildeleje
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-04-02 Fredensborg
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-12 Tisvildeleje
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-05-11 Stevnsfortet
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-03-01 Endrup Hegn
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-14 Maglemosen, Vedbæk
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-03-31 Esrum sø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer