Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Ralph Qwinten


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ralph Qwintens kryds

Dette er Ralph Qwintens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-01-19 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-16 Avedøre Holme (Hvidovre)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-01-19 Hyllekrog (Lolland)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-20 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-02 Karrebæksminde (Næstved)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-02 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2013-11-24 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-02-14 Torup Fjordholme (Jammerbugt)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-11-24 Hyllekrog (Lolland)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-19 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-04 Avedøre Holme (Hvidovre)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-02-12 Ove Sø (Thisted)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-04 Avedøre Holme (Hvidovre)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-02-10 Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-04-15 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-20 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-04-08 Avedøre Holme (Hvidovre)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-04 Avedøre Holme (Hvidovre)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-01-19 Hyllekrog (Lolland)
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-02-12 Ørum Sø (Thisted)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-04-26 Hejrede Sø (Guldborgsund)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-06 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-01-30 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-02 Karrebæksminde (Næstved)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-01-18 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-05-10 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-02-10 Agger Tange, havsiden (Thisted)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-20 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-02-09 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-01-18 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-04 Avedøre Holme (Hvidovre)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-14 Avedøre Holme (Hvidovre)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-04 Avedøre Holme (Hvidovre)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-02 Karrebæksminde (Næstved)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-03-01 Virum (Lyngby-Taarbæk)
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-03-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-02 Karrebæksminde (Næstved)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-19 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-04-20 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-04-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-02 Karrebæksminde (Næstved)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-03-31 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-02 Karrebæksminde (Næstved)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-04-26 Majbølle Nor (Guldborgsund)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-06 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-06-01 Hejrede Sø (Guldborgsund)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-02-09 Nissum Bredning NV (Lemvig)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-26 Majbølle Nor (Guldborgsund)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-27 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-07-20 Hyllekrog (Lolland)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-05-09 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-10 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-05-09 Hyllekrog (Lolland)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-13 Karrebæksminde (Næstved)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-02-12 Krik Vig (Limfjord) (Thisted)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-10-02 Ballum Forland (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-02-11 Agger Tange, havsiden (Thisted)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-06-02 Hyllekrog (Lolland)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-06-08 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-17 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-01-19 Hyllekrog (Lolland)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-01-19 Hyllekrog (Lolland)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-02-12 Nørre Vorupør (Thisted)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-04-16 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-10-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-11 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-17 Avedøre Holme (Hvidovre)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-10 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-02-09 Nissum Bredning NV (Lemvig)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-04-27 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-05-01 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-05-01 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-11-04 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2013-11-08 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-14 Avedøre Holme (Hvidovre)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-04-27 Hyldtofte Østersøbad (Lolland)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-14 Avedøre Holme (Hvidovre)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-02 Karrebæksminde (Næstved)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-02-12 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-11-09 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-14 Avedøre Holme (Hvidovre)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-30 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-27 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-04-27 Hyllekrog (Lolland)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-18 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-22 Avedøre Holme (Hvidovre)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-05-09 Hyllekrog (Lolland)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-11-09 Blåvands Huk (Varde)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-04-27 Hyllekrog (Lolland)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-02-14 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
208 X Alk (Alca torda) 2013-05-09 Hyllekrog (Lolland)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-05-05 Spodsbjerg (Halsnæs)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-02-09 Bovbjerg (Lemvig)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-04-15 Avedøre Holme (Hvidovre)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2013-05-24 Hyllekrog (Lolland)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-04-28 Hyllekrog (Lolland)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-02-10 Agger Tange, havsiden (Thisted)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2013-02-12 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-02 Karrebæksminde (Næstved)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-05-11 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-06-01 Røgbølle Sø (Lolland)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-09-28 Rømødæmningen (Tønder)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2013-06-01 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-09 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-01-19 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-01-15 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-13 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-02 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-07-01 Ho Enge (Ho Bugt vest) (Varde)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-01-20 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-04-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-12 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-19 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-01-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-12-27 Store Hareskov (Furesø)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-11-06 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-03-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-07 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-03-02 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-14 Avedøre Holme (Hvidovre)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-01-20 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-05-09 Hyllekrog (Lolland)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2013-02-28 Kalvebod Fælled (Tårnby)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-02 Næstved Vest - Lille Næstved (Næstved)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-09 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-10-01 Kongens Mose (Tønder)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-29 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-14 Avedøre Holme (Hvidovre)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-01-19 Hyllekrog (Lolland)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-30 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-02-03 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-02-11 Lodbjerg Klitplantage (Thisted)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-12 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-10-01 Draved Skov (Tønder)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-16 Avedøre Holme (Hvidovre)
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-16 Avedøre Holme (Hvidovre)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-07-12 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-04-13 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-01-02 Karrebæksminde (Næstved)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-26 Majbølle Nor (Guldborgsund)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-17 Avedøre Holme (Hvidovre)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-07 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-04-20 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-10-01 Draved Skov (Tønder)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-16 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-06-01 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-11 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-24 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-10 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-18 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-10 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-23 Søsum (Egedal)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-04-27 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-12 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-12 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-01-12 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-01-12 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-02-01 Humlebjerg (Næstved)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-19 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-02 Kongens Lyngby (Lyngby-Taarbæk)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-20 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-12 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-03-07 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-09 Lysemose Skov på Lolland (Lolland)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-05-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-06-12 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-05-05 Hundested Havn (Halsnæs)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-19 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-05-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-16 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-16 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-02-09 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-02-15 Flade Sø (Thisted)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-04-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-22 Avedøre Holme (Hvidovre)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-04-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-08 Avedøre Holme (Hvidovre)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-27 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2013-09-30 Stormengene, Rømø (Tønder)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-01-02 Karrebæksminde (Næstved)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-02-12 Vandet Sø (Thisted)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-02-02 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-12 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-06-05 Røsnæs spidsen (Kalundborg)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-10 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-01-13 Karrebæksminde (Næstved)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-13 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-04-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-05-24 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-26 Hyllekrog (Lolland)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-07-02 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-12-25 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-04 Avedøre Holme (Hvidovre)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-12 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-01-26 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-01-19 Hyllekrog (Lolland)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-11-02 Bjerregård (Ringkøbing-Skjern)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-20 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-01-19 Hyllekrog (Lolland)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer