Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Stefan Sturup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stefan Sturups kryds

Dette er Stefan Sturups Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-04-21 Store Merløse
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-05 Søvang
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-09-22 Vestamager
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2013-10-08 Vestamager
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-16 Kalvebodløbet
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-02 Søvang
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2013-08-01 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-02 Søvang
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-04-19 Ulvedybet
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-01-02 Søvang
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-04-15 Kofoeds Enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-02 Søvang
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-10-27 Søvang
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-20 Tanghjørnet
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-02-16 Søvang
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2013-01-02 Søvang
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-01-31 Lyngby Møllesø
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-04-19 Ulvedybet
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-08 Ølsemagle Revle
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-14 Søvang
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-01-30 Sjællandsbroen
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-16 Søerne
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-02 Søvang
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-02-02 Sydvestpynten
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-14 Tanghjørnet
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-05-05 Klydesøen
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-11 Søerne
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-01-31 Frederiksdal
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-05 Christianshavn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-01-16 Kalvebodløbet
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-02 Søvang
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-04-19 Odden - Ebletoft
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-04-19 Odden - ebletoft
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-02-17 Klydesøen
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-02 Søvang
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-14 Tanghjørnet
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-16 Kalvebodløbet
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-02 Søvang
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-15 Søvang
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-10 Søvang
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-07 Universitetsparken
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-09-30 Søvang
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-02 Søvang
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-13 Søvang
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-04-21 Han Vejle
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-01-08 Fælledparken
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-05 Christianshavn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-04-01 Søvang
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-08 Fælledparken
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-04-10 Vestamager
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-30 Klydesøen
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-12-27 Klint havn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-21 kærup holme
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-03-16 Sydvestpynten
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-15 Dragør sydstrand
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-31 Vejlefjord
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-15 Søvang
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-07-03 Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-03-16 Sydvestpynten
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-05-05 Klydesøen
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-07-02 Blåvandshuk
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-03-17 Søvang
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-04-21 Bygholm Vejle
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-04-19 Bygholm Vejle
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-08-30 Sjællands Odde
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-07-03 Blåvand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-28 Klydesøen
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-08-01 Klydesøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-05-19 Klydesøen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-05 Klydesøen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-04-14 Søvang
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-08-01 Klydesøen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2013-05-19 Klydesøen
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-21 Bøjden Nor
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-10 Vestamager
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-07-03 Blåvand
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-07-13 Sydvestpynten
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-02-23 Dragør Sydstrand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-05-05 Vestamager
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-05-05 Klydesøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-19 Ulvedybet
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-04-21 Roshage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-02 Søvang
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-05-19 Klydesøen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-05-10 Utterslev mose
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-02 Søvang
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-02 Søvang
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-02 Søvang
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-18 Sundbyvester
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-07-02 Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-04-28 Klydesøen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-12 Søvang
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-04-21 Bygholm Vejle
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-05-10 Utterslev mose
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-21 Roshage
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-10 Utterslev mose
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-07-03 Saltvandssøen
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-07-03 Saltvandssøen
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-07-01 Blåvand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-10-26 Fanø
208 X Alk (Alca torda) 2013-03-16 Sydvestpynten
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-02-02 Sydvestpynten
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-07-03 Blåvand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2013-12-26 Klint Havn (Odsherred)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-04-21 Roshage
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-02 Søvang
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-04-19 Bygholm Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-04-19 Vejlerne
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-02 Søvang
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-04-19 Bygholm Vejle
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-13 Fælledparken
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-10 Vestamager
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-08-30 Tofte Skov
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-07 Universitetsparken
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-02-16 Søvang
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-10 Vestamager
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-02-14 Ullerup
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-07-02 Vilslev Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-03-16 Sydvestpynten
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-03-16 Sydvestpynten
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-20 Søvang
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-02 Søvang
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-01-30 Kongelunden
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-01-25 Vestre Kirkegård
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-03 Universitetsparken
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-02 Søvang
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-08-19 Klydesøen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-09-13 Søvang
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-03 Hotel Radisson
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-05 Vestamager
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2013-06-29 Hovens Odde
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-08 Fælledparken
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-02 Søvang
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-02 Søvang
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-02 Søvang
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-04-19 Århus
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-02 Søvang
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-14 Vestamager
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-02 Søvang
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-25 Vestre Kirkegård
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-07-01 Høllund Søgårdplantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-31 Frederiksdal
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-07-02 Filsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-02 Søvang
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-02 Søvang
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-01-16 Klydesøen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-04-20 Vigsø
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-01-16 Klydesøen
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-19 Kærup Holme
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-15 Søvang
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-19 Kærup Holme
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-03 Universitetsparken
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-04-28 Kongelunden
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-21 Kærup Holme
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-12 Kongelunden
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-06-18 Søvang
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-07-02 Filsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-16 Søvang
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-16 Søvang
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-23 Korsør
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-10 Vestamager
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-20 Vigsø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-23 Korsør
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-26 Søvang
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-05 Vestamager
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-14 Kongelunden
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-08 Fælledparken
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-08 Fælledparken
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-02-24 Rådvad
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-01-25 Vestre Kirkegård
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-03-16 Sydvestpynten
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-01-19 Tårnby
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-02 Søvang
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-02 Søvang
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-02 Søvang
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-12 Kongelunden
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-04-14 Tåstrup
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-06 Søvang
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-08 Fælledparken
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-13 Sydvestpynten
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-19 Kongelunden
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-04-26 Søvang
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-09-26 Søvang
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-19 Store Magleby
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-26 Søvang
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-07-02 Filsø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-07-02 Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-08-19 Kongelundsstranden
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-31 Frederiksdal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-02 Søvang
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-02 Søvang
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-04-05 Søvang
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-28 Klydesøen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-10-06 Sydvestpynten
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-06 Søvang
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-01-16 Klydesøen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-26 Søvang
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-01-16 Klydesøen
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-16 Kongelunden
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-02 Søvang
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-25 Vestre Kirkegård
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-25 Vestre Kirkegård
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-07-03 Blåvand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-02 Søvang
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-10-16 Sydvestpynten
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-15 Søvang
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-10-16 Sydvestpynten
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-07-01 Blåvand
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-04-20 Vigsø
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-08-24 Hellerup
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-02 Søvang
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-31 Frederiksdal
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-01-16 Klydesøen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-01-16 Klydesøen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-07-02 Vilslev Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-05 Søvang
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-01-20 Tanghjørnet
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer