Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-02-09 Knud ved Haderslev
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2013-07-27 Tinglev
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-23 Skjern enge
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-01-16 Esbjerg havn
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-04-14 Tinglev mose
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-05 Tumbøl søndermark
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01 Halk nor
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-01-05 Tumbøl søndermark
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-05 Tumbøl søndermark
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01 Halk nor
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-03-01 Kongens mose
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-01 Halk
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-01-13 Rødekro
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-01 Halk nor
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-04-14 Tinglev mose
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-14 Hindemade
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-01-19 Haderslev fjord
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-01 Halk nor
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01 Møllestrømmen Haderslev
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-03-12 Nørresø Tønder
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-02 Ejsbøl Sø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-04-01 Uge
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-02 Hindemade
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-02 Haderslev inderdam
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-01-12 Neden for Skamlingsbanken
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-01 Halk nor
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-01 Halk nor
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-26 Blåvand
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-01 Halk nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-02-10 Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-01 Halk nor
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-02 Slivsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-02 Ejsbøl Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-01 Halk nor
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-25 Kolding
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2013-11-04 Gilleleje
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-04-27 Frøslev mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-02 Haderslev
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-01-13 Rødekro
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01 Egen have
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2013-04-27 Frøslev plantage
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-01 Haderslev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-03-12 Tinglev mose
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2013-06-01 Gudsø vig
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-01-01 Møllestrømmen Haderslev
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-01 Møllestrømmen Haderslev
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Møn
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-03-12 Kongens mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-19 Haderslev Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-04-16 Sø vest for Christiansfeld
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-01 Haderslev Dam
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-01-01 Halk nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-05-07 Slivsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-02-09 Hejlsminde nor
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-07-11 Lille Vildmose
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-02 Sneum Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-01-02 Hindemade
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-02 Sneum Engsø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-07-12 Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-03-28 Halk Nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-14 Hindemade
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-04 Kammerslusen, Mellemvej
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-04-28 Nørresø Tønder
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-01 Halk nor
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-05-04 Havneby, Rømø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-07-12 Saltvandssøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-02-10 Blåvand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-08-01 Hejlsminde Nor
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-02 Sneum Engsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-07-12 Saltvandssøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-07-12 Saltvandssøen
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-02-10 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-01-01 Halk nor
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-07-18 Lakolk Klitsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-10-20 Hejlsminde nor
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-14 Tinglev mose
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2013-07-12 Saltvandssøen
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-26 Hindemade
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-14 Hindemade
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-02-09 Hejlsminde bugt
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-05-08 Ejsbøl sø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-07-12 Saltvandssøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-19 Bøjden nor
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-28 Hanstholm havn
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01 Haderslev Dam
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-05-25 Fiil sø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-04-14 Haderslev Dam
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01 Haderslev Dam
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-01 Halk nor
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-12-28 Hanstholm havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01 Haderslev Dam
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-03-13 Fredericia
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-25 Fiil sø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-08-12 Årslev Engsø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-19 Bøjden nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-06-05 Blåvand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-16 Haderslev inderdam
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-19 Bøjden nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-07-12 Saltvandssøen
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-07-12 Saltvandssøen
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-11-17 Halk Nor
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-04-27 Smedeager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-10-13 Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-01 Haderslev
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-11-01 Margrethekog
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-03-12 Nørresø Tønder
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-01 Haderslev Dam
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-10-03 St Anslet
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-06-04 Svanninge Bakker
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Nord for Skive
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-04-20 Lille vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-02 Ejsbøl Sø
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-01-06 Fredshule ved Haderslev
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-19 Vissenbjerg
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-02 Abkær mose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-09-15 Mandø
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-05-04 Kammerslusen, Mellemvej
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-03-17 Nord for Aabenraa
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-02 Haderslev
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-10-27 Ballum Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01 Halk nor
274 X Slørugle (Tyto alba) 2013-10-12 Haderslev kommune
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-28 Hanstedreservatet
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2013-03-14 Lindet skov
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-01-02 Skov ved Tørning Mølle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-01-05 Haderslev vesterskov
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-01-02 Christiansdal
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-18 Gram
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-03-12 Draved Skov (Tønder)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-01 Egen have
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-03-12 Draved skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-03-12 Draved skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-01 Halk
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2013-09-21 Starup ved Haderslev
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-01-23 Skjern enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-04-27 Haderslev
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-04-21 Halk nor
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-06-04 Tinglev mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-02-21 Skjern Enge
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-02 Ejsbøl Sø
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Egen have
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-02 Haderslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-01 Egen have
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-01-02 Haderslev
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Haderslev Dam
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-02 Abkær mose
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-23 Haderslev
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-23 Videbæk
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-03-01 Frøslev Plantager
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-02 Teglholt skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-03-12 Tinglev mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Haderslev
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Halk
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-11-27 Lakolk sø
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-03-01 Frøslev mose
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-14 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-14 Hindemade
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-14 Hindemade
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-03-12 Draved skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-11 Haderslev vesterskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-20 Lille vildmose
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-14 Årøsund
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-05-28 Møn
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-28 Møn
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-12 Ejsbøl sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-25 Hindemade
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-30 Haderslev
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-08 Ejsbøl sø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-06-04 Tinglev mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-21 Hindemade
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-12 Ejsbøl sø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-24 Snoghøj ved Fredericia
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-08 Ejsbøl sø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-02 Teglholt skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-01 Haderslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-02 Haderslev
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-03-27 Draved skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-03-03 Haderslev Vesterskov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-03-01 Haderslev
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-21 Stavmose
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-02 Haderslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-01 Halk
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-01 Halk
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-03-12 Draved skov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-03-12 Syd for Tinglev
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-30 Haderslev Vesterskov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-02 Teglholt Skov
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-14 Tinglev mose
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-28 Møn
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-04-27 Christiansdal
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-28 Nørresø Tønder
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-27 Frøslev plantage
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-27 Frøslev mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-04-27 Frøslev mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-08-31 Barsø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-16 Blåvand
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-02 Tørning mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-02 Haderslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01 Halk
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-03-06 Fredericia
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-20 Lille vildmose
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-01-02 Tørning mølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-01 Uge
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-03-01 Frøslev mose
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-22 Haderslev
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-09-29 Mandø
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-01-01 Halk nor
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01 Egen have
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-19 Havens foderplads
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-19 Haven
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-01 Egen have
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-06-05 Blåvand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01 Egen have
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-11-17 Halk Nor
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-19 Syd for Odense
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-01-13 Rødekro
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-04-14 Haveobs
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-03-01 Frøslev Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-01 Haderslev
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-02-17 Haderslev
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-10-13 Skagen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-01-23 Abildå
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-01 Halk
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-01-23 Skjern enge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer