Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Kjeld Bjarne Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kjeld Bjarne Nielsens kryds

Dette er Kjeld Bjarne Nielsens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-04-26 Ballum
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-13 Pølebro
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-04-24 Kromose
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-04-01 Solbjerg Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-04-14 Gilbjerg hoved
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01 Annisse Nord
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-10-13 Kromose
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-04-01 Solbjerg Engsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01 Strødam engsø
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-06 Alsønderup Engsø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-03-07 Solbjerg Engsø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-19 Ellemosen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-01-01 Strødam engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-01 Solbjerg Engsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01 Solbjerg Engsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-04-19 Ellemosen
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-01 Solbjerg Engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-04-06 Solbjerg Engsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-01 Strødam engsø
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-03-31 Gilbjerg hoved
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-05 Asserbo strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-05 Asserbo strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-05 Asserbo strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-02 Asserbo strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-03-03 Asserbo strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-05 Asserbo strand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-06 Alsønderup Engsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-01 Solbjerg Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-05 Asserbo strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-10 Gilbjerg hoved
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-07 Sørup
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-12 Lyngby
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-03-28 Melby Overdrev
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01 Annisse Nord
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-13 Annisse
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-04-27 Lakolk sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-05-02 Helsinge golf
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-26 Lynæs
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-04-14 Gilbjerg hoved
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-06 Alsønderup Engsø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-04-05 Helsinge golf
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-05 Asserbo strand
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-05-28 Esrum sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-26 Lynæs
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-25 Ballum
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-06 Faurholm
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-25 Kromose
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-04-25 Kromose
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-04-14 Asserbo strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-05-18 Solbjerg Engsø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-04-20 Melby Overdrev
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-04-24 Kromose
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-04-24 Kromose
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-04-25 Kromose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-19 Ellemosen
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-07-26 Asserbo strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-01-26 Nøddebo Huse
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-04-05 Gribskov
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-14 Gilbjerg hoved
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-25 Ballum
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-14 Gilbjerg hoved
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-01-26 Lynæs
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-07-31 Alsønderup Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-04-24 Kromose
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-25 Ballum
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-11-17 Asserbo strand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01 Annisse Nord
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-09-14 Alsønderup Engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01 Solbjerg Engsø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-01 Solbjerg Engsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-12-15 Gilleleje havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01 Solbjerg Engsø
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2013-11-10 Gilleleje havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-24 Toftlund
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-06-07 Asserbo strand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-27 Kromose
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-14 Gilbjerg hoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-07-23 Alsønderup Engsø
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-11-17 Asserbo strand
208 X Alk (Alca torda) 2013-01-05 Asserbo strand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-05-10 Spodsbjerg Hundested
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-04-25 Kromose
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-07-24 Asserbo strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2013-01-05 Asserbo strand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-12-07 Asserbo strand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2013-11-17 Asserbo strand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-04-20 Asserbo strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Solbjerg Engsø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-04-27 Lakolk sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-01 Pølebro
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-04-26 Rømødæmningen
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-10 Strødam engsø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Gilbjerg hoved
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-01 Annisse Nord
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-01-01 Pølebro
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-06 Hellebæk
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-02-17 Pølebro
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-04-24 ø f Skærbæk
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-03-09 Gilbjerg hoved
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-01 Solbjerg Engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-03-07 Annisse Nord
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01 Bendstrup
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-01-07 Annisse Nord
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-01-01 Pølebro
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-04-14 Gilbjerg hoved
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-01-04 Sørup
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2013-05-18 Gilbjerg hoved
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2013-05-05 Melby Overdrev
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-03-24 Tisvilde hegn
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-01 Annisse Nord
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-04-16 Gribskov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-12 Isterød
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-04-28 Kromose
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-05-18 Gilbjerg hoved
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-04-12 Hillerød
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-11 Melby Overdrev
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-01-01 Pølebro
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-01 Strødam engsø
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Annisse Nord
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01 Annisse Nord
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-01 Solbjerg Engsø
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-04-24 Havneby
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Annisse Nord
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-05 Mårum
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-05 Mårum
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-01 Annisse Nord
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-04-27 Draved Skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-01 Annisse Nord
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Annisse Nord
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Annisse Nord
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-04-27 Lakolk sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-03-28 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-03-03 Melby Overdrev
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-10-18 Ballum forland
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-19 Ellemosen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-14 Solbjerg Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-14 Solbjerg Engsø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-02-09 Harager hegn
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-04-30 Gribskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-18 Gribskov
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-14 Annisse Nord
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2013-05-10 Spodsbjerg Hundested
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-05-26 Ullerup skov
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-04-28 Lakolk sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-04-28 Lakolk sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-31 Helsinge golf
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-14 Møllekrogen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-17 Gribskov
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-13 Strødam engsø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-05-05 Melby Overdrev
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-07 Pibe Mølle
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-04 Gribskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-01 Strødam engsø
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-01 Strødam engsø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-04-01 Tisvilde hegn
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-03-24 Tisvilde hegn
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-03-28 Melby Overdrev
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-13 Gilbjerg hoved
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01 Annisse Nord
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-01 Pølebro
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-04-14 Gilbjerg hoved
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-05 Gribskov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-04-14 Gilbjerg hoved
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-18 Gilbjerg hoved
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-12 Annisse Nord
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-25 Ballum
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-02 Solbjerg Engsø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-04-27 Draved Skov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-05-30 Gribskov
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-27 Havneby
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-20 Tisvilde hegn
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-20 Melby Overdrev
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-04-20 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-20 Melby Overdrev
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-01 Solbjerg Engsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-01 Nejede
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01 Annisse Nord
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-03-09 Gilbjerg hoved
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-25 Ballum
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-10-21 Melby Overdrev
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-06 Hellebæk
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-06 Hellebæk
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) Gilbjerg hoved
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-01-26 Hundested Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01 Annisse Nord
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-03-02 Annisse Nord
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-01 Bendstrup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-01 Annisse Nord
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01 Pølebro
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-01-19 Melby Overdrev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-17 Helsinge golf
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-12-28 Melby Overdrev
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-04-26 Kromose
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2013-12-28 Melby Overdrev
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-02-10 Melby Overdrev
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-05-18 Gilbjerg hoved
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-01 Strødam engsø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-06 Alsønderup Engsø
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-10-21 Melby Overdrev
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-01-26 Hundested Havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-03-09 Alme
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-26 Solbjerg Engsø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-05 Møllekrogen
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer