Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Simon Vikstrøm


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Simon Vikstrøms kryds

Dette er Simon Vikstrøms Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-03-16 Skelby
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2013-05-25
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-05-08 Kalvehave
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-05 Fiskebæk Sø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-02 Elkenøre Strand
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-01-16 Bruserup Strand
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-05 Fiskebæk Sø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-04 Guldborgsund
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-04-02 Bøtø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-02 Elkenøre Strand
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-11 Guldborgsund
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-02-03 Lyngby Mølledam
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-04-13 Bøtø Nor
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-09 Bøtø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-03-29 Bøtø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-05 Bøtø Nor
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-02 Havlykke
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-02-27 Vester Kippinge Mader
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-05 Bøtø Nor
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-05-13 Maribo Søndersø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-05 Gedser Marina
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-05 Gedser Marina
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-01-05 Gedser Marina
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-02 Havlykke
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-15 Gedser Odde
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-15 Gedser Odde
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-01-04 Havlykke
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-02 Havlykke
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-03 Havlykke
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-04 Havlykke
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2013-05-25
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-09
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-01 Bøtø Nor
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-04 Nykøbing F Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-03-16 Gedser Odde
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-09 Idestrup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-03-25 Frisenfeldt og kanalerne
84 X Engsnarre (Crex crex) 2013-06-17 Barup Sø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-01-04 Nykøbing F Hallen
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-04 Nykøbing F Golfbane
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-03-29 Bøtø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-11 Nykøbing F
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-01-05 Marielyst Strand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-04 Havlykke
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-03-03 Havlykke
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-05-26 Vejlerne
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-03-06 Havlykke
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-05-23 Lille Vildmose
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-03-30 Vester Kippinge
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-02-03 Nordfalster
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-10 Gedser Odde
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-03-06 Havlykke
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-22 Bjørup Grusgrav
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-04-18 Havlykke
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-02-27 Kalløgrå
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-05-16 Kalløgå
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-05-08 Nyord
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-08-17 Elkenøre Strand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-18 Bøtø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-07-08 Bøtø Nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-07-24 Bøtø Nor
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-01-09 Sildestrup
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-04-13 Vesterhave
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-01-14 Rødby Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-07-08 Bøtø Nor
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-06-04 Korselitse
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-09 Bøtø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-22 Bjørup Grusgrav
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-12 Sundby
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-04-06 Bøtø Nor
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-04-25 Bøtø Nor
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-04-27 Bøtø Nor
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-12 Bøtø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-02 Elkenøre Strand
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-03-11 Elkenøre Strand
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-04-27 Utterslev Mose
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-02 Elkenøre Strand
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-02 Elkenøre Strand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-02 Elkenøre Strand
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-09-18 Sildestrup Strand
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-09 Elkenøre Strand
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-26 Fiilsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-08-21 Ølsemagle Revle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-14 Havlykke
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-05-16 Vigsnæs
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-05-14 Maribo Søndersø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-17 Holbæk Fjord
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-05-08 Stege Jordbassiner
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-08-25 Gedser Odde
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2013-09-03 Gedser Odde
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-10-07 blåvand
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-01-24 Gedser Odde
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-01-15 Gedser Odde
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-05-25
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-04-15 Bøtø Nor
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-05-24
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-02 Havlykke
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-05-23
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-04-15 Bøtø Nor
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-05 Gedser Marina
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-04-15 Bøtø Nor
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-11 Sildestrup Strand
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-13 Elkenøre Strand
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-02-06 Elkenøre Strand
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-02 Elkenøre Strand
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-03-27 Hellebæk
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-03-29 Bøtø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-05 Birkemose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-01-05 Gedser
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-04-15 Bøtø Nor
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-02 Elkenøre Strand
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-01-25 Elkenøre Strand
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-01-10 Gødstrup Sø
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-03-27 Bagsværd
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-03-15 Guldborgsund Bredning (øst)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-01-14 Hejrede Sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) Gedser Odde
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-05 Marielyst Strand
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-01 Elkenøre Strand
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2013-05-27 Bøtø Nor
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-04-04 Marielyst
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-05-20 Birkemose
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-12 Klodskov
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-08 Høvblege
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-01-12 Hannenov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2013-05-19 Bøtø Nor
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-05 Bøtø Nor
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-05 Gedser
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-02 Havlykke
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-02 Havlykke
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-01-05 Birkemose
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Elkenøre Strand
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-16 Marrebæ
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-03 Havlykke
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-05 Bøtø Nor
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-10-07 Blåvand
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-11 Bøtø Nor
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-03 Elkenøre Strand
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-03 Elkenøre Strand
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-02-27 Kalløgrå
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-01-16 Gedser By
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-18 Bøtø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-12 Bøtø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-18 Bøtø
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2013-04-26 Bøtø Nor
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-26 Øvre Mølleå
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-08 Nyord Kirkegård
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-16 Bøtø Nor
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-12 Sundby
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-05-27 Møns Klint
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-05-16 Røgbølle Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-08 Bøtø Nor
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-08 Stege Jordbassiner
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-13 Flintinge Å
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-08 Nyørd Kirkegård
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-19 Havlykke
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-06-17 Barup Sø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-16 Bøtø Nor
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-13 Bøtø Nor
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-24 Elkenøre Strand
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-01 Hasselø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-04-21 Bøtø
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-11 Bøtø Nor
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-05 Kroghage
394 X Spætmejse (Sitta europaea) Nykøbing F Zoo
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-01-09 Folkedanserhuset
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-03-03 Gedser Odde
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-16 Elkenøre
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01 Elkenøre Strand
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-02 Elkenøre Strand
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-02 Elkenøre Strand
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-08 Elkenøre Strnd
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-04-11 Møn
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-08 Nyord Kirkegård
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-11 Nykøbing F
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-05 Egebjerg
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-04-18 Bøtø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-05-21 Kroghage
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-13 Gedser Marina
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-19 Sildestrup
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-05-09 Havlykke
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-09-26 Hyllekrog
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-16 Elkenøre Strand
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-02-16 Ørholm
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-01 Elkenøre Strand
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) elkenøre strand
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-04-02 Havlykke
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-05-02 Bøtø Nor
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-07-28 Elkenøre Strand
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-01 Elkenøre Strand
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-06 Kroghage
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-15 Bøtø Nor
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2013-09-11 Gedser Odde
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-01-14 Rødby Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-03 Elkenøre Strand
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-05 Kroghage
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-24 Frisenfeldt og Kanalerne
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-05-20 Frisenfelt
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-02 Elkenøre Strand
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-10 Gedser Odde
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-03-27 Hellebæk
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2013-05-04 Maglebrænde
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-05 Kroghage
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-10-04 Gedser Odde
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-01-22 Dæmmebrovej, Elkenøre
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-03-02 Sdr. Tåstrup
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-05 Gedser Odde
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-01-14 Kalløgrå
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer