Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Jørgen Ballegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Ballegaards kryds

Dette er Jørgen Ballegaards Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-04-23 Hjortsvang Fælled
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-06 Virklund
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-04-08 Bækbygård Strand
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-04-08 Vest Stadil Fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-04-08 Vest Stadil Fjord
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-10-08 Filsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-01
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-06-03 Sletkær
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-04 Alrø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-15 Sletkær
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-04-15 Sletkær
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-04 Alrø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-04-08 Nissum Fjord
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-01
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-02-02 Klostermølle
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2013-02-13 Sminge Sø
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-01
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-04-02 Langerak, Hals
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-04-02 Langerak, Hals
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-04 Alrø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-05-17 Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-04-02 Langerak, Hals
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-10-08 Bækbygård Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-01
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-02 Salten Langsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-01
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-04 Alrø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2013-05-19 St. Hjøllund plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-11 Bøllingsø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-05 Hjortsvang Fælled
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-03-24 Palsgård Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-09 Bryrup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-08-21 Vest Stadil Fjord
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-02-18 Aarhus, Universitetsparken
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-01
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-04-02 Hvide Klit, Bunken
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-02-03 Mossø vest
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-04-15 Hovedgård mose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-01
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-05-09 Mossø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-04 Alrø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-08 Nissum Fjord
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-21 klosterkær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-08 Vest Stadil fjord
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-04-08 Torsminde
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-15 Sletkær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-07-06 Tarpvej, Vedersø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-04 Alrø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-04-08 Nissum Fjord
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-12-29 Hanstholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-01-04 alrø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-09-04 Vest Stadil Fjord
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-20 Sletkær
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-08-21 Bækbygård Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-07-06 Tarpvej, Vedersø
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-06-10 Klosterkær
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-20 Klosterkær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-05-09 Mossø v. Klostermølle
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-01-02 Katrinedal
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-04-08 Nissum Fjord
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-04-15 Sletkær
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-15 sletkær
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-01-02 Salten Langsø
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-29 Hansthom
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-04 Alrø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-10-03 Salten Langsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-01
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-04-13 Skagen
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-12-29 Hanstholm
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-08 Bækbygård Strand
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-06-11 Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-09-04 Vest Stadil Fjord
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-13 Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-05-17 Skagen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-07-06 Fjand Ø, Nissum Fjord
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-21 Salten langsø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-07-06 Vest Stadil Fjord
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-10-07 Bækbygård Strand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2013-10-10 Nr. Lyngvig
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-04-08 Bækbygård Strand
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2013-10-07 Bækbygård Strand
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-08-21 Bækbygård Strand
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-05-17 Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-04-08 Bækbygård Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-04-08 Bækbygård strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-04-08 Bækbygård Strand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2013-10-07 Bækbygård Strand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-04-08 Bækbygård strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-01
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-07-06 Djævleø, Ringkøbing
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-04-08 Vest Stadil Fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-01
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-05-17 Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-17 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-03 Bryrup
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-01-12 Klostermølle
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-08 Vest Stadil Fjord
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-02-11 slagballe
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-04-01 Boest
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-02 Salten Langsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-02-03 Mossø vest
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-29 Hansted reservat
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-01-01
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-04-02 Bunken Klitplantage
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-05-30 Klosterkær
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-05-05 Hjortsvang Kær
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-04-17 Kulsø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2013-05-17 Skagen
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-05 Bryrup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-03-26 Snabegård Plantage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-02-26 Løndal Næs
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-04 Alrø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2013-05-17 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-05-17 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-05-17 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-04-08 Vest Stadil Fjord
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-06 Vrads Sande
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-01-03 Vrads Sande
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-02 Bryrup
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-04 Horsens
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-04-02 Lille Vildmose
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-02 Salten Langsø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-12-19 Silkeborg
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-02-09 Bryrup
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-03-20 Velling Skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-02 Bryrup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-01
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-04-08 Vest Stadil Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-04-13 Skagen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-02-28 Sdr. Vissing
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-10-09 Pallisbjerg enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-16 Katrinedal
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-15 Torup Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-16 Katrinedal
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-02 Salten Langsø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-09 Klostermølle
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-20 Klostermølle
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-15 Bryrup
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-05 Hjortsvang Kær
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-12 Uldum Kær
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-24 Uldum Kær
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-07-06 Vest Stadil Fjord
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-18 Bryrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-09 Bryrup
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-05-02 Bryrup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-11 Bøllingsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-11 Bryrup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-26 Bryrup
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-01
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-08-12 Langbjerg Plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-04-20 Klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-02-28 Davding
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-27 Uldum Kær
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-01
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-10-08 Vest Stadil Fjord
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-14 Bryrup
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-04-03 Bryrup
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-17 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-02-12 Them
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-05-05 Hjortsvang Kær
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-05 Hjortsvang Kær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-05-12 Velling Skov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-06-07 Silkeborg
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-27 Klostermølle
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-05-06 Vrads Sande
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-10-08 Nymindegab
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-05-03 Vrads Sande
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-01
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-01
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-04-11 Bryrup
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-05-17 Skagen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-01-02 Katrinedal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-08 Bækbygård Strand
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-02 Hvide Klit
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-28 Salten Næs
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-04-08 Nissum Fjord
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-12 Bryrup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-06 Bryrup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-01
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-10-07 Bækbygård Strand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-23 Hjortsvang Fælled
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-10-10 Søndrevig
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-05-17 Skagen
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-06-07 Bryrup
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-01
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-01
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-01-04 Alrø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-03-29 Slagballe
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-03-24 Mattrup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-08 Nissum Fjord
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer