Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Finn Just Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Finn Just Christensens kryds

Dette er Finn Just Christensens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-02-27 Sellebjerg v/Marslev (Kerteminde)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-03-03 Monnet - Tåsinge (Svendborg)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-10-12 Stormengene, Rømø (Tønder)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-03-10 Lammesø (Nordfyns)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-02-27 Broby Sø (Odense)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-01-20 Ballum Enge (Tønder)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-03-10 Lammesø (Nordfyns)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-03-01 Broby Sø (Odense)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-02-27 Ballum Forland (Tønder)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-20 Ballum Enge (Tønder)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-02-10 Hasseløre/Hvenegårdsholm (Odense)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-20 Broby Sø (Odense)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-03-10 Lammesø (Nordfyns)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-03-03 Monnet - Tåsinge (Svendborg)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-02-27 Broby Sø (Odense)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-01-20 Ballum Forland (Tønder)
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-03-01 Broby Sø (Odense)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-02-28 Moser v/Nonnebo (ved Geelså) (Kerteminde)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-02-28 Moser v/Nonnebo (ved Geelså) (Kerteminde)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-02-17 Odense Kanal (Odense)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-02-17 Hasmark Strand + hav v/Enebærodde (Nordfyns)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-02-17 Hasmark Strand + hav v/Enebærodde (Nordfyns)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-03-03 Monnet - Tåsinge (Svendborg)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-02-24 Seden Strand (Odense)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-20 Ballum Enge (Tønder)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-02-17 Hasmark Strand + hav v/Enebærodde (Nordfyns)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2013-07-29 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-11 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-06 Broby Sø (Odense)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-07-31 Odense Havn (Odense)
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-06-09 Æbelø (Nordfyns)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-02-25 Næsbyhoved-Broby (Odense)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2013-05-10 Skagen Genbrugsplads (Frederikshavn)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-02-25 Næsbyhoved-Broby (Odense)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-05-04 Bispeenge (Odense)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-02-28 Odense Å(fra Åsum t/udløb) (Odense)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-03-01 Broby Sø (Odense)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-04-26 Broby Sø (Odense)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-02-28 Moser v/Nonnebo (ved Geelså) (Kerteminde)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-02-17 Hasmark Strand + hav v/Enebærodde (Nordfyns)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-03-05 Broby Sø (Odense)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-28 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2013-05-11 Højen Fyr, Skagen (Frederikshavn)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-02-17 Ægholm (Odense Fjord) (Nordfyns)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-08-15 Botofte Skovmose (Langeland)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-21 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-06 Broby Sø (Odense)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-21 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-08-04 Blåvands Huk (Varde)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-08-04 Blåvands Huk (Varde)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-05-04 Bispeenge (Odense)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-08-04 Blåvands Huk (Varde)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-02-17 Ægholm (Odense Fjord) (Nordfyns)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-08-04 Blåvands Huk (Varde)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-08-04 Blåvands Huk (Varde)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-08-04 Blåvands Huk (Varde)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-03-17 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-08-04 Sneum Digesø (Esbjerg)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-08-04 Blåvands Huk (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-08-04 Blåvands Huk (Varde)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-08-04 Blåvands Huk (Varde)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2013-08-28 Slambassinet (Odense) (Odense)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-21 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-03-15 Broby Sø (Odense)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-07-29 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-05-04 Odense Kanal (Odense)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-07-29 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-04-21 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-07-29 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-09-24 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-21 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-09-01 Bækbygård Strand (Ringkøbing-Skjern)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-29 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-03-01 Næsbyhoved-Broby (Odense)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-12-29 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-03-01 Næsbyhoved-Broby (Odense)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-02-24 Seden Strand (Odense)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-12-29 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-03-05 Broby Sø (Odense)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-11-03 Bagenkop Havn (Langeland)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-13 Hindemae (Nyborg)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-08-04 Filsø, Mellemsø (Varde)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-09-01 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-21 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-08-04 Blåvands Huk (Varde)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-21 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-21 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-05-09 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-05-10 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2013-05-09 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-05-10 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-05-10 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-05-09 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-03-03 Monnet - Tåsinge (Svendborg)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-08-04 Sneum Digesø (Esbjerg)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-05-09 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-02-28 Odense Å(fra Åsum t/udløb) (Odense)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-10-12 Rømødæmningen (Tønder)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-05-10 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2013-05-09 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-02-16 Næsbyhoved-Broby (Odense)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-09 Broby Sø (Odense)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-02-24 Stige Ø (Odense)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-05-09 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-03-17 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-05-09 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-20 Ballum Forland (Tønder)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-20 Ballum Forland (Tønder)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-02-17 Enebærodde (Nordfyns)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-29 Hanstholmreservatet (Thisted)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-09-19 Kirkendrup Skov (Odense)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-03-21 Næsby v/Odense (Odense)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-05-09 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2013-05-11 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-02-25 Næsbyhoved-Broby (Odense)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-06-25 Kongebroskoven (Middelfart)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-02-17 Enebærodde (Nordfyns)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2013-09-22 Fakkebjerg (Langeland)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-01-20 Ballum Forland (Tønder)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-09-22 Gulstav, pyt N f/fugletårn (Langeland)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-02-10 Fynsværket, Baagø Kolonihaver & gl. kanal (Odense)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-09 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-10-06 Gulstav Mose (Langeland)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2013-06-09 Æbelø (Nordfyns)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-02-25 Næsbyhoved-Broby (Odense)
318 X Husskade (Pica pica) 2013-02-25 Næsbyhoved-Broby (Odense)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-03-01 Broby Sø (Odense)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-02-25 Næsbyhoved-Broby (Odense)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-03-07 Broby Sø (Odense)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-02-25 Næsbyhoved-Broby (Odense)
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-04-21 Nakkebølle Inddæmning (Faaborg-Midtfyn)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-03-03 Næsbyhoved-Broby (Odense)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-02-16 Næsbyhoved-Broby (Odense)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-11-18 Broby Sø (Odense)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-02-28 Moser v/Nonnebo (ved Geelså) (Kerteminde)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-08-04 Filsø, Mellemsø (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-02-25 Næsbyhoved-Broby (Odense)
332 X Musvit (Parus major) 2013-02-25 Næsbyhoved-Broby (Odense)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-05-05 Bispeenge (Odense)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-05-09 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-03-03 Monnet - Tåsinge (Svendborg)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-01-20 Ballum Forland (Tønder)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-05-04 Bispeenge (Odense)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-14 Serup Mose (Nordfyns)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-18 Moser v/Nonnebo (ved Geelså) (Kerteminde)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-02-28 Moser v/Nonnebo (ved Geelså) (Kerteminde)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-20 Næsbyhoved-Broby (Odense)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-13 Slipshavn Skov (inkl. golfbanen) (Nyborg)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-04 Bispeenge (Odense)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-04 Bispeenge (Odense)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-27 Kirkendrup Mose (Odense)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-26 Grusgrave v/Tarup-Davinde (Faaborg-Midtfyn)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-18 Moser v/Nonnebo (ved Geelså) (Kerteminde)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-26 Grusgrave v/Tarup-Davinde (Faaborg-Midtfyn)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-28 Stige Ø (Odense)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-04 Bispeenge (Odense)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-03-12 Kirkendrup Skov (Odense)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-03-05 Odense Å(fra Dalumvej-Åsum) (Odense)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-04-16 Moser v/Nonnebo (ved Geelså) (Kerteminde)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-03-16 Broby Sø (Odense)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-04-11 Broby Sø (Odense)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-02-17 Klintebjerg v/Otterup (Nordfyns)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-03-01 Næsbyhoved-Broby (Odense)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-03-10 Gersø (Nordfyns)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-10-12 Stormengene, Rømø (Tønder)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-11 Broby Sø (Odense)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-10-12 Vilslev (Esbjerg)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-09 Poul Eeg Camping, Skagen (Frederikshavn)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-04-13 Slipshavn Skov (inkl. golfbanen) (Nyborg)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-26 Grusgrave v/Tarup-Davinde (Faaborg-Midtfyn)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-05-10 Poul Eeg Camping, Skagen (Frederikshavn)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-05-04 Broby Sø (Odense)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-06-09 Æbelø (Nordfyns)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-08-31 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-11-17 Harritslevgård Møllebæk (Nordfyns)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-03-03 Monnet - Tåsinge (Svendborg)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-02-25 Næsbyhoved-Broby (Odense)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-03-13 Næsbyhoved-Broby (Odense)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-09-22 Gulstav, pyt N f/fugletårn (Langeland)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-09 Sellebjerg v/Marslev (Kerteminde)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-28 Stige Ø (Odense)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-08-04 Filsø, Mellemsø (Varde)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-09-28 Slambassinet (Odense) (Odense)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-02-25 Næsbyhoved-Broby (Odense)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-03-16 Næsbyhoved-Broby (Odense)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-05-05 Vojens (Haderslev)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-03-13 Næsbyhoved-Broby (Odense)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-02-25 Næsbyhoved-Broby (Odense)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-10-25 Kirkendrup Skov (Odense)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-21 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-05-26 Grusgrave v/Tarup-Davinde (Faaborg-Midtfyn)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-11-10 Flyvesandet (Nordfyns)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-10-13 Blåvands Huk (Varde)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-02-28 Moser v/Nonnebo (ved Geelså) (Kerteminde)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-03-09 Kirkendrup Skov (Odense)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-11-24 Husby Strand, Wedellsborg (Middelfart)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-01-20 Nørre Vollum (Tønder)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-02-17 Enebærodde (Nordfyns)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-11 Broby Sø (Odense)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer