Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Jesper Johannes Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jesper Johannes Madsens kryds

Dette er Jesper Johannes Madsens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-04-26 Blåvands Huk (Varde)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-09-28 Ølsemagle Revle (Køge)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-02-09 Tarphage Enge (Tarp Enge) (Varde)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-12 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-02-12 Filsø (Varde)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-05-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-02-11 Hobo Dyb (Varde)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-02-13 Lyngby Mølledam (Lyngby-Taarbæk)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-05-17 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-20 Hvedstrup Enghave (Roskilde)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-05-17 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-04-05 Aflandshage (Dragør)
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-02-10 Krylen (Ringkøbing-Skjern)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-03-05 Damhussøen (København)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-02-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-08 Peblingesøen (København)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-03-15 Prøvestenen (København)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-03-24 Skælskør Inderfjord (Slagelse)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-05 Aflandshage (Dragør)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2013-02-10 Krylen (Ringkøbing-Skjern)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-02-10 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-10 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-02-10 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-12 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-03-24 Skælskør Inderfjord (Slagelse)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-11 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-06-07 Gundsømagle Sø (Roskilde)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-03-03 Carlsberg-området (København)
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-02-12 Filsø (Varde)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-05 Ugandaskoven (Tårnby)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-04-20 Gundsømagle Sø (Roskilde)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2013-06-10 Veksø Mose (Egedal)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-04-20 Vestre Kirkegård (København)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-02 Peblingesøen (København)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-03-31 Carlsberg-området (København)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-01 Sjællandsbroen (København)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-05-17 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-02-10 Krylen (Ringkøbing-Skjern)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-03-15 Prøvestenen (København)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-05 Aflandshage (Dragør)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-16 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-08-11 Allerød flyveplads (Allerød)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-10-12 Aflandshage (Dragør)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-04-05 Aflandshage (Dragør)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-05-17 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-05-06 Carlsberg-området (København)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-02-11 Hobo Dyb (Varde)
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-09-28 Ølsemagle Revle (Køge)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-02-11 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-04-26 Blåvands Huk (Varde)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-08-06 Aflandshage (Dragør)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-05-17 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-05-19 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-07-17 Aflandshage (Dragør)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-02-10 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-03-16 Sølager (Halsnæs)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-02-11 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2013-05-19 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-04-18 Landbohøjskoles Have (Københavns Universitet) (Frederiksberg)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-20 Hvedstrup Enghave (Roskilde)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-05-11 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-09-21 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-03-16 Sølager (Halsnæs)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-07-17 Aflandshage (Dragør)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-05-19 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-05-17 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-02-10 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-05-17 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-05-11 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-01 Carlsberg-området (København)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-05-17 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-26 Blåvands Huk (Varde)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-05-25 Dragør Sydstrand (Dragør)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-05-11 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-05-17 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-11 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-10-18 Børstrup Hage (Gribskov)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-02-10 Krylen (Ringkøbing-Skjern)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-04-20 Gundsølille (Roskilde)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-03-16 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-05-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-04-20 Gundsømagle Sø (Roskilde)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-08 Universitetsparken i København (København)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-06-11 Carlsberg-området (København)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-10-27 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-20 Gundsømagle Sø (Roskilde)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-02-09 Koelbjerg (Assens)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-05 Aflandshage (Dragør)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-12 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-03-28 Aflandshage (Dragør)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-01-12 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-02-15 Vestre Kirkegård (København)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-11-17 Selsø Sø området (Frederikssund)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-10-13 Melby Overdrev (Halsnæs)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-05-19 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-05 Islands Brygge (København)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-02-12 Filsø (Varde)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2013-10-13 Tisvildeleje (Gribskov)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-01 Sjællandsbroen (København)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-02-10 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Carlsberg-området (København)
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-02-12 Filsø (Varde)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-02-17 Frederiksberg (Frederiksberg)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-03-03 Vestre Kirkegård (København)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-02-12 Filsø (Varde)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-04 Forstbotanisk Have (Charlottenlund) (Gentofte)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-02-12 Filsø (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Carlsberg-området (København)
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-04-20 Gundsømagle Sø (Roskilde)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-02-11 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-05-17 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-18 Universitetsparken i København (København)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-05-17 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-02 Universitetsparken i København (København)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-10-07 Botanisk Have i København (København)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-20 Vestre Kirkegård (København)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-15 Carlsberg-området (København)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-17 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-19 Hejrede Sø (Guldborgsund)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-20 Carlsberg-området (København)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-20 Vestre Kirkegård (København)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-09 Carlsberg-området (København)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-27 Blåvands Huk (Varde)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-03 Kyndeløse Nordmark (Lejre)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-04-27 Blåvands Huk (Varde)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-04 Forstbotanisk Have (Charlottenlund) (Gentofte)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-03 Landbohøjskoles Have (Københavns Universitet) (Frederiksberg)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-04 Forstbotanisk Have (Charlottenlund) (Gentofte)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-02-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-01-16 Landbohøjskoles Have (Københavns Universitet) (Frederiksberg)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-02-10 Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01 Carlsberg-området (København)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-10-15 Carlsberg-området (København)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-16 Carlsberg-området (København)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-05-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-08-24 Carlsberg-området (København)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-01 Carlsberg-området (København)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-17 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-09-09 Assistens Kirkegård (København)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-19 Sydhavnen, Langebro - Sjællandsbroen (København)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-30 Carlsberg-området (København)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-20 Hvedstrup Enghave (Roskilde)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-26 Blåvands Huk (Varde)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-02-13 Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-01 Carlsberg-området (København)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01 Carlsberg-området (København)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-02-08 Carlsberg-området (København)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-20 Hvedstrup Enghave (Roskilde)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-05 Aflandshage (Dragør)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-05 Aflandshage (Dragør)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-05-17 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-02-10 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01 Carlsberg-området (København)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-02-12 Filsø (Varde)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-16 Assistens Kirkegård (København)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-02-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01 Aflandshage (Dragør)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-10-22 Aflandshage (Dragør)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-20 Refshaleøen/Amagerværket (København)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-10-13 Tisvildeleje (Gribskov)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-04-21 Vestre Kirkegård (København)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-13 Tisvildeleje (Gribskov)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-02-12 Blåvands Huk (Varde)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-10-13 Tisvildeleje (Gribskov)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-02-06 Valby (København)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-12 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-04-20 Hvedstrup Enghave (Roskilde)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-12 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-20 Gundsømagle Sø (Roskilde)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer