Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Jørgen Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Madsens kryds

Dette er Jørgen Madsens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-02-14 Langemose, Ringsted (Ringsted)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-14 Haraldsted Sø (Ringsted)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-04-07 Korevlerne (Odsherred)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-03-05 Tissø vest (Kalundborg)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-02 Ringsted (Ringsted)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-03-05 Tissø vest (Kalundborg)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-07 Gyrstinge Sø (Ringsted)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-14 Haraldsted Sø (Ringsted)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-05-15 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-03-03 Gyrstinge Sø (Ringsted)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-04 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-05-12 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-24 Torpet Mose (Ringsted)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-10-25 Sanddobberne (Odsherred)
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-03-04 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-03-04 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-02-22 Køge Havn (Køge)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-02-02 Korevlerne (Odsherred)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-03-05 Korevlerne (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-05 Stenstrup Lyng (Odsherred)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-07 Gyrstinge Sø (Ringsted)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-07 Gyrstinge Sø (Ringsted)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-05 Stenstrup Lyng (Odsherred)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-15 Ringsted (Ringsted)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-02 Hagbards Høj (Ringsted)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-06 Ringsted (Ringsted)
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-03-17 Bromme Plantage (Sorø)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-04 Ringsted (Ringsted)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-04-01 Pedersborg Sø (Sorø)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-02-05 Høm Mølle (Ringsted)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-04-11 Ringsted (Ringsted)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-07 Høm Mølle (Ringsted)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-04-12 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-07 Gyrstinge Sø (Ringsted)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-20 Gyrstinge Sø (Ringsted)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-05 Korevlerne (Odsherred)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-30 Agersø By (Slagelse)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-04 Haraldsted Sø (Ringsted)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-08-09 Korevlerne (Odsherred)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-08-04 Korevlerne (Odsherred)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-03-05 Korevlerne (Odsherred)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-07-21 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-08-04 Korevlerne (Odsherred)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-05 Korevlerne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-08-04 Korevlerne (Odsherred)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-04-30 Agersø By (Slagelse)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-08-04 Korevlerne (Odsherred)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-07-14 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-08-09 Korevlerne (Odsherred)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-07-21 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-03-05 Korevlerne (Odsherred)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-02-02 Korevlerne (Odsherred)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-08-03 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-08-25 Allindelille Fredskov (Ringsted)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-12 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-05-07 Humlebjerg v. Haraldsted Sø (Ringsted)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-12 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-02-02 Korevlerne (Odsherred)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-05-02 Valsølille Sø (Ringsted)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-07-21 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-07-14 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-07 Gyrstinge Sø (Ringsted)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-02 Ringsted (Ringsted)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-05 Korevlerne (Odsherred)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-05 Stenstrup Lyng (Odsherred)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-27 Korshage (Odsherred)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-07-23 Ølsemagle Revle (Køge)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-08-04 Korevlerne (Odsherred)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-07-14 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-19 Haraldsted Sø (Ringsted)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-30 Agersø By (Slagelse)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-10-15 Korshage (Odsherred)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-08-27 Borreby Mose (Slagelse)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-09 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-18 Stenstrup Lyng (Odsherred)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-02 Ringsted (Ringsted)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-04-22 Maglesø ved Holbæk (Holbæk)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-15 Trundholm Mose (Odsherred)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-04-08 Trundholm Mose (Odsherred)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-02-06 Store Bøgeskov (Ringsted)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-04-15 Korshage (Odsherred)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-02-12 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-17 Ringsted (Ringsted)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-05 Store Merløse (Holbæk)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-04-07 Stenstrup Lyng (Odsherred)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-02-14 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-04-15 Korshage (Odsherred)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-02-26 Vrangstrup Enge (Næstved)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-05 Store Merløse (Holbæk)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-09-05 Korevlerne (Odsherred)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-05-02 Hagbards Høj (Ringsted)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-08-27 Skansen, Stigsnæs (Slagelse)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-04-15 Korshage (Odsherred)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-02-21 Allindemagle Skov (Ringsted)
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-02 Ringsted (Ringsted)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2013-10-02 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-02 Ringsted (Ringsted)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-02 Ringsted (Ringsted)
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-02-03 Suserup Skov (Sorø)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-02-24 Kirkemosen (København)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-05 Stenstrup Lyng (Odsherred)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-14 Haraldsted Sø (Ringsted)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-02 Ringsted (Ringsted)
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-02 Ringsted (Ringsted)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-05-12 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-03-04 Haraldsted Sø (Ringsted)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-19 Haraldsted Sø (Ringsted)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-15 Korshage (Odsherred)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-19 Haraldsted Sø (Ringsted)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-07 Gyrstinge Sø (Ringsted)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-16 Haraldsted Sø (Ringsted)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-12 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-03 Torpet Mose (Ringsted)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-13 Korevlerne (Odsherred)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-24 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-14 Trundholm Mose (Odsherred)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-15 Stenstrup Lyng (Odsherred)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-12 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-25 Ringsted (Ringsted)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-04-27 Korshage (Odsherred)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-02-06 Store Bøgeskov (Ringsted)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-05 Stenstrup Lyng (Odsherred)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-22 Høm Mølle (Ringsted)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-02-17 Pedersborg Sø (Sorø)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-04-02 Benløse Skov (Ringsted)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-02 Ringsted (Ringsted)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-05 Store Merløse (Holbæk)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-10-31 Ringsted (Ringsted)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-18 Allindelille Fredskov (Ringsted)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-05-21 Stenstrup Lyng (Odsherred)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-24 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-07 Gyrstinge Sø (Ringsted)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-03 Torpet Mose (Ringsted)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-09-29 Gyrstinge Sø (Ringsted)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-16 Haraldsted Sø (Ringsted)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-27 Korshage (Odsherred)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-27 Korshage (Odsherred)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-02 Ringsted (Ringsted)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-02 Ringsted (Ringsted)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-03-16 Haraldsted Sø (Ringsted)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-05-17 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-12-02 Hellestrup (Holbæk)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-04 Haraldsted Sø (Ringsted)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-12 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-26 Stenstrup Lyng (Odsherred)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-10-03 Korshage (Odsherred)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-17 Benløse Skov (Ringsted)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-17 Benløse Skov (Ringsted)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-11 Ringsted (Ringsted)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-06-11 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-11 Ringsted (Ringsted)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-01-24 Torpet Mose (Ringsted)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-15 Korshage (Odsherred)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-03-18 Ringsted (Ringsted)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-08-27 Skansen, Stigsnæs (Slagelse)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-10-26 Stenstrup Lyng (Odsherred)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-23 Benløse Skov (Ringsted)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-02-02 Korevlerne (Odsherred)
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-02-02 Korevlerne (Odsherred)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-01-05 Korevlerne (Odsherred)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer