Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Bjørn N. Frikke


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Bjørn N. Frikkes kryds

Dette er Bjørn N. Frikkes Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-04-21 Sneum Digesø
9 X * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-05-12 Perlen, Ulvedybet, Aalborg
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-05-12 Perlen, Ulvedybet, Aalborg
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-04-21 Sneum
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-04-21 Sneum Digesø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-05-10 Nordstrand, Skagen
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-04-21 Sneum Digesø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-05-12 Perlen, Ulvedybet, Aalborg
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-05-12 Perlen, Ulvedybet, Aalborg
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-04-01 Sneum Digesø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-04-01 Sneum Digesø
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2013-04-01 Sneum Digesø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-04-01 Sneum Digesø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-05-12 Perlen, Ulvedybet, Aalborg
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-04-01 SneumDigesø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) Sneum Digesø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-04-29 Bøjden nor
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-04-29 Bøjden nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-04-07 Egense, Limfjorden
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-02-02 Blåvand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-02-02 Lille Strandvej, Blåvand
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Lille Strandvej, Blåvand
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-02-02 Blåvand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-02 Lille Strandvej, Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-02-02 Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-02-02 Blåvand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2013-05-17 Grærup langsø
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-04-30 Vaserne, Hovedstaden
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-09 Saftevandsbakken, Skagen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) Ho Bugt
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-05-11 Skagen
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-04-30 Vaserne, Hovedstaden
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-04-07 Lille Vilmose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-04-07 Lille Vilmose
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-04-07 Lille Vilmose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-10-06 Blåvand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Sneum Digesø
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2013-05-11 Skagen
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-05-10 Nordstrand, Skagen
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-05-12 Perlen, Ulvedybet, Aalborg
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-21 Sneum Digesø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-05-12 Perlen, Ulvedybet, Aalborg
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-05-12 Perlen, Ulvedybet, Aalborg
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-29 Bøjden nor
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-09 Nordstrand, Skagen
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-05-09 Nordstrand, Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Mandø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) Esbjerg Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-05-12 Perlen, Ulvedybet, Aalborg,
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-12 Perlen, Ulvedybet, Aalborg,
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-05-12 Perlen, Ulvedybet, Aalborg
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Esbjerg Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-08-10 Blåvand
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-21 Bøjden Nor
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-10-04 Skallingen
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Vadehavet
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-05-10 Nordstrand, Skagen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-04-29 Bøjden nor
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-05-11 Nordstrand, Skagen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) Vadehavet
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) Blåvand
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-23 Hanstholm Havn
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-05-09 Norastrand, Skagen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-04-21 Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) Esbjerg Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-12-23 Hanstholm
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-12-23 Hanstholm havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-10-19 Blåvand
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2013-12-08 Blåvand
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-05-10 Nordstrand, Skagen
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-17 Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Sneum Digesø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) Blåvand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) Blåvand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-05-09 Nordstrand, Skagen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2013-10-19 Blåvand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2013-09-15 Blåvand
205 X Søkonge (Alle alle) 2013-08-17 Blåvand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-05-10 Nordstrand, Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-05-09 Nordstrand, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-05-04 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-04-01 Sneum Digesø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-05-09 Nordstrand, Skagen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-04-21 Sneum Digesø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-11 Nordstrand, Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2013-05-09 Saftevandsbakken, Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-05-09 Nordstrand, Skagen
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-05-12 Nordstrand, Skagen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-05-09 Saftevandsbakken Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-05-09 Saftevandsbakken, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-05-10 Batterivej, Skagen
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-05-09 Saftevandsbakken Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-05-01 Tisø, Sjælland
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-05-10 Nordstrand, Skagen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-05-12 Nordstrand, Skagen
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-23 Hanstholm
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Gram
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-02-16 Fensmark, Sjælland
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) Vilslev enge
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2013-09-15 Endrup
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-22 Gram
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-04-30 Vaserne, Hovedstaden
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-05-09 Saftevandsbakken Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-11 Nordstrand, Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2013-05-12 Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-05-09 Skagen
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Blåvand
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-30 Vaserne, Hovedstaden
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-30 Vaserne, Hovedstaden
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-05-08 Nordstrand, Skagen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-04 Blåvand
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-09-29 Blåvand
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2013-10-20 Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Blåvand
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-05-12 Skagen
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-11 Nordstrand, Skagen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-28 Sneum
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-17 Filsø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-18 Kongeåslusen
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-19 Blåvand
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-05-04 Blåvand
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-04 Blåvand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-05-04 Blåvand
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-05-04 Blåvand
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-01-01 Vejlerne
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-01 Vejlerne
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-01 Vejlerne
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-10 Batterivej, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-18 Munkesø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-05-10 Batterivej, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Blåvand
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-05-04 Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-05-04 Blåvand
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-15 Blåvand
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Darum
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-05-04 Blåvand
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Sneum
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-05-04 Blåvand
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-05-04 Blåvand
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-06-05 Blåvand
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-06-01 Sneum
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-05-04 Blåvand
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-05-04 Blåvand
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-06 Blåvand
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-05-04 Blåvand
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-05-04 Blåvand
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2013-04-21 Sneum Digesø
480 X Grønsisken (Spinus spinus) Blåvand
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-02-02 Blåvand
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-05-04 Blåvand
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer