Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Leif Novrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Leif Novrups kryds

Dette er Leif Novrups Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-01-14 Stadiløvej
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2013-06-21 Sønderlem vig
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-02 Alrø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-01-02 Alrø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-05-04 Skjern enge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-05 Vejlerne
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-05 Vejlerne
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-01-01 Sevel
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-01-19 Nørreådalen
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-11 Lauhede, Sønderlem Vig
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01 Sevel
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-01-06 Hanstholm Flyveplads
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-01 Sevel
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-06-06 Bølling sø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-06 Agger Tange
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-01-27 Lyngby Møllesø
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-04-09 Vest Stadil fjord
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) Skjern enge
29 X Knarand (Mareca strepera) Geddal enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-06 Agger Tange
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2013-04-02 Sneum engsø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01 Sevel
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-01-06 Agger Tange
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-06 Agger Tange
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-06 Agger Tange
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2013-02-19 Sminge Sø
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-02 Skanderborg
41 X Bjergand (Aythya marila) Agger tange
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-04-03 Egense
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-02 Alrø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-02-26 Hovvig Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-06 Agger Tange
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-03-05 Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-04 Non Mølle
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Sønderlem Vig
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-03 Flyndersø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-02 Alrø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2013-05-19 Ndr. Feldborg Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-30 Harboøre Tange
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-05 Stubbergård sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-05 Sallingsund broen
77 X Huldue (Columba oenas) Vest Stadil Fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01 Sevel
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Sevel
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-03-06 Stubber å
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-01-08 Sønder Mølle
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-02 Skanderborg
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-03-26 Stubbergård sø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-11 Stubber å
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-03-31 Lille Vildmose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-02 Skanderborg
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-15 Skjern enge
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-02 Skanderborg
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-06-11 Lille Vildmose
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-02 Sneum engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-01 Nørreådalen Skjern Hovedgaard
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-09 Vest Stadil Fjord
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Agger Tange
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-03-13 Harboøre Tange
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-24 Ndr. Feldborg Plantage
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-06 Palidsbjerg enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-07-24 Vest Stadil Fjord
120 X Storspove (Numenius arquata) Agger Tange
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-06-12 Sønderlem vig stranden ud for
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-06-01 Vejlerne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-01-06 Roshage
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-01-06 Agger Tange
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-25 Geddal enge
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-08-06 Agger Tange
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Geddal enge
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) Geddal enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-01-14 Thorsminde
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-03-05 Nyeng
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-01-06 Roshage
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-05-25 Filsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-03-11 Klosterheden
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-08 Stubbergård sø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2013-08-24 Agger Tange
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2013-10-29 Thorsminde havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-13 Grynderup Sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-13 Ndr. Feldborg Plantage
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-01-06 Agger Tange
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-06-21 Geddal enge
158 X Sortklire (Tringa erythropus) Geddal enge
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-15 Filsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-04-17 Skagbanke, Skagen
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm havn
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-02 Skanderborg
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-04-15 Filsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Sneum engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-02 Alrø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-02 Skanderborg
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-01-06 Hanstholm Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-01-06 Hanstholm havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-02 Skanderborg
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-02 Sneum engsø
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-25 Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Vest Stadil Fjord
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-12 Ebeltoft havn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-05-03 Fjorden ud for Geddal
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-15 Skjern enge
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-17 Skagbanke, Skagen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-06-01 Vejlerne
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-04-19 skagen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2013-10-10 Lyngvig fyr
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-04-17 Skagbanke, Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Bækbygård strand
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-04-17 Skagbanke, Skagen
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-04-21 Skagen Havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-01-06 Agger Tange
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-04-17 Skagbanke, Skagen
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2013-03-29 Hvidbrynet løvsanger
214 Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2013-11-01 Bækbygård Strand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-04-19 Skagbanke, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2013-10-07 Bækbygård <<strand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-03-13 Thyborøn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2013-01-06 Hanstholm havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-04 Vejle fjord
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-04-02 Høje Sande
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-04-10 Sønder lem Vig
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Stubbergård sø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-04-21 jerup strand
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-08 Stubbergård sø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-06-06 Bølling sø
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrupvej Oddense
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) Lille vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Sevel
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-03-03 Gl. Skjern Hovedgård
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-02 Skjern Enge
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-14 Stadiløvej
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) sorø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-14 Tim engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-06 Agger Tange
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-02 Sevel
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2013-01-19 Øbakker
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-04-27 Sevel
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-04-13 Ndr. Feldborg Plantage
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) Vestjylland
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-01-20 Nørreådalen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-01-18 Non mølle å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2013-05-06 Ndr. Feldborg Plantage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-03-01 Hald sø
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-08 Ndr. Feldborg Plantage
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) Ndr. Feldborg Plantage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-03-01 Hald sø
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-04 Knudstrup
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-04-09 Bækbygård strand
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-06-06 Bølling Sø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-11 Geddal enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-05 Rævekær
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-01-01 Stubbergård sø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-07 Nautrup
318 X Husskade (Pica pica) Sevel
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) Sevel
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-02 Sevel
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-02-21 Pallisbjerg enge
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Sevel
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-02 Gylling
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-02-21 Viborg
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-13 Sevel
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-01-07 Carl Molktes Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-01 Sevel
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-03-28 Borris Hede
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sevel
332 X Musvit (Parus major) Sevel
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-04-29 Geddal enge
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Ndr. Feldborg Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-02-18 Ndr. Feldborg Plantage
337 X Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-10-09 Pallisbjerg enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-15 Filsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-14 Non Mølle
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-25 Stubbergård sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-01 Stubbergård sø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-23 Niels Bugges kro
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-20 ellekrattet skagen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-14 Non Mølle
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-06-14 Stubbe sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-04 Skænken sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-04-29 Geddal enge
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-20 Brødbæk Enge
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-25 Filsø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-23 Brødbæk enge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-19 Gyvelstien, Skagen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-19 Geddal enge
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-25 Stubbergård sø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-01 Geddal enge
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-03 Oustrup Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-10 Haven Sevel
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-01 Sevel
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-01-20 Hald sø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-03-02 Niels Bugges Kro
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-02-01 Helle sø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) Sevel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-01-05 Lundfjordvej, Vejlerne
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) Sevel
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-05 Lundfjordvej, Vejlerne
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-07 rådvad
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-01-16 Stubber å og ådal
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-23 Niels Bugges Kro
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-08 Haven Sevel
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-05-04 Skænken sø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-20 Brødbæk
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2013-06-20 Lodbjerg Hede
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-04-30 Sevel kommune plantage
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-05-20 Trælasten, Vinderup
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-30 Snævringen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-05-01 Grimme Bakker
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-04-19 Skagbanke, Skagen
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-15 Filsø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) Non Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) Sevel
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) Sevel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Sevel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-05-06 Palidsbjerg enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-01-24 Rindsholm
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-02 Sneum engsø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-01 Grønhøj
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-20 sandmilen skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-01-06 Agger Tange
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Sevel
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Sevel
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Sevel
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sevel
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Sevel
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-01-11 Stubbergård sø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-03-05 Filsø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-10-10 Søndervig - Eriks have
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-04-24 Ndr. Feldborg Plantage
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2013-10-13 Grev Molktes Plantage
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-13 Grev Molktes Plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-01-23 Klosterheden
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-08-05 Skånsø
478 X Stillits (Carduelis carduelis) Sevel
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-03 Sevel
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-03-13 Plet enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-02-19 Kongens hus
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) Sønderlem Vig
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-01 Stubbergård sø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-03-05 Filsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer