Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Ole Brauer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ole Brauers kryds

Dette er Ole Brauers Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-03 Esrum Møllegård
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-10-26 Søvang
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-20 Sølager
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-05-11 Utterslev mose
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-03 Strødam Engsø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-04-20 Bygholm Vejle
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-03-09 Favrholm
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01 Esrum sø
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-03 Solbjerg Engsø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-03-09 Favrholm
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2013-03-15 Peblingesøen
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-29 Favrholm
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-04-29 Favrholm
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-03 Solbjerg Engsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01 Nødebo
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-04-20 Bygholm Vejle
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-03-09 Favrholm
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-03-15 Peblingesøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-02-02 Frederiksdal
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-03 Strødam Engsø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-01-25 Asserbo strand
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-04 Nivå
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-25 Asserbo strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-25 Asserbo strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-12-28 Melby Overdrev
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-12-01 Børstrup Hage
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-01 Esrum sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-07 Alsønderup Engsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-02 Nødebo
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-08-02 Nivå tange
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2013-08-07 Skagen klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-11 Sømosen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-11 Allerød sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-01 Nødebo
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-05-11 Gribskov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01 Nødebo
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-02 Nødebo
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-07-31 Nivå tange
84 X Engsnarre (Crex crex) 2013-06-07 Langstrup mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-04-22 Ørstedsparken
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-01 Esrum sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-05-11 Stenholts Indelukke
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-07 Alsønderup Engsø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-05-16 Favrholm
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-04-28 Slotssøen Hillerød
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-05-26 Esrum sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-05-04 Gurre sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-03-31 Solbjerg Engsø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-20 Bygholm Vejle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-09 Brødeskov
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-08-09 Skagen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-08-31 Børstrup Hage
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-07-31 Nivå tange
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-29 Favrholm
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-08-18 Melby Overdrev
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-04-20 Bygholm Vejle
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-08-03 Skagen
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-07-31 Nivå tange
126 Brushane (Calidris pugnax)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-08-02 Nivå tange
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-10 Favrholm
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-08-09 Skagen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-07-31 Nivå tange
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-05-24 Stenholts Indelukke
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-05-11 Stenholts Indelukke
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-05-10 Favrholm
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-06-02 Gribskov
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-04-20 Bygholm Vejle
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-05-10 Favrholm
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-11-17 Ølundgårds Inddæmning
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-08-02 Nivå tange
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-08-06 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01 Nødebo
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-05-11 Utterslev mose
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01 Nødebo
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-03 Solbjerg Engsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01 Nødebo
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-05-11 Utterslev mose
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-07-31 Nivå tange
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-05-11 Utterslev mose
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-20 Bygholm Vejle
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-11 Utterslev mose
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-08-06 Skagen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-12-07 Børstrup Hage
208 X Alk (Alca torda) 2013-08-06 Skagen
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-08-09 Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-09-01 Børstrup Hage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-08-18 Asserbo strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-04-20 Kattegat
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-01 Esrum sø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-04-20 Bygholm Vejle
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-03 Strødam-området
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-19 Gribskov
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-11 Stenholts Indelukke
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-18 Kastrup
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-01-07 Alsønderup Engsø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-21 Vorup Enge
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-04-20 Århus Havn
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-05-04 Gurre sø
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-04-20 Bygholm Vejle
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-03 Strødam-området
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-03 Strødam-området
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-05-05 Gribskov
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-12-23 Hareskov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-01-06 Kajerød
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-05-27 Arresø kanal
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-04-01 Stenholts Indelukke
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-01 Nødebo
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-04-28 Gribskov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-03 Helsinge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-09-14 Rusland
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-24 Islands Brygge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-16 Odderdams enge
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-01-03 Strødam Engsø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-01 Nødebo
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Nødebo
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2013-10-06 Tisvildeleje
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01 Nødebo
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-01 Nødebo
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Nødebo
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-04-14 Gribskov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-12 Ullerød
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-01 Nødebo
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-08-06 Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-02 Nødebo
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Nødebo
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Nødebo
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-03-24 Lykkesholm
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-05-05 Gribskov
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-05-12 Favrholm
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-05-12 Favrholm
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-19 Nødebo
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-05-11 Sømosen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-07 Nejede Vesterskov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-04-30 Gribskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-24 Gribskov
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-19 Gribskov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-05-30 Ullerup skov
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-27 Frederikssund hospital
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-04 Sømosen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-16 Strødam Engsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-19 Gedser
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-06-07 Langstrup mose
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2013-05-26 Esrum Søvej
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-24 Nødebo
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-17 Stenholts Indelukke
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-30 Hillerød
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-11 Stenholts Indelukke
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-04-01 Stenholts Indelukke
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-01 Nødebo
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-01 Nødebo
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-04-01 Stenholts Indelukke
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-01-03 Holløse Bredning
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-01-18 Kastrup
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01 Nødebo
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-18 Kastrup
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-04-15 Nødebo
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-15 Stenholts Indelukke
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-25 Gribskov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-01 Nødebo
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-05-27 Frederikssund hospital
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-11 Sømosen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-04-28 Gribskov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-06-01 Gribskov
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-05-12 Lynæs Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-24 Gribskov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-05-11 Stenholts Indelukke
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-06-16 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-08-07 Skagen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-06 Solbjerg Engsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-01 Nødebo
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01 Nødebo
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-05-19 Gedser
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-10-06 Frederikssund Ådal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-20 Odden Færgehavn
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-08-05 Skagen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-05-01 Gribskov
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2013-01-04 Hornbæk Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-11-01 Hundested
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01 Nødebo
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-13 Snekkersten
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-10 Nødebo
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-02 Nødebo
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-05-19 Gedser
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01 Nødebo
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-10-26 Sydvestpynten
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-05-12 Lynæs Havn
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-12-28 Melby Overdrev
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-06 Melby Overdrev
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-05-25 Gribskov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-04 Nivå tange
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-13 Snekkersten
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-04-01 Stenholts Indelukke
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-05-04 Gurre sø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer