Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Niels Peter Møller Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Peter Møller Jensens kryds

Dette er Niels Peter Møller Jensens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-01-20 Marstrup på vintersæd
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-13 Slivsø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-04-09 Sneum Forland
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-02-22 Halk Nor
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-02-02 Halk Nor
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-02-02 Slivsø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-02-09 Slivsø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-02-02 Halk Nor
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-01 Slivsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01 Slivsø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Lindet Skov
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-02-02 Halk Nor
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Slivsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-02-02 Halk Nor
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-04-28 Tontoft Nakke
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-02-14 Hindemaj
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-01-12 Hindemaj
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-02-02 Halk Nor
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-02-02 Halk Nor
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-03-09 Halk Nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-01 Slivsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-04-02 Uge Nørremark
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-02 Hindemaj
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-01 Slivsø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-01-20 Halk Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-02-02 Lillebælt Halk
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-13 Lillebæt ud for Halk Nor
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-02-02 Lillebæt ud for Halk Nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-01-13 Lillebæt ud for Halk Nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-01 Slivsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-02-02 Lillebæt ud for Halk Nor
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-01 Slivsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-20 Lillebæt ud for Halk Nor
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-11 Slivsø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-10 Hindemade
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-02 Haderslev matriklen
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-04-04 Draved Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01 Haderslev matriklen
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-12 Hammelev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Haderslev
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-01-12 Haderslev
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-01 Slivsø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-03-16 Tinglev Mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Haderslev Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-03-31 Lillebælt Halk Nor
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-02-02 Lillebælt Halk
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-02-02 Lillebælt Halk
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-16 Ejsbøl Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-02 Fovrfelt bækkens udløb
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-09 Sneum Digesø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-01-01 Slivsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-17 Juvre Rømø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-02-09 Sdr. Vilstrup strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-18 Hindemad
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2013-04-17 Lakolk Sydøer
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-09 Ferup Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-05-09 Ribe Holme
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-13 Halk Nor
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-02-02 Fovrfelt bækkens udløb
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-04-18 Lakolk Sydøer
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-02-03 Fovrfelt bækkens udløb
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-04-09 Sneum Forland
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-07-05 Saltvandssøen
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-07-07 Sydsøer Rømø
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-07-16
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-07-16 Magrethekog
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) Sydsøer Rømø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-02-02 Halk Nor
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-11-27 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-07-16 Magrethekog
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2013-07-16 Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-01 Haderslev bækken ved gl. jernbane
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2013-07-07 Saltvandssøen
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-18 Hindemad
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-19 Hindemad
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-02-03 Fovrfelt bækkens udløb
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) Saltvandssøen
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-04-30 Hindemad
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-04-17 Ballum Sluse
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-17 Ballum Sluse
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01 Slivsø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-04-29 Hindemade
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-04-09 Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) Diernæs made
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-01 Slivsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Slivsø
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01 Sdr. Vilstrup på mark
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-01-01 Sdr. Vilstrup på mark
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-07 Jels på mark
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-05-09 Ribe Holme
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-07-16 Havneby
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-12 Haderslev Havn
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-18 Hindemad
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-07-05 Saltvandssøen (Tønder)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-06-30 Saltvandssøen (Tønder)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-07-07 Saltvandssøen
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) Stormenge Rømø
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-05-04 Smeum
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-01 Slivsø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-07-07 Sydsøer Rømø
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-02-02 Slivsø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) Ballum Forland
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) Sydsøer Rømø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-18 Hindemad
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Stursbøl Plantage
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-19 Haderslev matriklen
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-01-19 Haderslev
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-17 Lakolk Sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-03-16 Tinglev Mose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-07-16 Sønderstrand
268 X Rød Glente (Milvus milvus) Mellem Haderslev og Vojens
269 X Sort Glente (Milvus migrans) Tinglev Mose
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-01 Slivsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-13 Ejsbøl Sø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01 Slivsø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) Tørning Mølle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2013-08-17 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-02-13 Vemmingsbund Sommerhusområde
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-04-04 Kongens Mose
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-01-13 Teglholdt Skov
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-01 Slivsø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-02-15 Revsø Skov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-01 Slivsø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-01-20 Brunbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-08-31 Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-03-09 Halk Nor
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Stursbøl Plantage
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-01-02 Hindemaj
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-12 Christiansdal Vojens
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Haderslev matriklen
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01 Haderslev matriklen
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-01 Haderslev matriklen
323 X Sortkrage (Corvus corone) Hammelev på mark
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Haderslev matriklen
325 X Ravn (Corvus corax) Slivsø
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-19 Haderslev
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Lindet Skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-01 Haderslev matriklen
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-02-15 Revsø Skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Haderslev matriklen
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Haderslev matriklen
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Lakolk Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Kirkeby Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-03-09 Diernæs Made
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-16 Ejsbøl Sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-16 Ejsbøl Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-28 Hindemad
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-02-17 Slivsø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-13 Vesterskoven Haderslev
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-16 Haderslev Dam
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-13 Diernæs Made
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-09 Katastrofevej
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-11 Slivsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-11 Slivsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-11 Slivsø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-04 Tinglev Mose
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-06-01 Tinglev Mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-12 Haven
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-24 Grønningen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-05-11 Slivsø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) Hindemad
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) Lindet Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-09 Haderslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) Haderslev
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-04-21 Pamhule Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-04-04 Draved Skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-03-09 Halk Nor
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-17 Juvre Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-02-01 Haderslev matriklen
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-12 Haderslev matriklen
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-11-20 Grønningen Haderslev
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-12 Haven
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-04-30 Hindemad
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Lakolk
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-01 Slivsø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-25 Hindemad
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-11 Slivsø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-04-29 Hindemad
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-22 Haven
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-18 Rimmervej Rømø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-05-09 Katastrofevej
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-17 Juvre Rømø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-12 Christiansdal Vojens
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-01 Haderslev matriklen
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01 Haderslev matriklen
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Haderslev
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-18 Nørresø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-01-02 Christiansdal Vojens
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-04 Kongens Mose
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-09 Sneum Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-28 Tontoft Nakke
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01 Haderslev matriklen
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-04-13 Haven
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-02-21 Hammelev
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-01 Haderslev matriklen
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01 Slivsø
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-04-09 Sneum Enge
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-01 Halk Nor
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Haderslev
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Haderslev
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Kirkeby Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-01 Slivsø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-07 Haderslev
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-02-11 Slivsø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-01 Slivsø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-01 Slivsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer