Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Orla Hugger Jakobsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Orla Hugger Jakobsens kryds

Dette er Orla Hugger Jakobsens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-01-02 Teestrup V. f. Haslev
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2013-06-17 Vrangstrup Enge SV f. Ringsted
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
5 X Knortegås (Branta bernicla) Gedser Odde
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-03 Enge N f. Broksø V. f. Haslev
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-02 Gisselfeld S. f. Haslev
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2013-06-01 Maribo Søndersø midt (Lolland)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01 Enge N f. Broksø V. f. Haslev
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-01-13 Fiskebæk Sø N. f. Gedser
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-01-01 Humlemose v. Teestrup V. f. Haslev
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-01 Humlemose v. Teestrup V. f. Haslev
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-06 Vallø Slotspark v. Køge
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-01-20 Basnæs SØ. f. Skælskør
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-01 Enge N f. Broksø V. f. Haslev
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-10 Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-02-02 Lyngby Mølledam
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-04-14 Lejsø N. f. Korsør
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-01-24 Ved Rejnstrup Holme, Tystrup-Bavelse Sø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-01-13 Kalløgrå N. f. Sakskøbing
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-06 Gødstrup Engsø SV. f. Haslev
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01 Enge N f. Broksø V. f. Haslev
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-01-04 Porsmose SV. f. Haslev
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-06 Gødstrup Engsø SV. f. Haslev
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-05-10 Maribo Sø ved Søholt
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-06 Gødstrup Engsø SV. f. Haslev
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-02 Gisselfeld S. f. Haslev
41 X Bjergand (Aythya marila) Gedser Odde
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-01-29 Skælskør Nor
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-05-10 Hyllekrog Ø. f. Rødbyhavn.
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-06 Køge Sydstrand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-10 Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) Gedser Odde
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-02 Asserbo Strand N. f. Frederiksværk
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-01-10 Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-02 Gisselfeld S. f. Haslev
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-08 Appenæs v. Næstved
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-06 Vallø Slotspark v. Køge
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-08 Karrebæk Fjord SV. f. Næstved
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-12 Broksø Enge V.f. Haslev
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-04-28 Hallenslev Mose SV.f. Tissø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-13 Rødbyhavn
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-01-06 Gødstrup Engsø SV. f. Haslev
78 X Ringdue (Columba palumbus) Tornelund V. f. Haslev
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-03 Tornelund V. f. Haslev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Mølleåen ved Frederiksdal V. f. Lyngby
84 X Engsnarre (Crex crex) 2013-06-17 Vrangstrup Enge SV f. Ringsted
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2013-05-30 Gundsømagle Sø N.f. Roskilde
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-01-20 Borreby Mose S. f. Skælskør
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-06 Køge Havn
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose på Møn
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-03-06 Studemose (Holmegårds Mose) SV. f. Haslev
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-08 Karrebæksminde Havn SV. f. Næstved
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-02-14 Kysten ud for Korevle, Sejerøbugten
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-06 Køge Sydstrand
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-02-07 Feddet N. f. Præstø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-24 Gødstrup Engsø SV. f. Haslev
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-10 Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-03-27 Vejlen ved Reersø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-03 Porsmose SV. f. Haslev
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-03-09 Den vestlige del af Reersø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-02-14 Korevle v. Sejerøbugten
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-03-09 Vejlen ved Reersø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-10 Borreby Mose S. f. Skælskør
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-04-16 Feddet N. f. Præstø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-10 Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-03-17 Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-04-10 Borreby Mose S. f. Skælskør
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-01-18 Køge Nordstrand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-08-21 Feddet ved Præstø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-09 Gødstrup Engsø SV. f. Haslev
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-08-21 Feddet ved Præstø
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-06 Skaven Strand v. Ringkøbing Fjord
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-01-13 Stranden ud for Bøtø Skov
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-01-06 Køge Sydstrand
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-01-13 Rødbyhavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-05-30 Feddet N. f. Præstø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2013-04-25 Kobæk Sø V.f. Skælskør
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Haslev Orned
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-01 Gødstrup Engsø SV. f. Haslev
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-05-06 Sneum Sluse SØ.f. Esbjerg
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-13 Rejnstrup Holme, Tystrup-Bavelse Sø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) Køge Sydstrand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-04-25 Kobæk Sø V.f. Skælskør
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-04-25 Kobæk Sø V.f. Skælskør
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-16 Tranemosen S.f. Haslev
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) Gedser Odde
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01 Porsmose SV. f. Haslev
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Gedser Odde
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-05-06 Sneum Engsø SØ.f. Esbjerg
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01 Humlemose v. Teestrup V. f. Haslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-07 Gødstrup Engsø SV. f. Haslev
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01 Humlemose v. Teestrup V. f. Haslev
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-11-05 Bøgeskov Havn, NØ-Stevns
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-14 Lejsø N. f. Korsør
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-07-11 Ølsemagle Revle nord for Køge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-14 Lejsø N. f. Korsør
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-04-25 Stakadeø, Skælskør Yderfjord
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-17 Glumsø Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-14 Vejlen ved Reersø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-05-09 Broksø Enge V.f. Haslev
201 X Storkjove (Stercorarius skua) Gedser Odde
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Gedser Odde
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-05-10 Hyllekrog Ø. f. Rødbyhavn.
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2013-08-24 Gedser Odde
205 X Søkonge (Alle alle) 2013-11-28 Korshage NØ. f. Nykøbing S.
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) Børstrup Hage v. Gilleleje
208 X Alk (Alca torda) 2013-08-24 Gedser Odde
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Gedser Odde
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-01-13 Kysten ud for Bøtø Skov
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2013-10-25 Gedser Odde
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2013-11-22 Gedser Odde
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) Børstrup Hage v. Gilleleje
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-05-14 Holmegårds Mose SV. f. Haslev
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) Gedser Odde
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-06 Køge Sydstrand
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-05-06 Høje Sande, Ringkøbing Fjord.
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-04-20 Bøtø Nor N.f. Gedser
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-04 Svalebæk V. f. Haslev
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-06-17 Borreby Mose S. f. Skælskør
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2013-05-15 Hegnede Bugt på Møn.
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-11 Tornelund V. f. Haslev
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-04-29 Tornelund V. f. Haslev
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-12-31 Holmegårds Mose N. f. Næstved
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-03 Sønderskov v. Tybjerglille V. f. Haslev
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-01-19 Tornelund V. f. Haslev
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-03-31 Borreby Mose S. f. Skælskør
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-04 Tornelund V. f. Haslev
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-05-06 Hillerup Enge V.f. Ribe
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-01-10 Jorløse N. f. Tissø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-09-15 Bøtø Nor på Syd-Falster
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-07 Spragelse Ø. f. Herlufmagle
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Marker v. Gammellung V. f. Haslev
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-01-02 Tornelund V. f. Haslev
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-01-06 Porsmose SV. f. Haslev
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-02-06 Porsmose SV. f. Haslev
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-02-14 Kongens Mølle NØ. f. Tissø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-01-26 Nær Kongens Mølle NØ. f. Tissø
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-01 Broksø V. f. Haslev
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-01-02 Hesede skov S. f. Haslev
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-01 Porsmose SV. f. Haslev
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) Mandehoved på Stevns
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-03-08 Tornelund V. f. Haslev
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Gedser Odde
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-29 Lejsø N. f. Korsør
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-10 Saksfjed Inddæmning på Sydøst-Lolland
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-01-17 Porsmose SV. f. Haslev
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01 Broksø V. f. Haslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-01 Spragelse Ø. f. Herlufmagle
323 X Sortkrage (Corvus corone) Gedser Odde
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-07 Gødstrup Engsø SV. f. Haslev
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-20 Karrebæk SV. f. Næstved
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-01 Broksø V. f. Haslev
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-05-06 Skænken Sø S.f. Skjern
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-04-20 Kalløgrå N. f. Sakskøbing
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-10-25 Gedser Odde
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-01-13 Holeby S. f. Maribo
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-11-28 Korevlerne SØ. f. Sjællands Odde
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-13 Rejnstrup Holme, Tystrup-Bavelse Sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-14 Tissø - syd.
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-14 Tissø - syd.
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-07 Stoksbjerg SV. f. Haslev
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-07 Hesede Skov S. f. Haslev
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-16 Porsmose SV. f. Haslev
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-14 Lejsø N. f. Korsør
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-05-25 Møns Klint, Geocentret v. trappen til stranden
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-05-27 Rørbevoksning ved NØ-Skarresø Ø. f. Kalundborg
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-04-25 Kobæk Sø V.f. Skælskør
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-06 Vilslev Klæggrav NV.f. Ribe
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-13 Feddet N. f. Præstø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-13 Feddet N. f. Præstø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-18 Nysø SØ. f. Slagelse
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2013-05-18 Antvorskov Øvelsesterræn
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-06-07 Borreby Mose S. f. Skælskør
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-17 Glumsø Sø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-09 Porsmose SV. f. Haslev
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-20 Kroghage v. Gedser
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-04-25 Sevedøvej SØ. f. Skælskør
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-04-21 Mandemarke Bakker SV.f. Møns Klint
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-03 Sønderskov v. Tybjerglille V. f. Haslev
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-01 Broksø V. f. Haslev
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-01-15 Tybjerg V. f. Haslev
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-03-12 Stoksbjerg SV. f. Haslev
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-01-07 Porsmose SV. f. Haslev
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-21 Mandemarke Bakker SV.f. Møns Klint
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-02 Haslev
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-01-20 Skælskør Frugtplantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-05-10 Hyllekrog Ø. f. Rødbyhavn.
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-15 Nyord kirkegård, Nyord, Møn
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-02 Haslev
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-05-06 Skænken Sø S.f. Skjern
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-01 Porsmose SV. f. Haslev
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-05-01 Hesede Skov S. f. Haslev
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-20 Gedser by
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-22 Tornelund V. f. Haslev
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-10 Gedehave SV. f. Skælskør
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-06-01 Saksfjed Inddæmning på Sydøst-Lolland
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-16 Feddet N. f. Præstø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-28 Høm Mølle S. f. Ringsted
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-02 Tornelund V. f. Haslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-20 Gedser Odde
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-04-01 Feddet N. f. Præstø
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-01 Feddet N. f. Præstø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-01-26 Ordrup Næs NV. f. Fårevejle
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-21 Mandemarke Bakker SV.f. Møns Klint
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Gedser Odde
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Hornbæk havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-01-13 Rødbyhavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-07 Hesede Skov S. f. Haslev
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-07 Skuderløse SV. f. Haslev
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-05 Sønderskov v. Tybjerglille V. f. Haslev
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-05-28 Ulvshale Sommerhuskvarter på Møn
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01 Tornelund V. f. Haslev
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-02-14 Korevle v. Sejerøbugten
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-03-15 Gedehave SV. f. Skælskør
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-10-31 Holløse Mølle NV. f. Næstved
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-04-01 Feddet N. f. Præstø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Gedser Odde
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-05-06 Nyminde Plantage S.f. Ringkøbing Fjord
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-08-04 Gedser Odde
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-02 Teestrup V. f. Haslev
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-02 Gisselfeld S. f. Haslev
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-01-23 Enø Overdrev SV. f. Næstved
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-04-20 Gedser Odde
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-01 Broksø V. f. Haslev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-01-29 Gedehave SV. f. Skælskør
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer