Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Hans Ole Matthiesen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Hans Ole Matthiesens kryds

Dette er Hans Ole Matthiesens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-17
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-06-01
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-06-06 kongens kær
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-03-28 Fynshoved
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-02-09
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-10-16
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-03-28 Fynshoved
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-03-02
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-11
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-06-01
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-02-24 Sandvig
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-05-25 Ølundgård
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-14 Ølundgård
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-04-14 Ølundgård
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-03-28 Fynshoved
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-12
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-04-14 Ølundgård
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-04-01 Østerøsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-04-01 Østerøsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-12
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-03-31 Bøjden
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-15
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-12-07 Fynshoved
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-03-04 Blåvand
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-03-28 Fynshoved
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-03-31 Bøjden
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-02-24 Sandvig
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-04-01 Østerøsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-02-09
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-03-28 Fynshoved
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-14 Kongens Kær
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-04-28 Frøslev Mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-12
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-12
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-06-01
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-01-12
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-03-28 Fynshoved
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-06-01
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-12
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-04-14 Føns vig
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-03-31 Bøjden
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-14 Føns vig
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-03-17 Lunkebugten
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-14 Ølundgård
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-05 Sprogø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-14 Gyldensten
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-04-13 Østerøsø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-05-25 Ølundgård
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-06 Blåvand
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-04-01 Østerøsø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-10-06 Østersø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-06-01
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 Brushane (Calidris pugnax)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-07-15 Keldsnor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-25 Ølundgård
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-06-06 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-07-15 Keldsnor
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-04-01 Knudshoved
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-10-06 Østerøsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-20 Bøjden Nor
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-05-28
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-26 Odense
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-06-01
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-04-13 Østerøsø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-07-15 Keldsnor
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-22 Fynshoved
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-11-24 Gilleleje
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-12
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-05-11 Munkemose, Odense
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-12
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-04-01 Østerøsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-12
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-22 Fynshoved
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-07-15 Nørreballe
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-20 Bøjden Nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-06-06 Blåvand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-05-25 Ølundgård
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-20 Bøjden Nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-06-01
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-03-31 Lillebælt
208 X Alk (Alca torda) 2013-12-07 Fynshoved
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-04-22 Fynshoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-06-01
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-10-16
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-12
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-12
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-10-05 Slagelse
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-06-01 Kongens Mose
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-14
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-06-12 Smidstrup
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-03 Kongens kær
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-04-14 Flyvesandet
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-06-12 Svinø
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-04-28 Frøslev Mose
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-03-17 Bregninge
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-06-17 Brændegård
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-02-09
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-11
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-04-16 Svendborg
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-30 Gram
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-15
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-06-01
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-06-01
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-15
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-05-14 Valdemarsslot
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-10-16
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-06-01
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-02-24 Sandvig
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-04-13 Slipshavn
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-12
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-12
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-16
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-02-24 Sandvig
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-12
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-02-08
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-03-05 Odense
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-04-18 Vejle
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-03-10
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-04-01 Østerøsø
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-03-02
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-12
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-06-01
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-03-28 Fynshoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-03-17 Bregninge
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-25 Odense
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-14 Kongens kær
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-05-11 Odense
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-06-01
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-06-01
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-24 Odense
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-13 Slipshavn
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-06-09 Nakkebølle
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-06-01
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-28
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-06-01
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-25 Ølundgård
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-22 Fynshoved
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-13 Hjulby Mose
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-22 Fynshoved
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-15 Fårup Sø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-04-10 Jelling
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-04-13 Slipshavn
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-04-22 Odense
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-04-01 Slipshavn
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-04-01 Østerøsø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-12
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-03-17 Vemmenæs
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-17
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-09 Odense
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-02-27 Fredericia
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-06-01
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-04-13 Slipshavn
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-06-01
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-13 Hjulby Mose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-26 Odense
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-25 Slipshavn
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-28 Frøslev Mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-04-28 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-13 Østerøsø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-16 Blåvand
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-17
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-04-22 Fynshoved
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-04-22 Fynshoved
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-06-01
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-10-26 Munkemose
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-01 Østerøsø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-01 Østerøsø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-14 Flyvesandet
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-11-24 Gilleleje
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-02-24 Sandvig
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-10-16
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-12
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-05-13 Hjulby Mose
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-06-06 Blåvand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-12
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-12-31 Monnet
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-20 Bøjden Nor
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-06-05 blåvand
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-03-02
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-03-10 Sandvig
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-12-31 Monnet
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-04-21 Vissing
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-04-01 Østerøsø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-13 Østerøsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer