Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

David B. Collinge


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af David B. Collinges kryds

Dette er David B. Collinges Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-04-29 Gjorslev marker (Stevns)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2012-07-23 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-07-05 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-03-17 Nyord Enge (Vordingborg)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-04-02 Søholt Gods (Lolland)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-01-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2012-01-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2012-01-22 Fanefjord, del 10 af IBA 84 (Vordingborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-01-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-01-22 Fanefjord, del 10 af IBA 84 (Vordingborg)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-08 Damhussøen (København)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-04-03 Fanefjord, del 10 af IBA 84 (Vordingborg)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-01-22 Hårbølle Havn (Vordingborg)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-03-17 Gåsesøen - Ulvshaleskoven (Vordingborg)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-03-17 Gåsesøen - Ulvshaleskoven (Vordingborg)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-01-01 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-08 Damhussøen (København)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-08 Damhussøen (København)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2012-03-17 Nyord Enge (Vordingborg)
34 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-15 Tanghjørnet, Kongelundsstranden (Dragør)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-01-29 Damhussøen (København)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-01 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-01 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2012-01-01 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-02-11 Hårbølle Havn (Vordingborg)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-04-05 Ålebæk på Møn (Vordingborg)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-03-17 Ulvshale Nordstrand (Vordingborg)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-01-01 Nyord Enge (Vordingborg)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-01 Hårbølle Havn (Vordingborg)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-08 Damhussøen (København)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-01 Hårbølle Havn (Vordingborg)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-01 Hårbølle Havn (Vordingborg)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-04-29 Stevns Fyr (Stevns)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-09 Jægersborg (Gentofte)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2012-03-03 Jydelejet (Vordingborg)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-01 Hårbølle Havn (Vordingborg)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2012-05-19 Butterstien (Frederikshavn)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-07-18 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-03-17 Nyord Enge (Vordingborg)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2012-04-28 Tryggevælde Ådal (Stevns)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-01-04 Frederiksberg Have (Frederiksberg)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-08 Damhussøen (København)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-03-16 Frederiksberg (Frederiksberg)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-01 Hårbølle Havn (Vordingborg)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-03-17 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-01 Nyord Enge (Vordingborg)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-04-05 Ålebæk på Møn (Vordingborg)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2012-05-16 Kammerslusen (Esbjerg)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-03-17 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-16 Nagbøl (Kolding)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-04-28 Ølsemagle Revle (Køge)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-02-24 Ringsted (Ringsted)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-03-17 Nyord Enge (Vordingborg)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-03-17 Nyord Enge (Vordingborg)
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-07-16 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2012-01-01 Nyord Enge (Vordingborg)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-08-26 Ølsemagle Revle (Køge)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-06-19 Borreby Mose (Slagelse)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-08-26 Ølsemagle Revle (Køge)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-08-26 Ølsemagle Revle (Køge)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-04-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2012-08-26 Ølsemagle Revle (Køge)
134 Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2012-05-07 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-06-01 Lyngby Åmose (Lyngby-Taarbæk)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2012-01-28 Køge Sydstrand (Køge)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-04-08 Fanefjord, del 10 af IBA 84 (Vordingborg)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-08-17 Hårbølle Havn (Vordingborg)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2012-01-28 Køge Sydstrand (Køge)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-06-19 Borreby Mose (Slagelse)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-04-28 Ølsemagle Revle (Køge)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-04 Frederiksberg Have (Frederiksberg)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-01-14 Vedbæk Havn (Rudersdal)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2012-08-18 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2012-02-11 Klintholm Havn og By (Vordingborg)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-08 Damhussøen (København)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-01-29 Skt. Jørgens Sø. S-del (København)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-08-26 Ølsemagle Revle (Køge)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-03-31 Hårbølle Havn (Vordingborg)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-08-26 Ølsemagle Revle (Køge)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-07-17 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-22 Brabrand Sø (Århus)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-06-19 Borreby Mose (Slagelse)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2012-01-14 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
208 X Alk (Alca torda) 2012-01-14 Vedbæk Havn (Rudersdal)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-01-14 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-03-18 Ålebæk på Møn (Vordingborg)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2012-05-22 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-10-13 Gedser Odde (Guldborgsund)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2012-01-14 Vedbæk Havn (Rudersdal)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-08 Damhussøen (København)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-05-01 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-10-13 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-03-30 Køge (Køge)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-22 Fanefjord, del 10 af IBA 84 (Vordingborg)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-02-24 Halsskov Odde (Slagelse)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-01-01 Nyord Enge (Vordingborg)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-03-17 Ulvshale Nordstrand (Vordingborg)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-01 Horsnæs (Vordingborg)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-20 Farø (Vordingborg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-22 Fanefjord, del 10 af IBA 84 (Vordingborg)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-01-15 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-01-28 Vestre Kirkegård (København)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-03-24 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-21 Hårbølle Havn (Vordingborg)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-03-24 Holte (Rudersdal)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-01 Hegnede Bugt (Vordingborg)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-01-15 Kalvebod Fælled (Tårnby)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-06-10 Hårbølle Havn (Vordingborg)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-15 Kalvebod Fælled (Tårnby)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-09 Jægersborg (Gentofte)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-02-26 Nedergård Skov (Ikast-Brande)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2012-05-19 Gyvelstien (Frederikshavn)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-03-18 Gåsesøen - Ulvshaleskoven (Vordingborg)
318 X Husskade (Pica pica) 2012-06-01 Lyngby Åmose (Lyngby-Taarbæk)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2012-06-01 Lyngby Sø (Lyngby-Taarbæk)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-14 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-01-22 Fanefjord, del 10 af IBA 84 (Vordingborg)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-06-01 Lyngby Åmose (Lyngby-Taarbæk)
325 X Ravn (Corvus corax) 2012-01-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-02-05 Assistens Kirkegård (København)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-04-27 Hårbølle Havn (Vordingborg)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-01 Hårbølle Havn (Vordingborg)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-06-01 Lyngby Åmose (Lyngby-Taarbæk)
332 X Musvit (Parus major) 2012-01-01 Hårbølle Havn (Vordingborg)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-05-01 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-10-20 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-01-20 Farø (Vordingborg)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2012-05-18 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2012-01-28 Køge Sydstrand (Køge)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-29 Stevns Fyr (Stevns)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-28 Ølsemagle Revle (Køge)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-28 Køge Sydstrand (Køge)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-22 Hårbølle Havn (Vordingborg)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-04-29 Stevns Fyr (Stevns)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-28 Assistens Kirkegård (København)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-24 Vaserne (Rudersdal)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-06-16 Vestvolden fra Holbækmotorvejen til Mågeparken (Hvidovre)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-06-01 Lyngby Sø (Lyngby-Taarbæk)
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-07-02 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-04-28 Assistens Kirkegård (København)
380 Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-28 Assistens Kirkegård (København)
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-04-29 Stevns Fyr (Stevns)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-05-02 Søndermarken (Frederiksberg)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-07-06 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-02-11 Hårbølle Havn (Vordingborg)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-02-18 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-01-15 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-01-04 Frederiksberg (Frederiksberg)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-01-15 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-07 Svanemøllebugten (København)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-02-11 Neble (Møn) (Vordingborg)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-15 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-01-20 Hårbølle Havn (Vordingborg)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-01-15 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-04-27 Hårbølle Havn (Vordingborg)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-06-01 Lyngby Åmose (Lyngby-Taarbæk)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-06-09 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-05-03 Assistens Kirkegård (København)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-04-29 Stevns Fyr (Stevns)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-05-21 Højen (Gammel Skagen) (Frederikshavn)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-04-28 Ølsemagle Revle (Køge)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-07 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-12-30 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-28 Køge Sydstrand (Køge)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-07-06 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-04-28 Ølsemagle Revle (Køge)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-02-18 Hornbæk Havn (Helsingør)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-03-17 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-01-01 Nyord Enge (Vordingborg)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-08-18 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2012-10-06 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-02-18 Hornbæk Havn (Helsingør)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-01-14 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-06-01 Lyngby Åmose (Lyngby-Taarbæk)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-20 Hårbølle Havn (Vordingborg)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-04-02 Hårbølle Havn (Vordingborg)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-07-06 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-08 Damhussøen (København)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-03-18 Ålebæk på Møn (Vordingborg)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-02-12 Hårbølle Havn (Vordingborg)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-07-06 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-02-26 Nedergård Skov (Ikast-Brande)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-02-18 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-07-05 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-08 Damhussøen (København)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-02-11 Nyord Enge (Vordingborg)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-06-19 Dalmose (Slagelse)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-21 Hårbølle Havn (Vordingborg)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-03-17 Nyord Enge (Vordingborg)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer