Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Kjeld Bjarne Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kjeld Bjarne Nielsens kryds

Dette er Kjeld Bjarne Nielsens Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-05-18 Jested Enge
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-14 Annisse Nord
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-03-31 Rømø dæmningen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-01-28 Arresø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-03-03 Solbjerg Engsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2012-01-03 Sørupvej Fredensborg
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-04-03 Kirkeby Plantage
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2012-03-03 Gilbjerg
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-03-03 Gilbjerg
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-01 Asserbo Strand
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-03-14 Esrum sø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-08 Hundested
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-05-17 Solbjerg engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Gilbjerg
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-05-03 Rømø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-04-11 Solbjerge engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-01-22 Strødam Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-03-03 Solbjerg Engsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-01 Asserbo Strand
33 X Spidsand (Anas acuta) 2012-04-02 Ballum
34 X Krikand (Anas crecca) 2012-03-03 Solbjerg Engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-03-11 Solbjerge engsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-22 Strødam Engsø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2012-02-11 Helsingør Lysbådehavn
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-01 Asserbo Strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-01-01 Asserbo Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-01-01 Asserbo Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-28 Arresø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-28 Arresø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-07 Solbjerg Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-03-03 Gilbjerg
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-04-29 Gilbjerg
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerg hoved
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-02 Tvingsvej
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2012-03-03 Gilbjerg
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-01 Annisse Nord
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-13 Sørupvej Fredensborg
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-01-28 Arresø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2012-07-20 Glombak vejle
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-04-22 Annisse
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-21 Ree Golf Annisse Nord
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-04-02 Kongens mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-02-11 Helsingør Lysbådehavn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-03-14 Annisse Nord
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-02-17 Asserbo Strand
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-05-18 Sneum Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-03-10 Solbjerg Engsø
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-18 Nagbøl syd for Lunderskov
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-04-04 Margrethe kog
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-03-03 Solbjerg Engsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-04-01 Kromose
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2012-10-15 Ballum forland
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-04-01 Rømø dæmningen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-03-03 Gilbjerg
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-04-22 Gilbjerg
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-05-18 Sneum Engsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2012-03-31 Kromose
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-05-03 Rømø dæmningen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-04-02 Ballum
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-05-18 Sneum Engsø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-04-01 Kromose
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-05-18 Sneum Engsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-05-04 Rømø
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-05-17 Solbjerg engsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2012-09-07 Asserbo strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-04-01 Rømø dæmningen
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-05-04 Rømø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2012-10-19 Ballum forland
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-03-03 Solbjerg Engsø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-05-04 Rømø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-04-15 Solbjerge engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2012-04-01 Kromose
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-07-16 Glombak vejle
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-05-04 Ballum
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-05-03 Rømø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-07-15 Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-01 Ramløse
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2012-05-18 Sneum Engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-05-18 Sneum Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-01 Ramløse
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-07 Solbjerg Engsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-02-11 Helsingør Lysbådehavn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-01 Ramløse
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-03-31 Toftlund
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-07-20 Glombak vejle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-05-18 Sneum Engsø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-05-18 Sprogø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-05-04 Ballum
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-05-04 Margrethe kog
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-05-21 Solbjerg engsø
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2012-09-07 Asserbo strand
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2012-09-14 Asserbo strand
208 X Alk (Alca torda) 2012-01-08 Hundested
209 X Tejst (Cepphus grylle) Spodsbjerg
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-04-02 Kromose
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-04-29 Gilbjerg
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-07-15 Bulbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Søborg
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2012-07-15 Bulbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-01 Asserbo Strand
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-07-14 Glombak vejle
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-22 Strødam Engsø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-03-31 Rømø dæmningen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2012-07-15 Glombak vejle
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-03-25 Gribskov
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-18 Hønning Plantage
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-21 Annisse Nord
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-03-10 Gribskov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-04-03 Lakolk
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-01-17 Annisse Nord
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-02-24 Hillerød
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-27 Esrum sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-15 Ramløse
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-09 Sørupvej Fredensborg
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-01-26 Annisse Nord
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-01-08 Ullerup skov
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-03-11 Pøleå
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-03-14 Stenholt
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-15 Annisse Nord
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-03-10 Tisvilde Hegn
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-03-10 Annisse Nord
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-04-03 Lakolk
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-08-18 Solbjerg Engsø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-03-03 Alme
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-20 Gilbjerg
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-03-10 Melby Overdrev
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2012-05-20 Gilbjerg
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-14 Annisse Nord
318 X Husskade (Pica pica) 2012-01-01 Annisse Nord
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-01 Ramløse
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-01 Ramløse
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-03-31 Kromose
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-01 Annisse Nord
325 X Ravn (Corvus corax) 2012-01-01 Asserbo
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-02-11 Kagerup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-01-01 Annisse Nord
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-14 Annisse Nord
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-01 Annisse Nord
332 X Musvit (Parus major) 2012-01-01 Annisse Nord
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-07-19 Vejlerne
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-03-03 Gilbjerg
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-02-17 Melby Overdrev
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2012-04-05 Ballum
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-29 Gilbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-22 Gilbjerg
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-22 Gilbjerg
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-01 Annisse Nord
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-05-02 Gribskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-19 Annisse Nord
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-31 Stenholt
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-05-04 Ballum
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-15 Strødam
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Møllekrogen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-20 Gilbjerg
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-15 Stenholt
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-04-25 Annisse Nord
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-14 Stenholt
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-29 Gilbjerg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-04-30 Sørup
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-03-17 Tisvilde hegn
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-03-10 Tisvilde Hegn
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-07 Annisse Nord
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-01-11 Gribskov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-02-15 Dyrehaven
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-03-03 Gilbjerg
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2012-04-22 Gilbjerg
404 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01 Annisse Nord
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-03 Sørupvej Fredensborg
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-21 Høbjerg hegn
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-11 Gribskov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-03-03 Gilbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-05-08 Gribskov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-01 Annisse Nord
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-04-05 Ballum
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-15 Solbjerg engsø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-05-21 Sørup
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Gilleleje
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-03-24 Gilleleje havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-04-27 v. Solbjerge engsø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-04-30 Strødam
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-03-24 Melby overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-04-14 Gilbjerg
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-12-01 Solbjerg Engsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-01-15 Annisse Nord
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-01 Annisse Nord
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-03-03 Gilbjerg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-05-04 Ballum
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-03-24 Gilleleje havn
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-03-10 Melby Overdrev
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-04-14 Gilbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-02-11 Helsingør Lysbådehavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-01 Annisse Nord
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-15 Annisse Nord
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-01-07 Annisse Nord
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-01-01 Annisse Nord
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2012-05-20 Gilbjerg
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-03 Sørupvej Fredensborg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-02-17 Melby Overdrev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-04-01 Kromose
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-02-17 Melby Overdrev
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-04-01 Kromose
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-03-10 Melby overdrev
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-01-01 Annisse Nord
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-03-03 Gilbjerg
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-01 Sørupvej Fredensborg
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2012-04-01 Kromose
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-03-03 Gilbjerg
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-03-03 Alme
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-28 Lykkesholm
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2012-09-03 Melby overdrev
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-03-22 Pibe mølle
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer