Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Jørgen Ballegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Ballegaards kryds

Dette er Jørgen Ballegaards Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-04-23 Hjortsvang fælled
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2012-06-06 Vinding Mark
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-09 Vinding
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-01-23 Hvide Sande
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-03-26 Egå Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-23 V. stadil fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2012-01-01
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-01-23 V. Stadil fjord
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-01-23 V. Stadil fjord
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-01
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-01
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-06-03 Egå Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-01-06 Alrø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-05-08 V. Stadil Fjord
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-03-26 Egå Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-03-26 Egå Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-02
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-01
33 X Spidsand (Anas acuta) 2012-01-23 V. Stadil fjord
34 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-23 V. Stadil fjord
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-01
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-01
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-06 Alrø
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2012-10-08 Bækbygård Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-05-05 Skagens gren
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-01-23 Hvide Sande
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-01
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-01 Klostermølle
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-01
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-06 Alrø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2012-06-19 Hjøllund pl.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-05-20 Bryrup
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-04 Skagens gren
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2012-01-06 Horsens
77 X Huldue (Columba oenas) 2012-01-23 V. Stadil fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-04
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-16 Bryrup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-03-06 Uldum Kær
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-02-27 Århus
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-06 Horsens
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-04-04 Vest Stadil Fjord
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-03-27 Lystrupminde
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-03-17 Grædstrup
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-01
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-03-26 Egå Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-01-06 Alrø
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-09 S. f. Lunderskov
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-03-26 Egå Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-01-02
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-04-04 Vest Stadil fjord
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-04-27 Juelsminde
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-03-26 Egå Engsø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-05-06 Skagens gren
120 X Storspove (Numenius arquata) 2012-01-06 Alrø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-01-06 Alrø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-04-04 Bøvling Fjord
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-07-13 Vest Stadil fjord
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-07-13 Bækbygård Strand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-04-04 Vest Stadil Fjord
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-08-24 s. f. Torsminde
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-05-12 Sletkærvej v. Nim
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2012-05-08 Bækbygård Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-01-06 Alrø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2012-10-09 Hvide Sande
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-07-13 Vest Stadil fjord
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2012-05-12 Sletkærvej v. Nim
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-04-11 Gludsted Plantage
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-03-14 Uldum Kær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-05-08 Stadil Kirkeby
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-07-02 Bølling Sø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2012-01-06 Alrø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-05-09 S. f. Lunderskov
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-09-23 Bygholm Vejle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-06-25 Bølling Sø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-01-23 Hvide Sande
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-06 Horsens
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2012-07-13 Bækbygård Strand
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-10-10 Nr. Lyngvig
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-01
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-01-23 Hvide Sande
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-23 Hvide Sande
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-02
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-04-01 Løve
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-07-13 Vest Stadil fjord
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-04-27 Juelsminde
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-05-08 Bækbygård Strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-05-08 Tim Enge
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-05-01 Snaptun
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-23 Brabrand Sø
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-05-08 V. Stadil Fjord
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2012-05-06 Skagens gren
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2012-08-24 Bækbygård Strand
208 X Alk (Alca torda) 2012-10-08 Bækbygård Strand
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-01-23 Hvide Sande
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2012-05-06 Skagens gren
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-05-06 Skagens gren
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-05-17 Boest
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2012-05-05 Skagens gren
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-01
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-04-04 Vonå, Ringkøbing
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-05-08 V. Stadil Fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-01
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-10-24 Stigsholm sø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-04-02 Velling Skov Dambrug
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-26 Rands Fjord
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2012-03-11 Harrild hede
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-02
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-04-15 Palsgaard Statsskov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-04-04 Vest Stadil Fjord
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-03-06 Uldum Kær
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-02-24 Uldum Kær
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-06 Vorsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-06 Alrø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-01
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2012-03-02 Velling Skov
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-01-06 Bryrup
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2012-04-10 Midtjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-06-19 Vrads agerland
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2012-05-09 Vrads Sande
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-03-21 Velling Skov Dambrug
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2012-08-18 Salten Næs
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-01
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-03-01 Velling Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2012-03-02 Bryrup
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-05
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-04-15 Sepstrup Sande
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-06-21 Bøllingsø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-06 Falling
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø, vest
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-20 Vrads Sande
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-01-01 Klosterkær
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-05
318 X Husskade (Pica pica) 2012-01-01
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-02
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-01-23 Søndervig
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2012-02-23 Vinding
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-10-31 Bryrup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-01-15 Bryrup
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-01-01
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-01
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2012-03-08 Uldum Kær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-01
332 X Musvit (Parus major) 2012-01-01
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-05-08 Stadil Kirkeby
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-05-08 V. Stadil Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-04-08 St. Hjøllund pl.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-02-23 Vinding
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2012-10-09 Vest Stadil fjord
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-29 Thorup Sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-15 Katrinedal
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-28 Katrinedal
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-08 Bryrup
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-05-22 Velling Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-21 Skærbæk plantage
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-24 Bryrup
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-04-23 Hjortsvang Fælled
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-20 Stigsholm Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-30 Uldum Kær
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-06-16 Bryrup
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-28 Uldum Kær
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2012-05-28 Uldum Kær
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-04-14 Bryrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-09 S. f. Lunderskov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-29 Bryrup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-06 Skagens gren
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-04-15 Sepstrup Sande
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-05
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-01
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-02-26 Klostermølle
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-02-26 Klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-01-02
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-01
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-03-14 Klosterkær
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-20 Klostermølle
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-01-01 klosterkær
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-05-26 Trelde Næs
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-01
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-04-23 Hjortsvang Fælled
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-20 Uldum Kær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-08-24 Vest Stadil fjord
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-04-15 St. Hjøllund Savværk
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-05-02 Bryrup
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-04-30 Vrads Sande
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-01-23 V. Stadil fjord
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-04-30 Vrads Sande
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-16 Lystrupminde
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-01-16 Bryrup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-01
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-03-22 Bryrup
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-05-06 Skagens gren
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2012-05-06 Skagens gren
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-01-10 Katrinedal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-03-17 Katrinedal
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-04-04 Vest Stadil Fjord
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-04-28 Skærbæk plantage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-01-23 Hvide Sande
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-01
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-02-22 Bryrup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-01-01
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-04
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-11-05 Århus østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-04-04 Vest Stadil Fjord
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-03-14 Hjøllund pl.
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-03-14 Hjøllund pl.
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-01-02
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-01-02 St. Hjøllund Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-01-23 V. Stadil fjord
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-09 Bryrup
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-10-10 Hindø, Stadil Fjord
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-01-23 V. Stadil fjord
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-23 V. Stadil fjord
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-03-14 Uldum Kær
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer