Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Erik Groth-andersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Erik Groth-andersens kryds

Dette er Erik Groth-andersens Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-06-09 Sallerup
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-09-25 Øresund
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2012-01-16 Fuglsang Gods på Lolland (Guldborgsund)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2012-06-13 Melby
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-05-11 Helsingør
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerghoved
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-05-25 Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-05-16 Gurre Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-13 Nagbøl Kirkevej
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2012-10-24 Husum Enge
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-08-01 Ølsemagle
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2012-05-13 Filsø
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-06-09 Avnø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-07-25 Nivåbugten
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-08-01 Ølsemagle
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-07-13 Nivå bugt
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-07-13 Nivå Bugt
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-08-05 Ølsemagle Revle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2012-10-24 Ballum Enge
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2012-05-06 Ishøj Strandpark
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-06-13 Melby
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2012-10-02 Rødvig Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-05-09 Hornbæk Havm
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-05-13 Filsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Sydmøllevej
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-10-02 Rødvig Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-05-12 Kronborg
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-08-01 Ølsemagle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-06-05 Sydmøllevej
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-05-23 Gurre Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-06-05 Sydmøllevej
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-10-09 Rågeleje Strand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2012-09-15 Helsingør Nordhavn
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2012-10-14 Asserbo Strand
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-05-26 Batterivej
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2012-05-26 Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2012-10-09 Rågeleje Strand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-05-26 Grenen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-09 Rusland
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2012-05-28 Nordstrand
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-09-16 Gedser Landevej
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2012-10-01 Store Hareskov
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-01-07 Horserød Hegn
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-06-30 Slåenbækken
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) Rørtang
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2012-08-25 Melby Overdrev
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2012-05-26 Batterivej
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-15 Ræveskiftet
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2012-05-26 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2012-12-01 Tisvilde Hegn
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-05-25 Skagen Klitplantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-05-13 Filsø (Varde)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-11-05 Vorup Enge
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-05-08 Rusland
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2012-10-24 Ballum Enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-18 Hellebæk
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-24 Nivå Golf
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2012-09-27 Ishøj ved Arken
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-16 Gedser Odde, Fyrhaven
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-06-15 Vestvolden
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-26 Batterivej
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-20 Arrenakke
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-31 Pinseskoven
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2012-05-30 Gilleleje
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-05-20 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-11-14 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi)
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-27 Skagen, Grenen
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2012-05-27 Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-12-09 Hornbæk Havn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-05-28 Rasteplads nær Århus
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2012-11-13 Gilbjerg
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2012-10-24 Ballum Enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2012-10-03 Hundested
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer