Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Jesper Johannes Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jesper Johannes Madsens kryds

Dette er Jesper Johannes Madsens Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-05-01 Kyndeløse Nordmark (Lejre)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-01 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-02-18 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-04-14 Amager Fælled (København)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2012-01-01 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-02-21 Filsø Søen (Varde)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-03-11 Carlsberg-området (København)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-01 Sjællandsbroen (København)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-02-20 Fanø, nordlige del (Fanø)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2012-04-14 Endelave, Lynger (Horsens)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2012-02-11 Lyngby Mølledam (Lyngby-Taarbæk)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-01 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
34 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-03-10 Hornbæk Havn (Helsingør)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-02-19 Blåvands Huk (Varde)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-02-18 Blåvands Huk (Varde)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-02-19 Blåvands Huk (Varde)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-08 Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-05-09 Universitetsparken i København (København)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-01 Selsø Sø området (Frederikssund)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2012-01-08 Søndermarken (Frederiksberg)
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-01 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-28 Frederiksberg Have (Frederiksberg)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-03-25 Grønjordssøen (København)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2012-06-10 Veksø Mose (Egedal)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-01-08 Frederiksberg Have (Frederiksberg)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-03-24 Vaserne (Rudersdal)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-01 Sjællandsbroen (København)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-04-14 Amager Fælled (København)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-05-11 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-02-19 Grønningen (Varde)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-05-01 Selsø Sø området (Frederikssund)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-02-21 Filsø Søen (Varde)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-08-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-04-14 Amager Fælled (København)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-05-05 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-04-28 Gedser Odde (Guldborgsund)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2012-02-20 Fanø, nordlige del (Fanø)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-07-29 Staunings Ø (Solrød)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-05-25 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-02-18 Blåvands Huk (Varde)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-02-19 Blåvands Huk (Varde)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-05-01 Selsø Sø området (Frederikssund)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2012-05-12 Tranegilde Mose (Ishøj)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-07-29 Staunings Ø (Solrød)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-05-05 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2012-02-21 Blåvands Huk (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-07-29 Staunings Ø (Solrød)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2012-11-24 Roshage og havet ud for (Thisted)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2012-05-05 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-03-16 Universitetsparken i København (København)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-03-25 Amager Fælled (København)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2012-10-03 Rødvig By og Havn (Stevns)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-05-01 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-04-14 Gundsømagle Sø (Roskilde)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2012-04-15 Amager Fælled (København)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-05-01 Selsø Sø området (Frederikssund)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-07-29 Staunings Ø (Solrød)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-04-14 Gundsømagle Sø (Roskilde)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-02-19 Blåvands Huk (Varde)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2012-02-22 Blåvands Huk (Varde)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-01-28 Vedbæk Havn (Rudersdal)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-01 Carlsberg-området (København)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-11-24 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-02-18 Blåvands Huk (Varde)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-04-03 Carlsberg-området (København)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-07-29 Staunings Ø (Solrød)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-04-28 Gedser Odde (Guldborgsund)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-05-20 Dragør Sydstrand (Dragør)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-05-11 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-05-13 Inderhavnen, København (København)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-05-22 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-08-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2012-08-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2012-08-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-02-19 Blåvands Huk (Varde)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2012-08-05 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-01 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-04-14 Gundsømagle Sø (Roskilde)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-01 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-04-11 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-09 Universitetsparken i København (København)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2012-09-09 Broksø Enge (Faxe)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-02 Carlsberg-området (København)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-09-09 Broksø Enge (Faxe)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-04-11 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-04-11 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-03-10 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-02-12 Rudkøbing Løb m.m. (Langeland)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-02-13 Kystvejsområdet (Tårnby)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-01 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-01-28 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-01-06 Vestre Kirkegård (København)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2012-05-31 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-01-28 Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-03-24 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-03 Universitetsparken i København (København)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-02-11 Kongens Lyngby (Lyngby-Taarbæk)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-04-11 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-31 Islands Brygge (København)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-20 Dragør Sydstrand (Dragør)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-03-25 Amager Fælled (København)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-02 Assistens Kirkegård (København)
318 X Husskade (Pica pica) 2012-01-01 Carlsberg-området (København)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-01 Carlsberg-området (København)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-01 Sjællandsbroen (København)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-02-13 Assistens Kirkegård (København)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-01 Carlsberg-området (København)
325 X Ravn (Corvus corax) 2012-03-10 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-04-13 Nørrebro, ydre (København)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-01-08 Tokkekøb Hegn (Allerød)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-02-19 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-08 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-01 Carlsberg-området (København)
332 X Musvit (Parus major) 2012-01-01 Carlsberg-området (København)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-04-15 Amager Fælled (København)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-04-14 Gundsømagle Sø (Roskilde)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-06-03 Melby Overdrev (Halsnæs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-02-19 Blåvands Huk (Varde)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-05-01 Kyndeløse Nordmark (Lejre)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-25 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-28 Gedser Odde (Guldborgsund)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-06 Vestre Kirkegård (København)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-04-20 Universitetsparken i København (København)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-14 Amager Fælled (København)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-24 Vaserne (Rudersdal)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-06-03 Holløse Bredning (Gribskov)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-06-17 Vestvolden fra Holbækmotorvejen til Mågeparken (Hvidovre)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-11 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-25 Kalvebod Fælled (Tårnby)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-22 Assistens Kirkegård (København)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-07 Fasanskoven, Kalvebod Fælled (København)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2012-06-10 Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-04-14 Grønjordssøen (København)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-13 Amager Fælled (København)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-28 Gedser Odde (Guldborgsund)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-01 Kyndeløse Nordmark (Lejre)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-06-17 Kongelunden del 3 (SØ-del af skoven) (Dragør)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-01-06 Vestre Kirkegård (København)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-01 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-08 Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-01-08 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-01-08 Søndermarken (Frederiksberg)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-01-01 Kongelunden del 6 (marker og nyskov NØ for skoven) (Dragør)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2012-04-28 Gedser Odde (Guldborgsund)
404 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01 Carlsberg-området (København)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-01 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-11 Assistens Kirkegård (København)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-11 Store Hulsø (Lyngby-Taarbæk)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-03-25 Amager Fælled (København)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-05-03 Søndermarken (Frederiksberg)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-01 Carlsberg-området (København)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-11 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-04-28 Gedser Odde (Guldborgsund)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-04-28 Gedser Odde (Guldborgsund)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-04-20 Universitetsparken i København (København)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-05-01 Kyndeløse (Lejre)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-04-15 Amager Fælled (København)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-08 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-01-01 Carlsberg-området (København)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-08 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-02-06 Botanisk Have i København (København)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-04-29 Birkemose (Sydfalster) (Guldborgsund)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-03-10 Hornbæk Havn (Helsingør)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-03-10 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-03-25 Amager Fælled (København)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-04-14 Carlsberg-området (København)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-03-10 Hornbæk Havn (Helsingør)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-02-21 Blåvands Huk (Varde)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-02 Assistens Kirkegård (København)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-06 Vestre Kirkegård (København)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-01-06 Vestre Kirkegård (København)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-01-28 Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-01 Carlsberg-området (København)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-03-25 Amager Fælled (København)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-01-02 Carlsberg-området (København)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-01-08 Tokkekøb Hegn (Allerød)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-01-08 Tokkekøb Hegn (Allerød)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-02-21 Søvig Sund (Varde)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-06 Vestre Kirkegård (København)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-02-21 Filsø Søen (Varde)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-02-19 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2012-05-20 Dragør Sydstrand (Dragør)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-03-25 Amager Fælled (København)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer