Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Jørgen Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Madsens kryds

Dette er Jørgen Madsens Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-09-27 Korevlerne (Odsherred)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-01-24 Torpet Mose (Ringsted)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-02-20 Haraldsted Sø (Ringsted)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-02-20 Haraldsted Sø (Ringsted)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-02 Ringsted (Ringsted)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-01-10 Haraldsted Sø (Ringsted)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-02-28 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-05-03 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-24 Torpet Mose (Ringsted)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2012-03-02 Sanddobberne (Odsherred)
34 X Krikand (Anas crecca) 2012-03-02 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-03-16 Tamosen (Sorø)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-04-05 Korevlerne (Odsherred)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-01-06 Stenstrup Lyng (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-01-06 Stenstrup Lyng (Odsherred)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-03-03 Tamosen (Sorø)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-15 Ølsemagle Revle (Køge)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-05-14 Haraldsted Sø (Ringsted)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-03 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2012-02-03 Ringsted (Ringsted)
77 X Huldue (Columba oenas) 2012-03-16 Suserup Skov (Sorø)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-01 Ringsted (Ringsted)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-08-06 Korevlerne (Odsherred)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-04-25 Benløse Skov (Ringsted)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-03-09 Allindelille Fredskov (Ringsted)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-03-02 Sanddobberne (Odsherred)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-04-15 Ølsemagle By (Køge)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-02-26 Ølsemagle Revle (Køge)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-08-01 Korevlerne (Odsherred)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-08-01 Korevlerne (Odsherred)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-03-02 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-06-11 Borreby Mose (Slagelse)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-08-03 Korevlerne (Odsherred)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2012-03-02 Sanddobberne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-08-01 Korevlerne (Odsherred)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-06-11 Borreby Mose (Slagelse)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-10-28 Ølsemagle Revle (Køge)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-08-01 Korevlerne (Odsherred)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-05-03 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2012-08-17 Korevlerne (Odsherred)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-08-03 Korevlerne (Odsherred)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2012-08-30 Korshage (Odsherred)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-03-02 Korevlerne (Odsherred)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-09-13 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-11-13 Allindelille Fredskov (Ringsted)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2012-04-19 Vrangstrup Enge (Næstved)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-04-19 Vrangstrup Enge (Næstved)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-04-25 Haraldsted Sø (Ringsted)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-07-28 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2012-02-10 Stenstrup Lyng (Odsherred)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-08-01 Korevlerne (Odsherred)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-08-31 Korevlerne (Odsherred)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-04-23 Korevlerne (Odsherred)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-01 Ringsted (Ringsted)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-10 Haraldsted Sø (Ringsted)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-06 Stenstrup Lyng (Odsherred)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-09-21 Korevlerne (Odsherred)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-05-31 Sejerø. Mastrup - Lindehoved (Kalundborg)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-05-03 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-04-25 Haraldsted Sø (Ringsted)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-05-31 Sejerø. Mastrup - Lindehoved (Kalundborg)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2012-10-11 Ebbeløkke (Odsherred)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2012-05-31 Sejerø. Mastrup - Lindehoved (Kalundborg)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-10-11 Ebbeløkke (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-06-11 Borreby Mose (Slagelse)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-07-24 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-05-11 Haraldsted Sø (Ringsted)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-08-27 Benløse Skov (Ringsted)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-02 Ringsted (Ringsted)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-02-05 Suserup Skov (Sorø)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-04-11 Kværkeby Mose (Ringsted)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-03-03 Vrå vest f. Glumsø (Næstved)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-25 Gyrstinge Sø (Ringsted)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-15 Lellinge (Køge)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-09-13 Stenstrup Lyng (Odsherred)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-04-18 Hagbards Høj (Ringsted)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-09-21 Korevlerne (Odsherred)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-25 Allindemagle Skov (Ringsted)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-07-22 Hesede Skov (Faxe)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-05-08 Korshage (Odsherred)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-04-30 Stenstrup Lyng (Odsherred)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-07-03 Korevlerne (Odsherred)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-03-03 Tamosen (Sorø)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-25 Allindemagle Skov (Ringsted)
318 X Husskade (Pica pica) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
325 X Ravn (Corvus corax) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-12-14 Ringsted (Ringsted)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-01-06 Stenstrup Lyng (Odsherred)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
332 X Musvit (Parus major) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-06-11 Borreby Mose (Slagelse)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-12-21 Korevlerne (Odsherred)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-02-20 Haraldsted Sø (Ringsted)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-05-31 Sejerø. Mastrup - Lindehoved (Kalundborg)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-25 Benløse Skov (Ringsted)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-27 Torpet Mose (Ringsted)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-28 Pedersborg Sø (Sorø)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-06-11 Borreby Mose (Slagelse)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-04 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-31 Sejerø. Mastrup - Lindehoved (Kalundborg)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-27 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-05-04 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-14 Haraldsted Sø (Ringsted)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-05-01 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-04 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-03-22 Stenstrup Lyng (Odsherred)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-04 Ringsted (Ringsted)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-25 Allindemagle Skov (Ringsted)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-02-05 Suserup Skov (Sorø)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-03-03 Glumsø By (Næstved)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-22 Haraldsted Sø (Ringsted)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-25 Allindemagle Skov (Ringsted)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-23 Stenstrup Lyng (Odsherred)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-05-08 Korshage (Odsherred)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-05-23 Stenstrup Lyng (Odsherred)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-11 Haraldsted Sø (Ringsted)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2012-05-30 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-05-07 Stenstrup Lyng (Odsherred)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-05-08 Stenstrup Lyng (Odsherred)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-04-30 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-04-30 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-12-08 Høm Mølle (Ringsted)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-01-02 Ringsted (Ringsted)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-02 Ringsted (Ringsted)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-03-28 Pedersborg Sø (Sorø)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-05-03 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-09-19 Haraldsted Sø (Ringsted)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-03-22 Stenstrup Lyng (Odsherred)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-04-05 Korevlerne (Odsherred)
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-09-21 Korevlerne (Odsherred)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-01-23 Benløse Skov (Ringsted)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-01-10 Haraldsted Sø (Ringsted)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-10-28 Ølsemagle Revle (Køge)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-03-25 Korshage (Odsherred)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-12-21 Korevlerne (Odsherred)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-23 Benløse Skov (Ringsted)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-03-02 Korevlerne (Odsherred)
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-03-16 Tamosen (Sorø)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer