Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Niels Bomholt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Bomholts kryds

Dette er Niels Bomholts Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-05-20 Hillerup Enge
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-01 Ulbølle
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-01-17 Dovns klint
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-03-20 Karlsmosen Egeskov
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-04-22 Spøttrup Sø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-17 Rath Langeland
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2012-01-01 Arreskov Sø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-02-15 Maden Helnæs
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-02-11 Ved Ribe
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-03 Nakkebølle Indd.
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-01-22 syd for Draved Skov
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-03 Nakkebølle Indd.
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-07-17 Bøjden Nor
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-01-01 Arreskov Sø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2012-06-11 Brændegård Sø
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-04-10 Nørreballe Nor
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-01-01 Arreskov Sø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-01-01 Arreskov Sø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-03 Nakkebølle Indd.
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-01 Arreskov Sø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2012-01-03 Nakkebølle Indd.
34 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-03 Nakkebølle Indd.
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-03 Nakkebølle Indd.
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-01 Arreskov Sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2012-01-03 Nakkebølle Indd.
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-10 Strandby
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-01-17 Dovns Klint
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-01-17 Dovns Klint
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-01-17 Dovns Klint
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-01 Arreskov Sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-01 Arreskov Sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-01 Arreskov Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-03 Nakkebølle Fjord
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-05-12 Arreskov Sø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-04 Nakkebølle Indd.
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2012-04-15 Hvidkilde Sø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-01 Ulbølle
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2012-06-30 Hønning Plantage
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-07 Vester Skerninge
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-04-24 Måle
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-01 Arreskov Sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-04-08 Kongens Mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-03 Nakkebølle Fjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-02-26 Arreskov Sø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-01 Arreskov Sø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-04-03 Brahetrolleborg
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-01-17 Ristinge Hale
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-19 Nagbøl
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-03-27 Bøjden Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-01-17 Tryggelev Nor
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-01-03 Bøjden Nor
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2012-10-07 Ballum Enge
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-01-24 Fyns Hoved
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-03-27 Bøjden Nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-04-10 Nørreballe Nor
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2012-07-24 Storeholm
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-04-08 Ballum
120 X Storspove (Numenius arquata) 2012-01-17 Monnet
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-01-24 Fyns Hoved
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-05-20 Ballum Enge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-05-20 Rømø dæmningen
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-05-06 Ballum
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-04-07 Nr. Broby enge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-07-17 Bøjden Nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-05-13 enge v Nr. Broby
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2012-09-18 Fyns Hoved
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-01-03 Bøjden Nor
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2012-01-24 Knudshoved færgehavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-09-11 Firtalsstrand
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2012-10-07 Ballum Enge
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-05-22 Arreskov Sø
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-01-28 Nakkebølle Inddæmning
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-04-28 Hønsehave grusgravsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-04-21 Gynderup Sø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2012-01-17 Ristinge Hale
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-04-28 hønsehave grusgravsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-04-08 Saltvandssøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-04-21 Gynderup Sø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-01-10 Hansthom
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-03 Nakkebølle Indd.
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2012-05-13 Arrekov Sø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-05-08 Fiskholm
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-01 Sollerup
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-03 Brændegård Sø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-01-10 Hanstholm
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-10 Hanstholm
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-03 Bøjden Nor
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-01-17 Klise Nor
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-03-20 Karlsmosen Egeskov
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-07-24 Storeholm
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-04-22 Gedal Enge
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-04-17 Ristinge Hale
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-04-29 Nørreballe Nor
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-04-17 Ristinge Hale
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-06-27 Nørresø Tønder
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-10-09 Fyns hoved
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2012-10-09 Fyns Hoved
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2012-10-09 Fyns Hoved
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2012-01-24 Knudshoved Færgehavn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2012-10-09 Fyns hoved
208 X Alk (Alca torda) 2012-01-24 Knudshoved Færgehavn
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2012-04-24 Fyns Hoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-01-10 Hanstholm
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-10-09 Fyns Hoved
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-05-06 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2012-10-09 Fyns Hoved
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-01 Arreskov Sø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-08-21 Snerum
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-01 Arreskov Sø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-01-03 Nakkebølle Indd.
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-07-28 Bøgebjerg Skov V. Åby
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-22 Fyns Hoved
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2012-09-16 Korinth Storskov
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-20 Lydinge Mølle
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-01-03 Brændegård Sø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-03-25 Ulbølle
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-01-01 Sollerup
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2012-05-06 Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-05-20 Ballum Enge
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-05-08 Agernæs
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-01 Arresov Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-17 Vesteregn Sommerhusomr. Langeland
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-03 Nakkebølle Indd.
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2012-05-19 Jylland
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-01-15 Ulbølle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2012-04-08 Ballum
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-01-29
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2012-04-24 Fyns Hoved
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-03 Nakkebølle
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-05-06 Draved Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2012-02-26 Svanninge Bakker
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-01 Brahetrolleborg
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-05-08 Maden helnæs
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-07-31 Gulstav
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-28 Nakkebølle Inddæmning
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-13 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-15 Gulstav
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-01-22 Kongens Mose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-08 Fiskerup Skov
318 X Husskade (Pica pica) 2012-01-07 Ulbølle
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-01 Korinth
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-07 Svendborg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-01-03 Bøjden Nor
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-01 Sollerup
325 X Ravn (Corvus corax) 2012-01-01 Brændegård Sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-01-17 Tryggelev Nor
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-01-14 Skjoldemose
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-01-07 Fiskerup Skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-01 Sollerup
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2012-04-08 Draved Skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-01 Ulbølle
332 X Musvit (Parus major) 2012-01-01 Ulbølle
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-05-22 Østfyn
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-04-22 Gedal Enge
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-02-11 Jedsted Enge
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2012-04-08 Ballum Enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-28 hønsehave grusgravsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-14 Brændegård Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-24 Fyns Hoved
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-07 Fiskerup Skov
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-14 Bredholt
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-25 Ulbølle
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-05-04 Sundet Faaborg
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-04 Nakkebølle Indd.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-22 Hjulby Sø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-14 Ulbølle
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-06 Ballum
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-03-03 Ulbølle
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-08 Maden Helnæs
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-24 Fyns Hoved
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-01 fyns Hoved
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-01-24 Knudshoved Færgehavn
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-01-08 Fiskerup skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-14 Skjoldemose
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-01 Sollerup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-04-08 Draved Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-02-04 Hundstrup Å
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-01-17 Tryggelev Nor
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01 Ulbølle
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-18 Ulbølle
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-17 Gulstav
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-01-24 Fyns Hoved
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-04-07 Føvling
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-05-15 Gulstav
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-01 Ulbølle
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-04-01 Ballum Enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-10 Åmosen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-05-01 Fyns Hoved
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-03-27 Sandholt
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-04-24 Fyns Hoved
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-05-01 Fyns Hoved
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-05-06 Tingdal Plantage Sdj
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-04-24 Fyns Hoved
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2012-01-10 Strandby
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-08 Silke Å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-01-05 Ulbølle
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-01 Ulbølle
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-01-24 Fyns Hoved
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-04-28 hønsehave grugravsø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-09-09 Gulstav Klint
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-03-20 Nakkebølle
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-01-29 Nakkebølle Indd.
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-04-22 Øster Lem Vig
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-02-21 Spodsbjerg Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-01-10 Strandby
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-03 Nakkebølle
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-03 Nakkebølle
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-01-07 Fiskerup Skov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-01-07 Fiskerup Skov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2012-06-03 Gulstav
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-01 Ulbølle
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-11-13 Helnæs Halen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-03-31 Ballum
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-01-01 Arreskov Sø
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-02-26 Arreskov Sø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-02-26 Svanninge Bakker
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-01-03 Nakkebølle Indd.
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2012-05-15 Gulstav
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-01 Arreskov Sø
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2012-02-11 Jedsted Enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-02-11 Jedsted Enge
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-01-10 Klim fjordholme
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-01 Sollerup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-01-17 Gulstav
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer