Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Leif Novrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Leif Novrups kryds

Dette er Leif Novrups Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-01-07 Venø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2012-06-08 Stubbergård Sø
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-05 Stubbergård
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-02-20 Plet enge
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-01-08 Agger Tange
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-02 Bøvling Fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2012-01-02 Bøvling Fjord
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-01-06 Ulfborg
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2012-02-02 Fjorden - Sønderlem Vig
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-01-06 Ulfborg
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-03 Geddal Enge
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-02-03 Sønderlem Vig
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-01 Stubbergård sø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-04-08 Egå Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-01-02 Bøvling Fjord
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-05-08 Geddal enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-03-12 Skjern enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-01-05 Geddal enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-02 Bøvling Fjord
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-01 Flyndersø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2012-01-02 Bøvling Fjord
34 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-02 Bøvling Fjord
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-11-09 klydesøen
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-03 Stubbergård sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-08 Agger Tange
41 X Bjergand (Aythya marila) 2012-01-08 Agger tange
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-02 Spidsbjeg Strand
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2012-08-31 Bækbygård strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-05-19 Nordstrand, Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-01-02 Spidsbjerg Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-01-08 Agger Tange
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-03 Stubbergård sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-10 Sønderlem Vig
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-01 Stubbergård Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-03 geddal
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2012-06-04 Stubberkloster Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-05-07 Holstebro
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-06 Hald sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2012-01-02 Holstebro
77 X Huldue (Columba oenas) 2012-01-17 Vest Stadil Fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) Sevel
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2012-05-19 Skagen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Sevel
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-01-17 Stubbergård sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-01-01 Stubbergård Sø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-08 Agger Tange
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-03-10 Bygholm Vejle
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-24 Århus - Botanisk have
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-03-17 Sevel skovby
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-04 Flyndersø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-10-22 Nors Sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-03-25 Lønborg Tårnet
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-01-06 Høfte Q
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-03-21 Geddal
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-01-02 Bøvling Fjord
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-02-29 Geddal Enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-01-08 Agger Tange
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-03-03 Venø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-04-12 Viskum Sø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2012-05-10 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-05-07 Pallisbjerg enge
120 X Storspove (Numenius arquata) 2012-01-08 Agger Tange
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-02-21 Agger Tange
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-03-25 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-01-02 Bøvling Fjord
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-02-05 Thorsminde
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-02-11 Skjern Enge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-07-07 Geddal enge
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-05-08 Geddal enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2012-01-17 Hvide Sande
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-01-08 Agger Tange
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2012-01-08 Agger Tange
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-05-15 Geddal enge
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-02-08 Holstebro Anlægget
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2012-02-06 Ringkøbing
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-02-06 Ringkøbing
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2012-08-28 Geddal Enge
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-04-17 Grusgrav Lyhne
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-04-12 Viskum Sø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2012-01-07 Venø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-07-07 Viskum Kirke
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-06-16 Geddal enge
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-04-08 Geddal Enge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-01-02 Spidsbjerg Strand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-02 Thorsminde
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2012-01-02 Spidsbjerg Strand
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-04-17 Sneum engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-02 Spidsbjerg Strand
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) Spidsbjerg Strand
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-30 Universitetsparken Århus
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-01-06 Thorsminde
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-01 Sevel, Svendshedevej
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-01 Sevel
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2012-09-19 Hanstholm havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-03-25 Høje Sande
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-08-31 Vest Stadil Fjord
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-03-19 Ebeltoft Færgehavn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-05-08 Geddal Enge - Fjorden
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-04-09 Geddal Enge
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-04-14 Agger Tange - Lange mole
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-05-07 Husby sø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-09-10 Spidsbjerg Strand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2012-05-07 Græm Strand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2012-05-21 Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2012-09-03 Bækbygård strand
205 X Søkonge (Alle alle) 2012-01-06 Struer Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2012-01-06 Thorsminde
208 X Alk (Alca torda) 2012-08-02 Agger Tange
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2012-05-20 Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-01-02 Spidsbjerg strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-04-14 Agger Tange - Lange mole
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2012-05-21 Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2012-09-19 Roshage
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-05-25 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2012-07-23 Bækbygård Strand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2012-08-17 Vest Stadil Fjord
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-10-17 Tyvse
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2012-03-01 Thorsminde
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-01 Stubbergård sø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-01-17 Vest Stadil Fjord
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-03-05 Nørresø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-01 Stubbergård sø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-04-12 Vest Stadil Fjord
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2012-06-14 Bøvling Fjord
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-03-27 Flyndersø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-19 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2012-02-25 Lille vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-03 Sevel
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-01-20 Sevel
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-03-22 Geddal
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Sønderlem Vig
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2012-05-20 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2012-07-21 Vinderup/Ejsing
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-01-31 Bjørnkær
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-05-20 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-01 Stubbergård Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-06 Bøvling Fjord
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-01 Stubbergård Sø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2012-05-17 Viborg
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-02-25 Velds dal
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2012-04-17 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2012-02-26 Vestjylland
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2012-03-21 Sønderlem vig
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-02-13 Stubber å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2012-05-15 Rævekær - Ndr. Feldborg Plantage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-02-26 Niels Bugges kro
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-05 Haven Sevel
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-03-09 Ndr. Feldborg Plantage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2012-03-09 Ndr. Feldborg Plantage
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-05 Egebjerg
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2012-05-25 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-02-11 Skjern Enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2012-11-29 Tipperne
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-01 Svenstrup, Vinderup
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-21 Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-01-10 Sønderlem Vig
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) Gjæven, Sevel
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-01 Stubbergård sø
318 X Husskade (Pica pica) Sevel
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-03 Sevel
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-02 Holstebro
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-01-02 Spidsbjerg Strand
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Sevel
325 X Ravn (Corvus corax) 2012-01-08 Sindrup Vejle
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-01-17 Sevel
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-01-04 Stubber Ådal
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-01-04 Stubber ådal
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-05 Gjæven
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2012-04-02 Borris hede - Udkigget
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sevel
332 X Musvit (Parus major) Sevel
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-05-07 Tim enge
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-01-14 Sønderlem Vig
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-03-14 Gammel Skive Landevej
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-02-10 Sønderlem Vig
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2012-05-19 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2012-04-17 Skjern Enge - Holtervej
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-17 Skænken sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-17 Skænken sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-05-06 Hald sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-06 Mosestien
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-05-06 Hald sø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2012-10-06 Hvidbrynet løvsanger
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-12 Haven - Sevel
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-21 Stubbergård sø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-05-07 Tim enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-07 Husby sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-21 Skagen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-14 Rydhave skov
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-14 Helle Sø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-05-06 Hald sø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-14 Rydhave skov
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2012-10-31 Ringkøbing
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-05-06 Hald sø
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen. Skagen
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-07 Tim enge
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-01-04 Stubber Ådal
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-01 Stubbergård sø
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-05 Gjæven
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-01-05 Gjæven
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-01-30 Universitetsparken Århus
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2012-10-23 Thorsminde
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-01-01 Svenstrup
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2012-05-21 Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01 Sevel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-05 Hveinkærvej; Sevel
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-02-01 Thorsminde
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-16 Stubber Å og ådal
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-01-15 Sevel
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-05-17 Hjerl Hede
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-01 Sevel
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-04-17 Sneum engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-15 Hellegårde Ådal
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-05-06 Hald sø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2012-05-26 Gyvelstien, Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-05-18 Vinderup
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-05-08 Snævringen, Flyndersø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-05-07 Husby sø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-03-25 Nymindegab
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-03-27 Agger Tange
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2012-02-25 Strandby, Frederikshavn
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-05 Gjæven
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-01-05 Hjerl Hede
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-01 Sevel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Sevel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-05-07 Pallisbjerg enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-03-20 Non Mølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-03-08 Hald sø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-01-07 Venø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-05-06 Hald sø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-11-16 Grenen
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-01-02 Thorsminde
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-01 Sevel
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Sevel
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-01-03 Sevel
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sevel
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2012-05-21 Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-01 Sevel
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-04-16 Veserne
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-03-21 Stubbergård sø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-03-21 Stubbergård sø
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-03-21 Stubbergård sø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2012-02-04 Grev Moltkes Plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Stubber Ådal
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-02-20 Klosterheden
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-01-15 Sevel
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2012-05-21 Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-05 Mosestien
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2012-02-11 Skjern Enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-01-07 Venø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-01-01 Sevel
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-02 Pallisbjerg enge
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-01-14 Sønderlem Vig
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer