Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Lise Hammer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lise Hammers kryds

Dette er Lise Hammers Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-02-25 Hvedstrup Enghave
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-01 Klydesøreservatet
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-05-27 Borreby Mose
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-01-01 Klydesøreservatet
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-15 Holløse Bredning
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2012-01-01 Klydesøreservatet
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-02-17 Råbymagle
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2012-01-29 Gjorslev Marker
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-01-15 Holløse Bredning
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-01 Klydesøreservatet
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-08 Kregme Mose
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-01-29 Køge Sydstrand
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-04-16 Skenkelsø Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-01-01 Klydesøreservatet
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-01-01 Klydesøreservatet
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-01 Klydesøreservatet
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-01 Klydesøreservatet
33 X Spidsand (Anas acuta) 2012-01-01 Klydesøreservatet
34 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-01 Klydesøreservatet
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-01-01 Klydesøreservatet
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-01 Klydesøreservatet
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-01 Klydesøreservatet
41 X Bjergand (Aythya marila) 2012-02-05 Asserbo Strand
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-07 Sølager
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-02-05 Asserbo Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-02-05 Asserbo Strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2012-03-04 Melby Overdrev
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-01 Klydesøreservatet
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-01 Klydesøreservatet
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-08 Strødamreservatet
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-02-13 Sølager Strandeng
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2012-06-09 Asserbo Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-05-10 Søndersø (Furesø)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-01 Smør- og Fedtmosen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2012-01-02 Smør- og Fedtmosen
77 X Huldue (Columba oenas) 2012-03-04 Ramløse
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-01 Klydesøreservatet
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-10 Gladsaxe
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-03-24 Frøslev Mose
84 X Engsnarre (Crex crex) 2012-06-11 Veksø Mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-03-11 Universitetsparken Århus
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-01 Klydesøreservatet
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-02-17 Keldby
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-02-17 Klintholm Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-03-12 Hakkemosen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-02-13 Sølager Strandeng
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-03-04 Melby Overdrev
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-04-21 Gurre Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-02-26 Nivå Strandenge
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-04-15 Klydesøreservatet
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-02-24 Høje Tåstrup
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-01-01 Klydesøreservatet
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-05-13 Klydesøreservatet
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-05-04 Ishøj Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-03-25 Nørresø (Legan)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2012-06-16 Havsand, Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-05-13 Klydesøreservatet
120 X Storspove (Numenius arquata) 2012-01-01 Klydesøreservatet
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-05-13 Klydesøreservatet
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-05-27 Borreby Mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-05-13 Klydesøreservatet
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-07-21 Stauning Ø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-03-25 Nørresø (Legan)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2012-05-12 Tranegilde Mose
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-07-12 Nivå bugt og strandeng
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-05-04 Ishøj Strand
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2012-07-21 Stauning Ø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-02-05 Asserbo Strand
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2012-02-17 Klintholm Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-07-21 Stauning Ø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2012-05-04 Ishøj Strand
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-06-09 Asserbo Plantage
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-04-22 Græse Strandeng
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2012-06-05 Ølsemagle Revle
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-07-12 Nivå bugt og strandeng
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-07-22 Klydesøen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2012-04-15 Klydesøreservatet
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-05-04 Ishøj Strand
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-04-15 Klydesøreservatet
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-04-15 Klydesøreservatet
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Klydesøreservatet
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-01-08 Hornbæk Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-01 Klydesøreservatet
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-02-26 Vedbæk Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-07 Hundested Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-01 Klydesøreservatet
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-02-11 Helsingør Lystbådehavn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-03-11 Universitetsparken Århus
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-01 Klydesøreservatet
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2012-02-17 Klintholm Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-03-25 Nørresø (Legan)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-05-28 Klydesøreservatet
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-04-15 Klydesøreservatet
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-05-27 Borreby Mose
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-04-16 Gundsømagle Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-04-15 Klydesøreservatet
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-05-22 Søndersø (Furesø)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2012-01-07 Hundested Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2012-09-09 Asserbo Strand
208 X Alk (Alca torda) 2012-01-07 Hundested Havn
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-08-25 Ålebæk Strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-04-08 Gundsølille
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-01 Klydesøreservatet
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-02-19 Smør- og Fedtmosen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-01 Klydesøreservatet
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-01-15 Holløse Bredning
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-04-21 Gurre Sø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-30 Smør- og Fedtmosen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-20 Smør- og Fedtmosen
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-02-14 Smør- og Fedtmosen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-03-25 Legan
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-04-08 Kroppedal
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2012-06-16 Kongens Mose
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-02-18 Sønderød
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-02-13 Sølager Strandeng
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-15 Holløse Bredning
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-01 Klydesøreservatet
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2012-03-25 Sydlige Jylland
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-01-08 Sølager
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2012-10-01 Store Hareskov
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-01-08 Ullerup Skov
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2012-03-25 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-01-08 Kajerød
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-02-13 Frederiksværk By
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-03-03 Mølleåen, Bastrup
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-01 Smør- og Fedtmosen
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-01-20 Jonstrup Vang
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2012-03-11 Østerskoven, Fredericia
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-01 Klydesøreservatet
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-03-09 Kildegårdens jorder
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-05-13 Hejresøen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-29 Holtug
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-07-31 Melby Overdrev
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-03-04 Melby Overdrev
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-03 Smør- og Fedtmosen
318 X Husskade (Pica pica) 2012-01-01 Klydesøreservatet
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-03 Smør- og Fedtmosen
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-03 Tåstrup
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-03-24 Gråsten Skove
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-01 Klydesøreservatet
325 X Ravn (Corvus corax) 2012-03-02 Rådvad til Strandmølle
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-03-27 Klausdalsbrovej, Herlev
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-02-25 Kroppedal
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-03-24 Gråsten Skove
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-02 Smør- og Fedtmosen
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-02 Smør- og Fedtmosen
332 X Musvit (Parus major) 2012-01-02 Smør- og Fedtmosen
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-04-20 Porsemosen (Egedal)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-04-08 Gundsømagle Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-09-09 Asserbo Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-02-25 Hvedstrup Enghave
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2012-01-29 Køge Sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-28 Jordbassinerne, Stege
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-16 Skenkelsø Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-28 Jordbassinerne, Stege
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-03 Smør- og Fedtmosen
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-05-14 Gribskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-20 Porsemosen (Egedal)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-24 Hjartbro Spejderhytte
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-05-10 Porsemosen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-06-15 Vestvolden, Holbæk motorvej til Mågeparken
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-10 Søndersø (Furesø)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-23 Smør- og Fedtmosen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-06-17 Røsnæs spidsen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-10 Søndersø (Furesø)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2012-05-27 Klampenborg Galopbane
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2012-05-10 Porsemosen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-04-26 Smør- og Fedtmosen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-23 Smør- og Fedtmosen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-05-13 Klydesøreservatet
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-10 Søndersø (Furesø)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-04-22 Ganløse Ore
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-01-02 Smør- og Fedtmosen
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-02-08 Smør- og Fedtmosen
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-08 Ullerup Skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-01-02 Smør- og Fedtmosen
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-03-03 Mølleåen, Bastrup
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-01-01 Klydesøreservatet
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2012-04-22 Mølleåen, ved Bastrup
404 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01 Klydesøreservatet
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-01 Klydesøreservatet
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-02-22 Smør- og Fedtmosen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-24 Hjartbro Spejderhytte
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-03-24 Gråsten Skove
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-06-10 Ganløse Ore
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-02 Smør- og Fedtmosen
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-03-25 Legan
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-06 Porsemosen
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2012-05-31 Tivolisøen, Ringe
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-04-30 Smør- og Fedtmosen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2012-05-26 Gilleleje
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-01-29 Køge Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-05-12 Smør- og Fedtmosen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-04-30 Smør- og Fedtmosen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-03-24 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-04-30 Smør- og Fedtmosen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-02-11 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-01-02 Smør- og Fedtmosen
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-08 Ullerup Skov
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-03-14 Smør- og Fedtmosen
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-05-12 Tranegilde Mose
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-02-13 Hornbæk Havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-03-24 Hjartbro Spejderhytte
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-02-13 Hornbæk Havn
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-06-16 Kongens Mose
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-01-08 Hornbæk Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-01-07 Hundested Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-02 Smør- og Fedtmosen
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-02-05 Asserbo Strand
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-02-24 Smør- og Fedtmosen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-01-03 Smør- og Fedtmosen
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2012-06-17 Røsnæs Spidsen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-29 Holtug
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-02-07 Ølsemagle Revle
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-03-24 Hønsnap Grusgrav
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-01-18 Smør- og Fedtmosen
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-01-08 Ullerup Skov
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-01-20 Jonstrup Vang
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-02-19 Smør- og Fedtmosen
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-01 Smør- og Fedtmosen
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-02-13 Hundested
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-03-24 Frøslev Mose
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-02-25 Hvedstrup Enghave
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-01-29 Køge Sydstrand
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer