Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

David B. Collinge


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af David B. Collinges kryds

Dette er David B. Collinges Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-01-07 Tågerup
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-04-09 Farø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-01-01 Hårbølle Havn
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-01-01 Sprove
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2011-05-20 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-01 Hårbølle Havn
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2011-12-31 Hårbølle Havn (Vordingborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-03-26 Skjern
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-01-01 Hårbølle Havn
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-01-29 Damme
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2011-04-07 Vest Amager
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-01 Hårbølle Havn
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-12-28 Vantore
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-05-07 Ballum Sluse
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-03-11 Bogø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-04-25 Gåsesøen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-03-26 Skjern
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-03-16 Pebblingesø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-02-12 Sortedamssø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-01 Hårbølle Havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-03-06 Utterslev Mose
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-01-20 Utterslev Mose
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2011-12-25 Hejrede Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-01-01 Bogødæmningen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-01 Hårbølle Havn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2011-01-01 Hårbølle Havn
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-01-01 Hårbølle Havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-03-26 Blåvand
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2011-03-26 Blåvand
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-03-20 Gilbjerg
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-01-02 Hårbølle Havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-01 Hårbølle Havn
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-01 Hårbølle Havn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-01-01 Hårbølle Havn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-07 Skærbæk
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-05-06 Ballum
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2011-01-01 Fanefjord
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-04-19 Bødker Mose
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-01-01 Damme
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-03-30 Hejresøen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-01-09 Frederiksberg Have
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-01 Hårbølle Havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-03-06 Utterslev Mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-01-01 Møns dæmning
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-03-12 Ulvshale
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-01-23 Dragør Nordstrand
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2011-03-29 Utterslev Mose
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-03-26 Skjern
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-03-12 Fanefjord
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-04-28 Jægersø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-03-11 Tureby
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-03-13 Fanefjord
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-05-07 Ballum Sluse
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-03-13 Hårbølle Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-04-28 Vejleås udløb
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-05-06 Emmelev Klev
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-03-26 Ho Bugt
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-03-24 Sprogø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-03-26 Ho Bugt
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-04-20 Nyord
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-05-06 Ballum Sluse
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-03-26 Ho
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-04-28 Vejleås udløb
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-05-24 Gerå
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-08-28 ølsemagle Revle
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2011-03-26 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-03-24 Sprogø
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-08-19 Staunings Ø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-03-24 Greve
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-05-07 Sneum
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-05-06 Tønder
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-04-25 Gåsesøen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-04-24 Hegnede
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-04-24 Fanefjord
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-05-20 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-05-07 Tønder
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-04-28 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2011-05-23 Nordstrand, Skagen
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2011-12-26 Klintholm Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-03-26 Blåvand
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2011-08-28 ølsemagle Revle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-04-19 Ølsemagle Revle
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-05-24 Gerå
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-04-24 Hårbølle Havn
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-04-24 Hårbølle Havn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-05-07 Tønder
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2011-05-23 Nordstranden
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-05-20 Skagen
208 X Alk (Alca torda) 2011-05-24 Nordstrand, Skagen
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-05-20 Nordstrand, Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-01-01 Grønsund
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-04-15 Hårbølle Strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2011-05-21 Nordstrand, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2011-05-24 Nordstrand, Skagen
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2011-05-21 Nordstrand, Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2011-04-30 Gundsølille
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2011-05-20 Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-01 Hårbølle Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2011-03-26 Skjern
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-04-04 Vest Amager
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-25 Vestamager
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-09 Frederiksberg Have
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-04-25 Horsnæs
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-05-06 Emmelev Klev
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-05-20 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-05-21 Flagbakken
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-04-09 Skovmosen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-04-04 Vest Amager
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-03-26 Skallingen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2011-05-21 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-05-06 Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-03-20 Gilbjerg
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2011-05-08 Margrethekog
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-01-02 Karrebæk
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-01-01 Aldershvile
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-01 Fanefjord
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2011-03-26 Jutland
278 X Natugle (Strix aluco) 2011-02-06 Hårbølle havn
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-11-13 Mathildebroen
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2011-01-16 Vesterkirkegård
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-05-23 Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2011-05-07 Skærbæk
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-04-02 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-02 Hårbølle Havn
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2011-03-27 Tinget Krat
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-02 Næstved
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2011-05-21 Flagbakken
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-04-15 Hårbølle Havn
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-04-24 Hårbølle Havn
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-01-23 Radisson Blu
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-05-22 Nordstrand, Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-01-29 Røgbølle Sø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2011-05-20 Nordstrand, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-01-02 Hårbølle Havn
318 X Husskade (Pica pica) 2011-01-02 Farø
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2011-01-01 Hårbølle Havn
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-01-01 Hårbølle Havn
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-01 Hårbølle Havn
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-23 Klydesøen
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-01-01 Hårbølle Havn
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2011-03-27 Hastrup
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-01 Hårbølle Havn
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
332 X Musvit (Parus major) 2011-01-01 Hårbølle Havn
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2011-04-30 Porsemosen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-04-30 Gundsømagle
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-04-17 Hårbølle Havn
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-03-05 Stubben
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-19 Møns Klint
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-16 Hårbølle Havn
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-04-21 Hårbølle Strand
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-01-02 Hårbølle Havn
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-05-23 Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-10-02 Gedser
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-16 Hårbølle Havn
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-03-27 Sønder Kollemorten
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2011-05-25 Grønjordsøen
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-04-30 Porsemosen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-04-28 Vejleås udløb
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-06-01 Ishøj
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-05-20 Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-05-07 Ballum Sluse
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2011-06-12 Fuglevad
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2011-05-07 Tønder
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-15 Hårbølle Havn
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-04-30 Vestskoven
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-04-21 Hårbølle Havn
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-04-25 Stege
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2011-04-24 Hårbølle Strand
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-02 Hårbølle Havn
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-01 Hårbølle Havn
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-01-02 Hårbølle Havn
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-01-04 Assistentens Kirkegaard
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-03-12 Damme
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-01 Hårbølle Havn
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-01-01 Hårbølle Havn
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-04-03 Frederiksberg
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-25 Tinget
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-03-26 Hastrup
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-05-16 KU-LIFE
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-01-01 Hårbølle Havn
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-05-07 Højer Sluse
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-20 Skagen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-08-20 Hårbølle Havn
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2011-04-11 Christiania
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-20 Hårbølle
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-04-30 Højbakkegaard
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-05-06 Ballum Sluse
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-08 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-03-13 Hårbølle Strand
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-04-23 Bogø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-03-26 Hoven
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-12 Hårbølle Havn
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-03-12 Nyord
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-04-22 Hårbølle Havn
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2011-09-26 Stubben
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-11-12 Hårbølle havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-01 Hårbølle Havn
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-01-01 Hårbølle Havn
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-01-01 Bogø
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-01 Hårbølle Havn
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-01 Hårbølle Havn
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-03-26 Skjern
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-03-12 Hårbølle Strand
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-01-02 Hårbølle Havn
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-03-26 Blåvand
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2011-03-20 Helsingør
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-04-26 Ho
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-28 Kagerup, Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-02-06 Hårbølle Havn
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-01-01 Hårbølle Havn
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-03-24 near Horsens
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-01-01 Hårbølle Havn
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-03-23 Skjern
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer