Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-03-19 Halk Nor
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-06-13 Ved Haderslev
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2011-01-02 Vejle fra motorvejen
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-02-21 Stranden ud for Diernæs
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-09-06 Slivsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-03-19 Halk Nor
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-01 Tørning Mølle
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2011-03-16 Udby (Middelfart)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-10-16 Hasberger Sø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-03-16 Føns
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-03-16 Føns
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-04 Assens
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-11-27 Skærbæk
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-07 Kollund
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-04-05 Slivsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-01-04 Assens
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-04-28 Slivsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-03-15 Slivsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-01-08 Haderslev Havn
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-01-16 Hejlsminde Nor
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-01 Tørning Mølle
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-03-19 Sneum Engsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-01-08 Haderslev Havn
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-01-04 Assens
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-04 Assens
41 X Bjergand (Aythya marila) 2011-05-07 Slivsø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-01-04 Lillebælt ud for Assens
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2011-03-28 Fredericia
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-03-28 Fredericia
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-01-23 Halk Nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-01-04 Lillebælt ud for Assens
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-16 Hejlsminde Nor
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-01-08 Haderslev Havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-01 Tørning Mølle
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-01-23 Halk Nor
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-07 Slivsø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-05-07 Slivsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2011-01-04 Assens
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-03-07 Set fra soveværelset sammen med Ringduer
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-01 Tørning Mølle
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2011-05-05 Frøslev plantage
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-01-15 Haderslev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-07-03 Lille Vildmose
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-07-03 Lille Vildmose
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-01-08 Haderslev Havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-01 Tørning Mølle
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-03-19 Trak nord ved Kolding
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-01-04 Lillebælt ud for Assens
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-03-15 Halk Hoved
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-02-06 Gråsten
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2011-03-15 Halk Hoved
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-04-05 Slivsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-01-04 Syd for Assens
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-03-19 Sneum Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-02-12 Slivsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-03-19 Halk Nor
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-05-28 Rømødæmningen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-03-19 Halk Nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-04-11 Hindemade
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2011-05-08 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-07-25 Halk nor
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-01-04 Syd for Assens
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-05-28 Rømødæmningen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-04-19 Lakolk klitsøer
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-05-28 Rømødæmningen
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-04-15 Rømødæmningen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-04-15 Astrup Engsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-07-25 Halk nor
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-09 Blåvand
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-08-17 Lakolk sydsøer
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2011-05-09 Ejsbøl sø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2011-05-28 Rømø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-04-15 Rømødæmningen
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-10-30 Halk nor
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-09-09 Blåvand
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-12-16 Lønne Kirke
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-03-19 Halk Nor
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2011-09-11 Lakolk klitsøer
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-04-24 Ejsbøl sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-04-10 Abkær Mose
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Keldsnor Langeland
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-01-16 Hejlsminde
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-04-24 Ejsbøl sø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-04-19 Lakolk klirsøer
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-04-19 Lakolk klitsøer
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-10-09 Blåvandshuk
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-12 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-01 Haderslev
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-04-28 Slivsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-04-09 Haderslev Dam
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-01 Haderslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-04 Assens
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2011-02-22 Havneby Rømø
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-02 Motorvejen ved Århus
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2011-08-03 Rødekro
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-03-29 Kliplev
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-04-18 Halk Nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-04-29 Rømø strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-04-09 Haderslev Dam
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-04-18 Halk Nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-04-24 Ejsbøl sø
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2011-10-09 Blåvand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-10-09 Blåvandshuk
208 X Alk (Alca torda) 2011-01-18 Galdklint
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-01-04 Lillebælt ud for Assens
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-01-04 Lillebælt ud for Assens
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2011-05-08 Skærbæk
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2011-04-26 skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-04 Assens
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2011-05-08 Rømø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-03-30 Vedsted
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-02 Motorvejen ved Hobro
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2011-08-17 Lakolk sydsøer
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-04-24 haveobs
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-05-09 Haderslev
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-01-15 Haderslev
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-05-05 Frøslev plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-04-04 Nord for Christiansfeld
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-02-05 Nord for Christiansfeld
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-05-14 Sommersted
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-02-27 Motorvejen syd for Horsens
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2011-04-26 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-01-16 Hejlsminde Nor
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-02-22 Ballum Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-01 Tørning Mølle
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2011-01-01 Tørning Mølle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-12-11 Ullerup Skov
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-10-09 Blåvandshuk
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2011-10-17 Agernæs på Fyn
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2011-07-06 Stevning Dam
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2011-06-29
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2011-04-29 Rimmersvej Rømø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-01 Christiansdal
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2011-04-20 Pamhule Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2011-08-20 Lindet skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-11 Nyborg
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-04-13 Syd for Christiansfeld
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-04-26 Flagbakken
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-02-22 Ballum Enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-07-31 Houstrup strand
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2011-07-18 Skovmose Sydals
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-01-29 Frøslev Mose
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-07-24 Halk Nor
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-01-02 Aalborg
318 X Husskade (Pica pica) 2011-01-01 Tørning Mølle
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2011-01-02 Motorvejen ved Hobro
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-01 Haderslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-01-04 Assens
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-01 Tørning Mølle
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-07 Kollund
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2011-01-08 Haderslev
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-01-29 Frøslev Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2011-04-18 Frøslev Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-01 Tørning Mølle
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2011-04-09 Abkær Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-01 Tørning Mølle
332 X Musvit (Parus major) 2011-01-01 Haderslev
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-04-29 Lakolk sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-04-26 Skagen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-01-16 Hejlsminde Nor
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2011-04-19 Rømø strand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-11 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-06 Hindemade
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-04-29 Lakolk sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-01-01 Christiansdal
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-05-05 Frøslev plantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-10-02 Løjt feriecenter
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2011-10-22 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-09 Haderslev Dam
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-03-13 Hindemade
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2011-06-15 Slivsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-04-29 Lakolk sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-05-07 Slivsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-05-20 Haderslev
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-05-20 Haderslev vesterskov
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-05-10 Haderslev (Louisevej)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2011-06-13 Teglholt Skov
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-17 Hindemade
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-05-07 Slivsø
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2011-10-09 Blåvandshuk
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-04-19 Haderslev (haveobs)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-04-24 Ejsbøl sø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2011-05-15 Bækbygård strand
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-18 Blåvand
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2011-04-18 Frøslev Plantage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-01-01 Tørning Mølle
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-15 Haderslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-01 Tørning Mølle
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-01-01 Christiansdal
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-02-06 Gråsten
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-02-21 Haveobs
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2011-04-15 Juvre på Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-01 Tørning Mølle
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-01-01 Tørning Mølle
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-02-20 Haderslev Dyrehave
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-19 Halk Nor
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-02-06 Gråsten
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-05-31 Nord for Kalvø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-01-03 Haderslev
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-04-09 Hindemade
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-22 Diernæs made
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-05-06 Christiansdal
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2011-04-14 Nyborg
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-19 Rømø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-05-08 Øst for Skærbæk
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2011-03-29 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-04-15 Juvre på Rømø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-01 Christiansdal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-01-09 Haderslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-01 Christiansdal
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-03-13 Sang i haven her til morgen
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-04-25 Haderslev Dam
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-03-31 Haderslev Vesterskov
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-12 Haderslev
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-03-19 Halk Nor
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-04-10 Abkær Mose
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-10-09 Blåvandshuk
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-01 Haderslev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-01-30 Haderslev
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-02-02 Haderslev
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-01 Haderslev
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-06-15 Blåvand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-22 Haderslev
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-10-30 Halk nor
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-03-19 Halk Nor
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-02-06 Gråsten
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-04-09 Haderslev vesterskov
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-04-26 Flagbakken
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-09-25 Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-01-16 Hejlsminde Nor
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-01-22 Haderslev
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-02-07 Halk Nor
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-01-29 Frøslev Mose
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-01-02 Haderslev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-02-14 Diernæs Made
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer