Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Kjeld Bjarne Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kjeld Bjarne Nielsens kryds

Dette er Kjeld Bjarne Nielsens Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-01-19 Lille Fuglede
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-06-06 Holløse
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2011-01-12 Huseby
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-02-08 Børstrup hage
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2011-11-24 ved landevej n.f Gedsby
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-01-02 Asserbo Strand
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-01-19 Sæby v Tissø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-08 Annisse Nord
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-10-04 Solbjerg Engsø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-01-19 Lille Fuglede
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-01-19 Lille Fuglede
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2011-04-07 Klydesøen
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-01 asserbo strand
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-03-15 Villingerød
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-04 Sølager
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-01-19 Reersø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-05-04 Tissø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-04-05 Gilbjerg
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-03-09 Gilbjerg
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-01-04 Sølager
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-02 Asserbo Strand
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-01-19 Reersø
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-01-27 Solbjerg engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-01-04 Sølager
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-04 Sølager
41 X Bjergand (Aythya marila) 2011-01-01 Asserbo strand
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-01-01 Asserbo strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-01-01 Asserbo strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-01-01 Asserbo strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2011-03-02 Asserbo strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-01-11 Liseleje
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-01 Asserbo strand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-01-04 Sølager
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-02 Asserbo Strand
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-01-02 Asserbo strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-07 Gilbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-05-07 Melby overdrev
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-02-28 Solbjerg engsø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-01 Annisse Nord
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2011-05-21 Ribe
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-01-01 ramløse
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-04-17 Hovgårds pynt
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-03-17 Indelukket (Hillerød)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-04 Sølager
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-03-08 Hellebæk
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-01-04 Hundested
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-02-08 Børstrup hage
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-01-01 Melby
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2011-01-19 Reersø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-04-28 Gurre sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-01-11 Liseleje
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-05-04 Tissø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-03-07 Gilbjerg
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-04-03 Gilbjerg
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-05-19 Ballum
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-03-26 Asserbo strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-04-07 Klydesøen
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2011-05-21 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-06-06 Melby Overdrev
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-04-23 Asserbo strand
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-01-19 nær Reersø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-05-19 Ballum
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-05-04 Borreby mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-05-20 Ballum
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-05-04 Tissø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-05-20 Ballum
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-05-21 Ballum
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2011-05-04 Borreby mose
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2011-01-02 Asserbo Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-01-02 Asserbo Strand
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-01-02 Asserbo Strand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-05-21 Ballum
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-11-23 Høbjerg hegn
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-03-31 Gilbjerg
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-04-23 Asserbo strand
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-03-31 ved Pibe mølle
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-01-11 Sølager
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2011-06-06 Holløse
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-04-19 Gilbjerg
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-04-07 Klydesøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-05-04 Tissø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-02-08 Børstrup hage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-01 Asserbo strand
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-03-05 Gilleleje
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-01-24 Vedbæk havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-01 Asserbo strand
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-01 Asserbo strand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2011-12-06 Ramløse (Gribskov)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-01 Asserbo strand
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2011-02-28 Syd for Gilleleje
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-02-08 Børstrup hage
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2011-05-07 Asserbo strand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-04-03 Gilbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-04-28 Nivå
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-04-29 Gilbjerg
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-05-04 Reersø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-05-08 Asserbo Strand
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2011-10-05 Børstrup hage
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2011-10-05 Børstrup hage
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2011-09-13 Børstrup hage
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2011-10-09 Børstrup hage
205 X Søkonge (Alle alle) 2011-10-05 Børstrup hage
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-01-19 Reersø
208 X Alk (Alca torda) 2011-02-08 Børstrup hage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-02-08 Børstrup hage
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-02-08 Børstrup hage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-02-08 Børstrup hage
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2011-10-09 Børstrup hage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2011-10-05 Børstrup hage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2011-04-24 Gribskov
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2011-02-08 Børstrup hage
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-01 Asserbo strand
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-24 Vestamager
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-18 Pølebro
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-09-18 Alsønderup enge
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-03-31 Gilbjerg
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-05-09 Gilbjerg
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-01-05 Hørsholm
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-01-05 Nivå
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-03-27 Hovgårds pynt
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-01-11 Sølager
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-05-07 Gilbjerg
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-03-09 Gilbjerg
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-01-04 Sølager
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-01-02 Asserbo Strand
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-01 Annisse Nord
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2011-02-11 Annisse Nord
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-11-11 Ullerup skov
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2011-01-25 Birkerød
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-01-12 Asserbo strand
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-03-19 Gribskov Tibberup holme
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-08 Annisse Nord
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2011-01-28 Tisvilde hegn
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-09 Skærød
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-04-14 Gilbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-04-23 Melby overdrev
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-01-18 Hundested Havn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-05-24 Vestamager
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-01-19 Kattinge
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2011-05-12 Selsø
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-01-01 Annisse Nord
318 X Husskade (Pica pica) 2011-01-01 Annisse Nord
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2011-01-01 Annisse Nord
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-01 Ramløse
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-05-08 Melby overdrev
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-01 Annisse Nord
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-01 Annisse Nord
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2011-03-15 Gilbjerg
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-01-01 Annisse Nord
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-01 Annisse Nord
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-01 Annisse Nord
332 X Musvit (Parus major) 2011-01-01 Annisse Nord
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-03-09 Gilbjerg
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-01-18 Hundested havn
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-21 Gilbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-10 Strødam emgsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-04-20 Gilbjerg
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-01-26 Annisse Nord
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-04-21 gilbjerg
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-17 Hovgårds Pynt
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-03-27 Annisse Nord
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2011-05-16 Gurre sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-05-03 Arresø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-04-26 Strødam
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-05-31 Hougårds Pynt
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-06-06 gilbjerg
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-05-03 Pølebro
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2011-06-06 Strødam engsø
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-17 Hovgårds pynt
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-05-11 Gilbjerg
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-04-24 Helsinge
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-04-26 Strødam
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2011-04-06 Tisvilde hegn
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-01-25 Gribskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-06 Annisse Nord
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-02 Annisse Nord
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-01-21 Lille Dyrehave hillerød
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-01-21 Lille dyrehave hillerød
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-03-07 Gilbjerg
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2011-04-11 Gilbjerg
404 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-01 Annisse Nord
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-01-03 Annisse Nord
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-03-28 Gribskov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-15 Gribskov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-03-09 Gilbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-05-11 Gilbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-01-03 Annisse Nord
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-05-19 Ballum
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-17 mose ved Solbjerg engsø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-05-07 Gilbjerg
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2011-10-23 Melby overdrev
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-17 Hovgårds pynt
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-04-21 Gilbjerg
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2011-03-23 Melby overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-04-09 Melby
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-05 Esrum MølleGård
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-01-12 Huseby
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-01 Annisse Nord
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-01-23 Annisse Nord
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-04-19 Gilbjarg
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2011-05-04 Staunings Ø
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-03-09 Gilbjerg
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-13 Melby overdrev
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2011-11-02 Gribskov v. Fulgsangshus
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-03-16 Gilbjerg
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-04-11 Gilbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-01-05 Helsingør
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-01 Annisse Nord
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-01-12 Annisse Nord
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-02-05 Annisse Nord
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-02 Annisse Nord
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-05-26 Gilbjerg
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-01 Annisse Nord
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-01-01 Melby Overdrev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-03-16 Gilbjerg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-01-02 Annisse Nord
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-04-15 Stængehus
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2011-01-05 Helsingør
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2011-02-09 Melby
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-02-03 Melby Overdrev
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-07 Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-03-15 Gilbjerg
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2011-04-25 Gilbjerg
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-01-05 Esrum Møllegård
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2011-09-20 ø.f pøleå ved Solbjerg engsø
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-01-01 Asserbo Strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-04-20 Gilbjerg
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-01-19 Lille Åmose
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2011-05-07 Gilbjerg
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-03-09 Gilbjerg
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer