Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Jørgen Ballegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Ballegaards kryds

Dette er Jørgen Ballegaards Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-10-17 Vest Stadil Fjord
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-06-15 Vinding Mark
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2011-01-16 B ryrup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-03-23 Nissum Fjord
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2011-03-23 Vest Stadil Fjord
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-06-14 Egå Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-03-23 Vest Stadil Fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-02 Klostermølle
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-03-23 Vest Stadil Fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-03-23 Vest Stadil Fjord
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-03-23 Vest Stadil Fjord
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-03 Silkeborg
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-02 Klostermølle
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-05-10 Skagen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-03-02 Alrø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-08-13 Vest Stadil Fjord
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-03-23 Vest Stadil Fjord
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-06-14 Egå Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-03-02 Alrø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-02 Klostermølle
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-03-23 Tim Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-01-02 Klostermølle
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-01-11 Århus østhavn
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-03 Silkeborg
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-01-11 Århus østhavn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-05-09 Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-01-09 Hvide Sande
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-10-11 Husby Klit
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-09 Hvide Sande
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-01-16 Klostermølle
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-02 Klostermølle
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-01-11 Århus østhavn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2011-06-01 Vrads Sande
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-09 Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-05-08 Skagen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2011-01-11 Århus østhavn
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-03-04 Ildal Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-09 Ringkøbing
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-01-09 Ringkøbing
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-02-15 Salten Å
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-07-05 Lille Vildmose
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-01-03 Silkeborg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-02 Klostermølle
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-05-08 Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-02-14 salten Å
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-04-07 Grædstrup
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-01-09 Hvide Sande
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2011-10-10 Husby Klit
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-04-04 Klostermølle
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-03-02 Alrø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-03-23 Nissum Fjord
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-03-09 Tømmerby
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-04-24 Alrø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-10-13 Husby Klit
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-03-02 Alrø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-04-11 Sletkær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-06-28 Vest Stadil Fjord
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-03-02 Alrø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-04-24 Alrø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-05-30 Bøvling Klit
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-05-30 Torsminde
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-07-21 Alrø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-06-23 Årslev Engsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-07-21 Alrø
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2011-05-30 Husby Klit
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-03-23 Nissum Fjord
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-10-13 Torsminde
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-04-13 Vrads Sande
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2011-05-12 Bøllingsø
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-04-09 Uldum Kær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-04-25 Norsmind Fjord
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-02-15 Salten Å
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-01-09 Hvide Sande
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2011-04-25 Norsmind Fjord
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-04-17 Sletkær
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-08-13 Vest Stadil Fjord
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-04-25 Norsminde Fjord
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-05-30 Husby Klit
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2011-10-10 Husby Klit
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-03 Silkeborg
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-05-09 Skagen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-03-01 Århus
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-01 Bryrup
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-02 Klostermølle
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2011-05-09 Skagen
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-03 Silkeborg
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-04-15 Løve
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2011-06-28 Vest Stadil Fjord
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-05-09 Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-05-30 Husby Klit
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-04-25 Norsmind Fjord
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-04-24 Alrø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-05-09 Skagen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2011-09-07 Nr. Lyngvig
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2011-10-18 Husby Klit
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2011-05-09 Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2011-10-11 Vedersø Klit
205 X Søkonge (Alle alle) 2011-10-11 Husby Klit
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-08-13 Torsminde
208 X Alk (Alca torda) 2011-11-29 Bjørnsknude
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-05-09 Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-03-23 Husby Klit
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2011-10-10 Husby Klit
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2011-09-07 Nr. Lyngvig
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2011-09-07 Nr. Lyngvib
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2011-05-09 Skagen
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2011-03-23 Husby Klit
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-09 Hvide Sande
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2011-05-30 Ringkøbing
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-05-09 Skagen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-02 Katrinedal
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-04-16 Funder Ådal
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-05-09 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-07-05 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-01-01 Bryrup
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-02-09 Skanderborg
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-04-09 Uldum Kær
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-01-09 Søndervig
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2011-05-09 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-05-09 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-03-22 Boest
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2011-05-09 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-02-12 Salten Langsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-03-23 Bøvling Klit
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-02 Katrinedal
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2011-03-12 Velling Skov
278 X Natugle (Strix aluco) 2011-03-05 Bryrup
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-05-09 Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2011-07-15 Rørbæk Sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2011-06-28 Husby
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-05-03 Hald Sø
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-02 Klostermølle
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2011-01-19 Kongsø Plantage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2011-04-03 Hald
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-10 Vinding Mark
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2011-05-09 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-05-09 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-05-09 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-01-11 Århus østhavn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-05-22 Additnæs
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-01-10 Salten
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-01-02 Vinding
318 X Husskade (Pica pica) 2011-01-01 Bryrup
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2011-09-26 Vrads Sande
320 X Allike (Coloeus monedula) 2011-01-02 Vinding
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-11 Århus
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-01-09 Ringkøbing
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-02 Vinding
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-02 Katrinedal
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-01-01 Bryrup
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2011-01-15 Ildal Skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-03 Bryrup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-01 Bryrup
332 X Musvit (Parus major) 2011-01-01 Bryrup
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-06-28 Husby Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-04-20 Salten Næs
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-02-14 Salten mark
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2011-12-02 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2011-10-11 Vest Stadil Fjord
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-20 Katrinedal
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-02 Katrinedal
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-05-01 Bryrup
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-01-07 Bryrup
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-04-22 Ildal Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-17 Vingum
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-04-01 Bryrup
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-05-11 Uldum Kær
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-05-11 Ring Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-05-30 Harboøre Tange
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-05-26 Skanderborg
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-05-11 Uldum Kær
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-04 Bryrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-05-11 Bryrup
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-04-28 Bryrup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-04-26 Sletkær
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-02-28 Skanderborg
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-02 Klostermølle
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-01 Bryrup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-03-26 Velling Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-01-16 Klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-03-04 Salten
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2011-04-15 Vrads Sande
404 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-01 Bryrup
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-01-18 Vrads Sande
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-09-26 Vrads Sande
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-21 Velling skov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-02-07 Bryrup
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-06-06 Klostermølle
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-02-18 Bryrup
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-04-07 Uldum Kær
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-11 Uldum Kær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-05-06 Velling Skov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2011-04-17 Grædstrup
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-22 Ildal skov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-05-09 Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2011-04-02 Vrads Sande
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-04-15 Vrads Sande
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-02 Strandby
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-02 Katrinedal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-03-01 Århus
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-01 Bryrup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-03-23 Tim Enge
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-05-09 Skagen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-02-15 Salten Å
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-11 Salten
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-03-23 Vest Stadil Fjord
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-05-09 Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-10-11 Torsminde
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-01 Bryrup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-01-05 Bryrup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-01-21 Bryrup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-01 Bryrup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-05-30 Harboøre Tange
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-01 Bryrup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-01-11 Århus østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-04-27 Skanderborg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-02-20 Klostermølle
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-03-23 Tim Enge
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-01-01 Bryrup
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-09-10 St. Hjøllund Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-05-24 Silkeborg
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-01-20 Skanderborg
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2011-10-13 Vest Stadil Fjord
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-10-12 Vest Stadil Fjord
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-02-15 Velgårde
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-02-14 Grædstrup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-03-23 Tim Enge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer