Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Andreas Kristian Pedersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Andreas Kristian Pedersens kryds

Dette er Andreas Kristian Pedersens Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-02-12 Hald
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-06-12 Andi-Andi Enge
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-07-25 Blåvands Huk
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-01-30 Kvorning
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-30 Viskum
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-10-01 Blåvands Huk
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-11-11 Blåvands Huk
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-02 Hornbæk enge
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-10-11 Sneum Engsø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-02 Hornbæk enge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-09-17 Blåvands Huk
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-02-12 Mellempoldene
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-05-30 Vorup Enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-04-17 Hornbæk enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-03-26 Hornbæk Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-01-30 Vorup Enge
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-02 Hornbæk enge
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-09-02 Blåvands Huk
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-01-02 Vorup enge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-03-26 Hornbæk Enge
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-30 Vorup Enge
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-04-18 Gilbjerg Hoved
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2011-09-18 Blåvands Huk
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-02-12 Mellempoldene
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-02-12 Mellempoldene
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-08-23 Blåvands Huk
53 X Hvinand (Bucephala clangula) Vorup Enge
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-12-11 Tofte sø, Lille Vildmose
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-30 Vorup Enge
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-02-12 Mellempoldene
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-08 Grenen, Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-05-07 Helsted
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2011-01-02 Vorup enge
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-02-12 Sødringholm skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-02 Randers
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Randers by
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-05-08 Grenen, Skagen
84 X Engsnarre (Crex crex) 2011-06-12 Andi-Andi Enge
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-06-30 Lille vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2011-06-11 Ørsted
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-04-20 Hesbjerg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-02 Vorup enge
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-04-18 Sjælland
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-03-26 Hornbæk Enge
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-03-26 Vorup Enge
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2011-09-15 Blåvands Huk
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-02-12 Mellempoldene
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-07-03 Nørreballe Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-03-26 Hornbæk Enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Gilbjerg hoved
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-07-24 Blåvands huk
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-07-03 Nørreballe Nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-04-17 Vorup Enge
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-07-23 Blåvands huk
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-02-12 Mellempoldene
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-04-24 Norsminde Fjord
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-07-27 Blåvands huk
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-07-23 Blåvands huk
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-07-23 Blåvands huk
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-07-03 Nørreballe Nor
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-08 Grønningen, blåvand
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-07-05 Lundemosen, Keldsnor, Langeland
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2011-07-03 Nørreballe Nor
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2011-07-24 Blåvands huk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-07-23 Blåvands huk
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-10-18 Blåvands Huk
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-07-26 Blåvands huk
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2011-09-15 Grønningen, Blåvand
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-11-17 Blåvand
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2011-10-16 Mosen, Blåvand
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-08-14 Blåvands Huk
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-27 Tissingvig
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-09-08 Blåvands Huk
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-07-03 Nørreballe Nor
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-04-21 Gilbjerg hoved
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen, Keldsnor, Langeland
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-04-24 Norsminde fjord
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2011-04-24 Norsminde Fjord
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-07-05 Lundemosen, Keldsnor, Langeland
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-07-05 Lundemosen, Keldsnor, Langeland
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-04-24 Norsminde Fjord
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-07-23 Blåvands huk
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2011-09-08 Blåvands Huk
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-10 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-02 Hornbæk enge
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-05-08 Grenen, Skagen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-02-18 Århus Midtby ved pølserne
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-02 Hornbæk enge
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-02 Hornbæk enge
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-02 Hornbæk enge
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2011-07-24 Blåvands Huk
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2011-08-11 Blåvands Huk
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) Gilbjerg hoved
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-07-03 Nørreballe Nor
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-05-08 Grenen, Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-05-08 Grenen, Skagen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-07-23 Blåvands huk
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2011-08-30 Blåvands Huk
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2011-07-23 Blåvands huk
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2011-07-23 Blåvands huk
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2011-09-05 Blåvands Huk
205 X Søkonge (Alle alle) 2011-10-09 Blåvands Huk
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-07-25 Blåvands Huk
208 X Alk (Alca torda) 2011-08-01 Blåvands huk
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-09-11 Blåvands Huk
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2011-09-16 Blåvands Huk
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-05-08 Grenen, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2011-10-06 Blåvands Huk
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2011-09-23 Blåvands Huk
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2011-09-08 Blåvands Huk
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2011-08-17 Blåvands Huk
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2011-09-22 Blåvands Huk
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2011-07-23 Blåvands huk
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2011-07-26 Blåvands huk
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-02 Hornbæk enge
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2011-08-14 Varde ås udløb
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-02 Hornbæk enge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-10-10 Nyeng
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-05-08 Grenen, Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-12-11 Høstemark skov, Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Randers
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) E45
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2011-04-20 Hesbjerg
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-05-16 Husby Klit
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-12-11 Tofte sø, Lille Vildmose
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-02 Hornbæk enge
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-11-12 Raadvad skov, Mathildebro
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2011-06-02 Vorup Enge
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-04-21 Gilbjerg hoved
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2011-12-03 Vorup Enge
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2011-08-15 Blåvands Huk
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-30 Fussingø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2011-02-12 Sødringholm skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2011-04-24 Fussingø skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-02 Oust mølle
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2011-05-08 Klitbo, skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-04-20 Hesbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-04-20 Hesbjerg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-07-24 Blåvand Mosen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Blåvands Huk
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-19 Mandø
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-02-12 Sødringholm skov
318 X Husskade (Pica pica) 2011-01-02 Hornbæk enge
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-02 Vorup enge
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-04-04 Randers Statsskole
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-02 Hornbæk enge
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-30 Fussingø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Helsted
327 X Sortmejse (Periparus ater) Fladbro skov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2011-02-12 Sødringholm skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-30 Fussingø
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-02 Hornbæk enge
332 X Musvit (Parus major) 2011-01-02 Hornbæk enge
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2011-07-07 Nørreballe Nor
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-09-27 Tissingvej
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-02-12 Sødringholm strand
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2011-10-11 Fovrfeltbækkens udløb
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-17 Hornbæk Enge
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-17 Hornbæk Enge
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-04-17 Hornbæk Enge
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) fladbro skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Blåvand Fuglestation
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-09-24 Blåvand Fuglestation
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2011-10-26 Skallingevej 14
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2011-10-22 TDC masterne, blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-04-04 Helsted
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-05-08 Ellekrattet, Skagen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Vorup Enge
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-05-30 Vorup Enge
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2011-09-02 Blåvands Huk
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-06-30 Udbyneder
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-05-17 Hornbæk Enge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2011-07-17 Vorup Enge, østenden
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-07-07 Nørreballe Nor
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2011-08-11 Blåvand Fuglestation
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-05-07 Helsted
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-05-08 Grenen, Skagen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2011-05-16 Bækbygaard Strand
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-07-25 Blåvand fuglestation
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2011-04-24 Viskum skov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-01-30 Fussingø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-02 Hornbæk enge
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-02 Oust mølle
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Blåvands huk
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-01-02 Hornbæk enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
404 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-02 Gudenåparken
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-01-30 Hornbæk Enge
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-01-30 Hornbæk Enge
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Vestparken, Randers
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-02-12 Sødringholm skov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Blåvands Huk
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-01-02 Randers by
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-17 Gudenåparken
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-08-01 Blåvands huk
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Blåvands huk
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-04-21 Gilbjerg hoved
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2011-07-24 Blåvand Mosen
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2011-09-24 Blåvands Huk
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-11-19 Jerup Strand
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsminde
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-29 Strandby Havn
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-02 Oust mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-01 Randers
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-04-24 Fussingø mølledam
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-26 Hornbæk Enge
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2011-09-25 Blåvands Huk
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-03-26 Hornbæk Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2011-09-24 Blåvands Huk
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2011-12-21 Hornbæk Enge
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-09-12 Blåvands Huk
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-02 Randers
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-04-18 Gilbjerg Hoved
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-02-12 Sødringholm skov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-07-25 Blåvands huk
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-02 Oust mølle
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-10-17 Blåvands Huk
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-04-19 Gilbjerg hoved
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-01-30 Fussingø
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-07-24 Fyrhaven, blåvand
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-01-02 Hornbæk enge
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2011-09-28 Blåvands Huk
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-10-22 Blåvands Huk
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-05-08 Vendsyssel
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-03-26 Hornbæk Enge
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-21 Mandø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-03-26 Hornbæk Enge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer