Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Jørgen Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Madsens kryds

Dette er Jørgen Madsens Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-01-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-06-29 Stenstrup Lyng (Odsherred)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2011-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-01-21 Korevlerne (Odsherred)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-03-20 Borreby Mose (Slagelse)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-11-10 Ringsted (Ringsted)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-01-27 Vasebro enge (Slagelse)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-03-20 Borreby Mose (Slagelse)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-03-20 Borreby Mose (Slagelse)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-01-27 Tamosen (Sorø)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-03-20 Borreby Mose (Slagelse)
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-01-21 Korevlerne (Odsherred)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-01-27 Skælskør Nor (Slagelse)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-23 Haraldsted Sø (Ringsted)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2011-08-21 Korevlerne (Odsherred)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-01-21 Korshage (Odsherred)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-02-16 Stenstrup Lyng (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-01-21 Korshage (Odsherred)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-21 Stenstrup Lyng (Odsherred)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-01-27 Tamosen (Sorø)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-05 Ringsted å nord for motorvejen (Ringsted)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-01-27 Høm Mølle (Ringsted)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-26 Ringsted (Ringsted)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-05-09 Korshage (Odsherred)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2011-01-19 Ringsted (Ringsted)
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-08-26 Valsølille Sø (Ringsted)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-07-20 Haraldsted Sø (Ringsted)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-06-15 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-05 Ringsted å nord for motorvejen (Ringsted)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-03-26 Feddet (Faxe)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-04-11 Korevlerne (Odsherred)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-02-19 Tamosen (Sorø)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-01-21 Korevlerne (Odsherred)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-03-20 Borreby Mose (Slagelse)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-03-08 Haraldsted Sø (Ringsted)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-08-13 Korevlerne (Odsherred)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-08-03 Korevlerne (Odsherred)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-03-19 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-09-01 Korevlerne (Odsherred)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-01-27 Vasebro enge (Slagelse)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-08-13 Korevlerne (Odsherred)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-09-02 Korevlerne (Odsherred)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-08-14 Korevlerne (Odsherred)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-04-29 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-08-14 Korevlerne (Odsherred)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2011-08-12 Ebbeløkke (Odsherred)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-01-21 Korshage (Odsherred)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-01-21 Korshage (Odsherred)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-03-20 Borreby Park (Slagelse)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-01-05 Ringsted å nord for motorvejen (Ringsted)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-04-27 Haraldsted Sø (Ringsted)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-01-21 Korevlerne (Odsherred)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-08-02 Korshage (Odsherred)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-09-01 Korevlerne (Odsherred)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-04-30 Korevlerne (Odsherred)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-05 Ringsted å nord for motorvejen (Ringsted)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-05 Ringsted å nord for motorvejen (Ringsted)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-09-01 Korshage (Odsherred)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2011-09-10 Ølsemagle Revle (Køge)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-05-07 Korshage (Odsherred)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-04-29 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-04-27 Haraldsted Sø (Ringsted)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-05-02 Stenstrup Lyng (Odsherred)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-09-15 Korshage (Odsherred)
208 X Alk (Alca torda) 2011-10-14 Korshage (Odsherred)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-05-25 Romsø (Kerteminde)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-04-15 Ebbeløkke (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2011-04-19 Korshage (Odsherred)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2011-09-11 Borreby Mose (Slagelse)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-10-19 Haraldsted Sø (Ringsted)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-08-26 Valsølille Sø (Ringsted)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-08-26 Benløse Skov (Ringsted)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-10-08 Benløse Skov (Ringsted)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-04-19 Korshage (Odsherred)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-01-05 Ringsted å nord for motorvejen (Ringsted)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-04-19 Korshage (Odsherred)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-02-18 Trundholm Mose (Odsherred)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-02-18 Igelsø (Holbæk)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2011-08-14 Stenstrup Lyng (Odsherred)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2011-03-02 Høm Mølle (Ringsted)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2011-04-09 Korshage (Odsherred)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-27 Bavelse Sø (Næstved)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-04-19 Korshage (Odsherred)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-09-23 Korevlerne (Odsherred)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-06-17 Røsnæs spidsen (Kalundborg)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-10-14 Korshage (Odsherred)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-02-06 Kværkeby Mose (Ringsted)
318 X Husskade (Pica pica) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-23 Humleore (Ringsted)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-02-09 Stenstrup Lyng (Odsherred)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-23 Humleore (Ringsted)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
332 X Musvit (Parus major) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-08-18 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-03-07 Nørrevang, Rørvig (Odsherred)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-05-25 Romsø (Kerteminde)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-15 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-05-09 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-02-06 Kværkeby Mose (Ringsted)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-19 Korshage (Odsherred)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-03-30 Haraldsted Sø (Ringsted)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2011-05-18 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-05-09 Ravnstrup v. Herlufmagle (Næstved)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-05-09 Ravnstrup v. Herlufmagle (Næstved)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-05-28 Ringsted å nord for motorvejen (Ringsted)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-05-29 Benløse Skov (Ringsted)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-26 Benløse Skov (Ringsted)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-05-12 Ringsted å nord for motorvejen (Ringsted)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-05-10 Benløse Skov (Ringsted)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-05-07 Korshage (Odsherred)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-02-16 Stenstrup Lyng (Odsherred)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-23 Humleore (Ringsted)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-02-06 Kværkeby Mose (Ringsted)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-03-08 Haraldsted Sø (Ringsted)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-03-11 Gyrstinge Sø (Ringsted)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-04-11 Stenstrup Lyng (Odsherred)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-23 Kværkeby Mose (Ringsted)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-05-07 Korshage (Odsherred)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-07-15 Stenstrup Lyng (Odsherred)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-18 Benløse Skov (Ringsted)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-05-09 Klint (Odsherred)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-05-01 Stenstrup Lyng (Odsherred)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-04-19 Korshage (Odsherred)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-04-15 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-03-02 Høm Mølle (Ringsted)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-04-28 Torpet Mose (Ringsted)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-22 Benløse Skov (Ringsted)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-03-26 Feddet (Faxe)
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-04-07 Stenstrup Lyng (Odsherred)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-06-17 Røsnæs spidsen (Kalundborg)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-01 Ringsted (Ringsted)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-10-23 Ølsemagle Revle (Køge)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-04-11 Korevlerne (Odsherred)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-11-13 Stenstrup Lyng (Odsherred)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-03-26 Feddet (Faxe)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-01-23 Humleore (Ringsted)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-01-21 Korevlerne (Odsherred)
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-01-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-03-28 Ringsted å nord for motorvejen (Ringsted)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer