Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Leif Novrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Leif Novrups kryds

Dette er Leif Novrups Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-03-19 Sevel
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-05-16 Pallisbjerg enge
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2011-01-03 Sønderlem Vig
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-01-02 Agger Tange
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2011-03-24 Vest Stadil Fjord
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-01-17 Skjern kirke i Nørreådalen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-01-29 Pallisbjerg Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-02 Agger Tange
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-01-10 Bøvlingbjerg
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-01-17 Nørreådalen ved Øby
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-01-29 Pallisbjerg enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-02 Agger Tange
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-01-10 Bøvlingbjerg
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-01 Birkesø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-05-26 Viskum
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-01-23 Virksund
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-04-09 Værnengene
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-03-16 Skjern Enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-03-13 Geddal Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-01-07 Tim Engsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-01 Hald Sø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-02-06 Tim enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-01-07 Tim Engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2011-11-10 Østerild Fjord
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-01-29 Felsted Odde
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-02 Agger Tange
41 X Bjergand (Aythya marila) 2011-11-03 Nors sø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-01-02 Agger Tange
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-04-28 Nordstrand, Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-01-02 Agger Tange
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-01-02 Agger tange
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-02 Agger Tange
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-01-02 krik vig
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-02 Agger tange
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-01-02 Agger Tange
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2011-05-20 Stubberkloster Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-18 Geddal enge
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-05-06 Stubbergård sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2011-03-23 Viborg
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-03-24 Vest Stadil Fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-01 Birkesø
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-01-03 Sevel
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-03-21 Geddal enge
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2011-06-26 Nørre Enge, Viborg
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-01-04 Holstebro
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-02 Krik Vig
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-03-29 Lille Vildmose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-01-07 Hvide sande
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-03-29 Hegnsvej - Lille Vildmose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-01-10 Thorsminde
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2011-10-10 Bækbygård strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-03-24 Skjern Enge
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-01-02 Agger Tange
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-03-24 Høje Sande
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-01-15 Retrup Kær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-03-13 Sønderlem Vig
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-05-20 Geddal enge
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-03-08 Fjorden ved Sønderlem Vig
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-04-26 Rævekær - Ndr. feldborg Plantage
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-04-24 Stadiløvej
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-04-24 Vest stadil Fjord
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-01-02 Agger Tange
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-03-26 Helmklink bugt, Nissum fjord
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-03-26 Bøvling Fjord
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-01-02 Agger Tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-05-24 Geddal enge
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-03-16 Tim Enge
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-05-21 Geddal Enge
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-05-24 Geddal enge
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2011-05-18 Geddal enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2011-01-07 Hvide Sande
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-03-19 Geddal Enge
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-01-02 Agger Tange
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-05-21 Geddal enge
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2011-09-25 Blåvand - Grønningen
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2011-07-23 Geddal enge
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-03-17 Bjørnkær
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-04-18 Borris Hede
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-27 Tissing Vig
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-12-08 Hvide Sande
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-04-21 Gjerrild Nordstrand
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-04-18 Borris Hede
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-01-02 Agger Tange
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-04-26 Geddal enge
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-04-23 Geddal enge
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-04-23 Geddal enge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-02-11 Bækbygård Strand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2011-10-10 Bækbygård starnd
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-30 Hirtshals
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-04 Holstebro
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-04-11 Geddal Enge
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-01 Viborg
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-02 Agger tange
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2011-01-07 Ringkøbing Fjord, Vestas stien
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2011-01-26 Thyborøn Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-02 Agger Tange
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-03-24 Ørnhøj på mark
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2011-06-14 Agger Tange
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2011-08-16 Fjandø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-03-31 Venø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-04-19 Fjorden Geddal
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-04-28 Nordstrand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-04-20 Ebeltoft - Øer
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2011-08-06 Vest Stadil Fjord
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-05-01 Nordstrand
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2011-04-30 Grenen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2011-05-03 Nordstrand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2011-04-28 Nordstrand
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2011-10-11 Bækbygård Strand
205 X Søkonge (Alle alle) 2011-10-10 Bækbygård strand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-01-07 Hvide Sande
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-04-27 Skagen havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-01-01 Agger Tange
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-04-28 Nordstrand Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2011-04-30 Grenen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2011-04-29 Nordstrand, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2011-10-11 Bækbygård Strand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2011-09-13 Græm strand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2011-10-04 Græm strand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2011-04-27 Nedre Mose, Skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2011-02-11 Bækbygård Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2011-07-26 Thorsminde
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-02 Agger Tange
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2011-03-16 Høje Sande
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-03-21 Sønderlem vig
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-01 Hald sø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-04-24 Søndre dyb - VSF
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2011-05-04 Geddal Enge
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-04-04 Flyndersø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-05-25 Bruunshåb
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2011-04-30 Skagen
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2011-05-02 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2011-05-04 Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-03-29 Høstemark skov
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-01-02 Agger Tange
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-02-20 Stubbergård sø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-03-29 Lille vildmose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-01-07 Stadiløvej
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2011-04-30 Grenen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-05-01 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-03-20 Korning
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2011-04-21 Gjerrild Nordstrand
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-01-07 Tim Engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-01-03 Sønderlem vig
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-01 Hald Sø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2011-01-15 Sevel
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2011-03-17 Vestjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2011-04-10 Flyndersø
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-03-19 Sønderlem Vig - pumpehuset
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2011-01-22 Rindsholm
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2011-05-29 Borris hede
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-03-30 Niels Bugges Kro
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-01 Hald sø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2011-01-20 Skanderborg
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2011-01-18 Stubber Å ved Sortehusene
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-06 Skive Ådal
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-04-21 Gjerrild Nordstrand
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-04-30 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-01-02 Agger Tange
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-05-25 Ladegård sø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Birkesø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-01-01 Stoholm
318 X Husskade (Pica pica) 2011-01-01 Birkesø
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2011-01-01 Viborg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-01 Viborg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-01-03 Sønderlem Vig
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-01 Birkesø
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-01 Birkesø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2011-01-25 Sevel
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-01-03 Gl. Skivevej
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Ø Bakker
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-01 Stoholm
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2011-04-18 Borris Hede
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-01 Stoholm
332 X Musvit (Parus major) 2011-01-01 Stoholm
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-04-10 Geddal Enge
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-03-14 Ndr. Feldborg Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-02-09 Flyndersø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2011-04-16 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2011-03-24 Skjern Enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-05 Rødding sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-11 Geddal Enge
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-04-28 Nordstrand
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-01-01 Hald Sø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-04-24 Flyndersø - Snævringen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-09-25 Blåvand fyrhaven
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-10 Sønderlem Vig
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-03-22 Mosestien, Stubbergård Sø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2011-06-14 Husby Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-04-24 Tim engsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-04-26 Mosestien - Stubbergård Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-05-30 Harboøre tange
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-05-19 Geddal
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-06-07 Bjerregrav Mose
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-14 Skive - Solvangs Alle
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-05-16 Stubbergård sø
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2011-08-23 Nørre Lyngvig Fyr
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-04-23 Sevel i haven
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-04-24 Ladegård Sø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2011-05-16 Bækbygård strand
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-25 Blåvand
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-01-03 Gl. Skivevej
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-01 Hald sø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-01-22 Hald sø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-01-22 Hald sø
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-01-07 Stadiløvej
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2011-04-30 Grenen
404 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-01 Stoholm
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-01-02 Agger Tange
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-01-07 Søndervig
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-21 Stubbergård sø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-03-13 Sevel
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-05-24 Store Ryde Mølle
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-01-02 Sevel
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-04-09 Skænken Sø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-16 Brødbæk
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-04-28 Ellekrattet
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2011-04-10 Vinderup
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-17 Flyndersø - Snævringen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-04-24 Stubbergård Sø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2011-03-16 Husby Klit
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-03-26 Thorsminde
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-11-03 Hanstholm
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsminde havn
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-30 Strandby havn
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-01 Non Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-01-03 Sevel
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-01 Stoholm
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-01-03 Sevel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-04-24 Stadiløvej
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-03-22 Niels Bugges Kro
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-14 Råsted
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-03-08 Sønderlem Vig
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-04-17 Sønderlem vig
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-01-10 Thorsminde
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-01 Stoholm
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-01-01 Stoholm
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-01-03 Sevel
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-03 Sevel
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-05-30 Harboøre tange
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-01 Viborg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-01-02 Agger Tange
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-03-21 Stubbbergård Sø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-01-03 Sevel
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-01-13 Sevel i min have
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-01-03 Ludvig Schrøders Pl.
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-14 Ovstrup Hede
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-01-13 Sevel
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-01-03 Gl. Skivevej
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2011-01-10 Thorsminde
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-10-13 Vest Stadil Fjord - Stadiløvej
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-01-03 Sønderlem Vig
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-01-03 Sønderlem Vig
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-01-07 Tim Engsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer