Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Ole Brauer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ole Brauers kryds

Dette er Ole Brauers Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-05-20 Favrholm
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2011-04-19 Gilbjerg
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-10-19 Fanø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-01-02 Esrum Sø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-10-18 Kammerslusen, Ribe
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-02 Esrum
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-02 Helsingør Havn
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-03-12 Novo Nordisk, Hillerød
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-04-21 Slivsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-04-16 Favrholm Voldgrav
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-04-21 Slivsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-04-21 Slivsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-04-21 Slivsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-04-16 Favrholm Voldgrav
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-01 Nødebo, Sportsvej
33 Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-03-12 Favrholm
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-01-09 Ud for Frederiksværk Lystbådehavn
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-09 Ud for Hundested Havn
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-01-09 Asserbo strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-01-09 Asserbo strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-03-20 Asserbo Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-09 Asserbo strand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-01-09 Ud for Frederiksværk lystbådehavn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-09 Frederiksværk lystbådehavn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-04-24 Dronningmølle strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-14 Vaserne
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-05-06 Odderdams enge
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2011-01-17 Nørreport
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-04-17 Gribskov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-01 Nødebo
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-04-19 Gilbjerg
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2011-06-12 Søborg sø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2011-06-18 Fredensborg
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-04-25 Bregentved slotspark
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-02 Helsingør Havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-04-19 Gilbjerg
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-05-08 Sandskredssøen, Gribskov
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-06-03 Langø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-01-02 Øresund ud for Helsingør
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-04-21 Slivsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-04-16 Favrholm Voldgrav
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-03-20 Helsinge-Ramløse
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-09-24 Favrholm Voldgrav
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-08-21 Orø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-04-23 Favrholm
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-04-23 Favrholm
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-06-29 Læsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-07-01 Læsø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-08-04 Nivå
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-04-21 Slivsø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-10-18 Kammerslusen, Ribe
126 Brushane (Calidris pugnax)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-08-04 Nivå
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2011-10-19 Fanø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-06-03 Tornen, Fyns Hoved
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-05-20 Odderdams enge
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-08-28 Favrholm
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-12-11 Hornbæk havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-04-23 Favrholm
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-04-03 Ll. Gribsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-06-03 Tornen, Fyns Hoved
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-06-23 Favrholm
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-06-09 Holløse Bredning
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-06-23 Favrholm
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-10-13 Børstrup Hage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-02 Helsingør Havn
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-01 Nødebo
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-09 Ud for Hundested havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-02 Helsingør Havn
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2011-12-11 Ramløse
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2011-09-18 Vedbæk havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-04-21 Slivsø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-06-03 Tornen, Fyns Hoved
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-05-14 Furesøen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-04-24 Dronningmølle Strand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2011-10-08 Børstrup Hage
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2011-12-18 Børstrup Hage
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-10-08 Børstrup Hage
208 X Alk (Alca torda) 2011-10-08 Børstrup Hage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-07-01 Nordre Rønner
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-10-08 Børstrup Hage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2011-12-18 Børstrup Hage
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2011-10-13 Børstrup Hage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2011-10-08 Børstrup Hage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2011-10-08 Børstrup Hage
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-02 Esrum
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-24 Vestamager
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-04-21 Sdr Stenderup
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-12-11 Holløse Bredning
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-07-07 Arresø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-07-10 Gribskov
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-02-05 Nødebo
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-04-03 Gribskov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-04-21 Sdr. Stenderup
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-10-13 Børstrup Hage
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-04-19 Gilbjerg
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-01-02 Eskehoved
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-10-19 Ribe Marsk
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-02 Esrum Møllegård
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2011-06-02 Langø
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-12-11 Ullerup skov
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2011-12-10 Kajerød
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-07-10 Gribskov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-01 Nødebo
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2011-05-15 Gribskov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-04-21 Tinglev
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-04-19 Gilbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-05-24 Vestamager
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-05-23 Odderdams enge
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-09-24 Melby Overdrev
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-01-01 Nødebo Holt
318 X Husskade (Pica pica) 2011-01-01 Nødebo, Sportsvej
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2011-01-01 Nødebo, Sportsvej
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-09 Melby
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-04-19 Gilbjerg
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-01 NØdebo
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-30 Gribskov
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-01-23 Nødebo
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2011-06-02 Langø
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-01 Nødebo, Sportsvej
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2011-04-21 Tinglev Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-01 Nødebo
332 X Musvit (Parus major) 2011-01-01 Nødebo, Sportsvej
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-07-07 Arresø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-09-24 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-03-12 Novo Nordisk, Hillerød
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-24 Hesbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-19 Gilbjerg
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-05-14 Vaserne
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-05-15 Gribskov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-05-05 Gribskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-18 Frederiksborg Slotspark
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-04-03 Gribskov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2011-05-22 Gurre sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-05-14 Furesøen/Vaserne
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-06-09 Ellemosen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-06-02 Langø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-05-20 Strødam
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2011-06-12 Strødamområdet
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-18 Frederiksborg slotspark
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-05-16 Gribskov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-04-24 Nødebo
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-05-10 Gribskov
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-01-23 Gribskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-30 Gribskovq
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-17 Hareskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-01-02 Esrum Møllegård
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-05-16 Gribskov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-03-12 Peder Oxes Alle, Hillerød
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-01 Nødebo, Sportsvej
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-04-18 Nødebo
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-04-03 Gribskov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-20 Gribskov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-04-19 Gilbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-05-26 Gribskov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-01-01 Nødebo, Sportsvej
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-20 Strødam
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-05-16 Gribskov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-29 Gribskov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-06-12 Strødamområdet
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2011-07-31 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-05-11 Gribskov
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-02 Esrum Møllegård
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-01-01 Nødebo, Sportsvej
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-02 Nødebo, Sportsvej
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-04-02 Nødebo
449 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-04-03 Nødebo
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-04-24 Hesbjerg
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-04-28 Gribskov
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2011-12-28 Hornbæk havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-12-11 Hundested havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-01 Nødebo, Sportsvej
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-12-04 Jægersborg Hegn
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-01-01 Nødebo
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-02 Esrum Møllegård
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-01 Nødebo, Sportsvej
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-06-02 Langø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-01-02 Helsingør Havn
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2011-01-02 Helsingør Havn
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-08-06 Gribskov
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-07 Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-04-19 Gilbjerg
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2011-05-12 Tisvilde Hegn
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-09-24 Gribskov
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-11-06 Hundested havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-07-02 Læsø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-03-20 Gribskov
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-04-16 Favrholm Voldgrav
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer