Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Lise Hammer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lise Hammers kryds

Dette er Lise Hammers Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-01-29 Varpelev
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-06-10 Holløse Bredning
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2011-01-09 Evetofte
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-06-04 Kofoed Enge
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2011-12-26 Vantore
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-01-23 Hvedstrup
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-03-19 Bøtø Nor
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-22 Ølsemagle Revle
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-03-19 Bøtø Nor
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-01-29 Holtug
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-03-19 Bøtø Nor
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2011-04-03 Klydesøreservatet
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-01 Kronborg
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-03-19 Bøtø Nor
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-08 Nødebohuse
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-07-06 Frederiksdal (Lyngby - Tårbæk)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-02-19 Staunings Ø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-04-22 Borreby Mose
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-04-03 Klydesøreservatet
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-03-27 Klydesøreservatet
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-02-02 Brøndby Havn
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-01 Kronborg
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-01-30 Nivå strandeng og bugt
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-01-30 Nivå strandeng og bugt
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2011-07-31 Ølsemagle Revle
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-01-22 Ølsemagle Revle
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2011-07-23 Nielstrup Sø, Sjælland
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-01 Kronborg
41 X Bjergand (Aythya marila) 2011-12-31 Klydesøen
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-01-08 Nødebohuse
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-01-09 Liseleje
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-01-09 Liseleje
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2011-04-02 Asserbo Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-01-29 Køge Sønakke
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-01 Kronborg
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-01-08 Helsingør Lystbådehavn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-01 Kronborg
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-01-26 Svanemøllebugten
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2011-07-10 Vråby Plantage, Rømø
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-14 Kongelunden
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-05-03 Porsemosen (Egedal)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2011-01-01 Søborg
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-04-30 Jægersborg Dyrehave
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-01 Søborg
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-01-16 Søborg
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-04-20 Porsemosen
84 X Engsnarre (Crex crex) 2011-06-20 Søborg Sø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2011-04-24 Hovvig, Odsherred
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-01-07 Sømosen, Ballerup
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-01 Kronborg
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-03-19 Bøtø Nor
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-07-17 Lille Vildmose
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-03-27 Hejresøen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-01-09 Nødebohuse
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2011-01-26 Svanemøllebugten
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-04-29 Gurre Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-01-08 Nødebohuse
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-04-22 Borreby Mose
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-03-19 Bøtø Nor
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-04-03 Klydesøreservatet
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-07-13 Margrethe Kog
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-04-02 Asserbo Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-04-20 Ishøj Strand
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2011-07-10 Havsand, Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-06-06 Melby Overdrev
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-07-26 Melby Overdrev
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-03-27 Klydesøreservatet
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-07-17 Agger Tange
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-04-22 Borreby Mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-07-17 Agger Tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-07-17 Agger Tange
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-03-27 Klydesøreservatet
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-07-25 Ølsemagle Revle
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-07-23 Ølsemagle Revle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2011-05-10 Ishøj Strand; enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2011-01-09 Liseleje
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-01-09 Liseleje
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-01-09 Liseleje
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-07-17 Agger Tange
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-06-07 Strødamområdet og Strødam Engsø
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2011-10-23 Nordhavnstippen/Stubben
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-06-04 Kofoed Enge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2011-06-04 Klydesøen
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-05-01 Klydesøreservatet
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-06-04 Klydesøen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-04-03 Klydesøreservatet
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2011-06-07 Holløse Bredning
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-04-22 Gødstrup Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-06-26 Klydesøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-04-22 Gødstrup Engsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-07-17 Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-01 Kronborg
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-04-26 Søndersø (Furesø)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-01-30 Vedbæk Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-01 Kronborg
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-01 Kronborg
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-01 Kronborg
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-05-29 Sprogø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2011-04-21 Gødstrup Engsø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-04-25 Klydesøreservatet
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-04-25 Klydesøreservatet
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-04-19 Gundsømagle Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-04-16 Klydesøreservatet
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-07-31 Ølsemagle Revle
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-01-29 Køge Sønakke
208 X Alk (Alca torda) 2011-10-23 Nordhavnstippen/Stubben
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-07-16 Ørhage
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2011-04-19 Gundsølille
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2011-07-17 Bulbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-01 Kronborg
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2011-07-11 Låningsvejen, Mandø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-03-20 Gundsømagle Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-25 Nordre Klapper
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-21 Smør- og Fedtmosen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-05-24 Rands Fjord
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2011-09-03 Bløden
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-07-23 Ølsemagle Revle
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-05-22 Bøtø
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-07-18 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-02-13 Smør- og Fedtmosen
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-01-13 Smør- og Fedtmosen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-03-20 Gundsømagle Sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-03-20 Gundsømagle Sø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-07-10 Havsand, Rømø
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-02-03 Smør- og Fedtmosen
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2011-05-22 Bøtø
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-03-19 Bøtø Nor
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-03-20 Gundsømagle Sø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-01 Espergærde
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2011-07-11 Lindet Skov
278 X Natugle (Strix aluco) 2011-02-21 Smør- og Fedtmosen
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-11-08 Rådvad til Strandmøllen
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2011-07-13 Føvling, Vejen
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2011-01-22 Vestre Kirkegård
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-02-27 Ølsemagle Revle
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2011-07-20 Hald Sø ved kroen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-04-27 Søndersø (Furesø)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-13 Smør- og Fedtmosen
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2011-07-14 Lindet Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-10 Høje Tåstrup
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-03-23 Høje Tåstrup
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-04-25 Søndersø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-01-22 Ølsemagle Revle
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-05-30 Smør- og Fedtmosen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-12-28 Langstrup Mose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2011-05-12 Æbelø
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-01-04 Smør- og Fedtmosen
318 X Husskade (Pica pica) 2011-01-01 Søborg
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2011-01-01 Søborg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-01 Kronborg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-07-10 Vråby Plantage, Rømø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-01 Kronborg
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-03-27 Klydesøreservatet
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2011-02-02 Avedøre Holme
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-02-18 Gladsaxe
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2011-07-14 Lindet Skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-17 Smør- og Fedtmosen
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-01 Kronborg
332 X Musvit (Parus major) 2011-01-01 Søborg
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2011-04-26 Porsemosen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-04-19 Gundsømagle Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-04-02 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-02-27 Ølsemagle Revle
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-24 Gilbjerg Hoved
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-16 Hejresøen
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-04-21 Gødstrup Engsø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-01-24 Smør- og Fedtmosen
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-05-01 Frederiksdal Storskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-16 Pinseskoven
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-03-31 Smør- og Fedtmosen
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2011-05-16 Gurre Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-04-26 Porsemosen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-05-06 Smør- og Fedtmosen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-05-23 Smør- og Fedtmosen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-06-02 Røsnæs spidsen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-05-10 Porsemosen (Egedal)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2011-06-07 Strødamområdet og Strødam Engsø
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-19 Gundsømagle Sø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-05-10 Kroppedal
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-04-24 Gilbjerg Hoved
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-05-01 Pinseskoven
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2011-05-14 Kongelunden
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-01-15 Søndersø (Furesø)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-06 Gladsaxe kirkegård
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-15 Søndersø (Furesø)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-01-04 Smør- og Fedtmosen
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-04-30 Jægersborg Dyrehave
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-03-19 Bøtø Nor
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-01 Søborg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-01-04 Smør- og Fedtmosen
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-03-31 Smør- og Fedtmosen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-31 Smør- og Fedtmosen
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-07-14 Lindet Skov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-08-14 Klydesøreservatet
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-01-14 Søborg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-07-15 Sneum Digesø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-21 Grønjordssøen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-09-01 Smør- og Fedtmosen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-30 Jægersborg Dyrehave
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-05-06 Smør- og Fedtmosen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2011-04-17 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-05-06 Smør- og Fedtmosen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-23 Rådvad ved Strandmøllen
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-01-14 Østerbro
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-01 Søborg
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-03-22 Smør- og Fedtmosen
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-04-22 Borreby Mose
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-07-19 Lille Blåkilde
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-19 Bøtø Nor
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-03-19 Bøtø Nor
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-04-24 Gilbjerg Hoved
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2011-02-16 Hornbæk Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-01-08 Helsingør Lystbådehavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-07 Sømosen, Ballerup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-02-22 Sømosen, Ballerup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-01-07 Sømosen, Ballerup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-04 Smør- og Fedtmosen
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-06-02 Røsnæs spidsen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-04 Smør- og Fedtmosen
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-01-08 Sølager Strandeng
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-04-24 Gilbjerg Hoved
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-01-04 Smør- og Fedtmosen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-02-26 Søndersø (Furesø)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2011-01-08 Kronborg
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-02-19 Staunings Ø
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-07 Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-01-11 Sømosen, Ballerup
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-01-04 Smør- og Fedtmosen
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-02-16 Hundested Havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-01-23 Hvedstrup
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-01-23 Hvedstrup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-03-20 Gundsømagle Sø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer