Danske Årsarter 2010

Danske Årsarter 2010

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2010

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2010-01-24 Øst for Haderslev
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2010-05-19 Errestedvej nord for Haderslev
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2010-01-16 Hejlsminde Nor
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2010-02-23 Galsklint Fyn
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2010-04-03 Rømø
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2010-02-07 Højer
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2010-01-02 Ballum Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2010-01-01 Nørskovgård
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2010-02-09 Udby (Middelfart)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2010-01-02 Ballum Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2010-02-09 Føns
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2010-02-06 Ørby ved Haderslev
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-01-01 Haderslev Fjord
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2010-01-02 Skærbæk
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-01-03 Halk Nor
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-02-14 Abkær Mose
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2010-01-05 Siø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2010-04-07 Lakolk Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2010-03-21 Hindemade
29 X Knarand (Mareca strepera) 2010-03-21 Hindemade
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-01-02 Ballum Sluse
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-01-01 Haderslev Dam
33 X Spidsand (Anas acuta) 2010-05-15 Slivsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2010-01-01 Haderslev Fjord
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-01-01 Haderslev Fjord
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-01-01 Haderslev Fjord
41 X Bjergand (Aythya marila) 2010-01-16 Hejlsminde
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-13 Roskilde
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2010-01-02 Lakolk Strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2010-01-03 Halk Nor
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-01-02 Lakolk Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2010-01-03 Halk Nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-01-02 Haderslev Fjord
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-01-02 Haderslev Fjord
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-01-01 Haderslev Fjord
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2010-01-03 Halk Nor
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2010-05-01 Nørresø Tønder
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2010-05-01 Nørresø Tønder
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2010-01-01 Haderslev by
77 X Huldue (Columba oenas) 2010-02-14 Abkær Mose
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2010-01-01 Haderslev by
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2010-06-12 Frøslev Plantage
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-01-03 Haveobs
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2010-04-18 Hindemade
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-01-09 Hindemade
90 X Blishøne (Fulica atra) 2010-01-01 Haderslev Dam
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2010-03-31 Ml. Christiansfeld og Kolding
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2010-01-01 Haderslev Fjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-03-24 Fåborg
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2010-01-02 Haderslev Fjord
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2010-03-28 Halk Nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2010-04-21 Føns
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2010-01-02 Lakolk Strand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2010-04-07 Lakolk Klitsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-02-26 Christiansfeld
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2010-03-20 Halk Nor
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2010-07-18 Halk Nor
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2010-02-28 Halk Nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2010-03-31 Hindemade
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2010-04-07 Lakolk Strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2010-05-14 Rudbøl
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2010-05-01 Lægan
120 X Storspove (Numenius arquata) 2010-01-02 Ballum Sluse
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2010-04-07 Rømødæmningen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-04-07 Lakolk Klitsø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2010-01-02 Havneby, Rømø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2010-03-06 Blåvandshuk
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2010-04-07 Lakolk Klitsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2010-07-18 Halk Nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2010-05-09 Slivsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2010-03-06 Blåvandshuk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-01-03 Halk Nor
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-03-06 Blåvandshuk
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2010-01-29 Haderslev
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2010-01-31 Hejlsminde Nor
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2010-09-13 Halk Nor
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2010-06-17 Slivsøen
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2010-04-26 Hindemade
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2010-03-31 Hindemade
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2010-01-02 Ballum Sluse
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2010-05-01 Nørresø Tønder
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2010-09-13 Halk Nor
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2010-04-20 Halk Nor
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2010-01-01 Haderslev
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2010-05-01 Nørresø Tønder
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2010-04-10 Haderslev Dam
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2010-01-01 Haderslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2010-01-02 Havneby, Rømø
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Brabrand Sø
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2010-01-01 Haderslev Fjord
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2010-11-28 Universitetsparken Århus
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2010-03-26 Hindemade
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-04-05 Halk Nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2010-07-01 Tissø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2010-04-07 Haderslev Dam
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2010-04-05 Halk Nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2010-05-01 Nørresø Tønder
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2010-02-23 Galsklint Fyn
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2010-03-06 Blåvandshuk
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2010-10-30 Halk Nor
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2010-04-08 Grenen, Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2010-01-01 Haderslev Dyrhave, overflyvende
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2010-02-09 Føns
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2010-01-01 Haderslev Dyrhave
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2010-10-30 Hoptrup Enge
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2010-04-08 Flagbakken, Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2010-06-01 Trak over haven
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2010-04-09 Flagbakken, Skagen
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2010-01-17 Tørning Mølle
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2010-03-31 Hindemade
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-01-02 Lakolk Sø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2010-05-01 6 km. øst for Tønder
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2010-03-30 Vissenbjerg
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2010-04-28 Nr. Aaby, Vestfyn
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2010-02-06 Haderslev Fjords udmunding
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2010-01-02 Ballum Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2010-01-01 Haderslev
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2010-01-17 Hindemade
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2010-03-05 Lunderskov
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-01-17 Tørning Mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2010-01-01 Haderslev Dyrhave
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2010-04-28 Hindemade
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2010-01-22 Teglholt skov ved Christiansdal
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-01-02 Ballum Enge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2010-04-07 Gånsager
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2010-06-23 Haveobs - Haderslev
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2010-02-07 Højer Forland
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2010-06-12 Frøslev Plantage
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-01-02 Juvre, Rømø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2010-01-17 Tørning Mølle
318 X Husskade (Pica pica) 2010-01-01 Haderslev Fjord
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2010-01-01 Haderslev by
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2010-01-01 Haderslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2010-01-01 Nørskovgård
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-01-01 Haderslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2010-01-02 Agerskov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-02-22 Haderslev
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-03-16 Frederikshåb Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2010-04-06 Frøslev Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2010-01-01 Haderslev Vesterskov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2010-04-06 Frøslev
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2010-01-01 Haderslev by
332 X Musvit (Parus major) 2010-01-01 Haderslev
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2010-04-07 Lakolk Sø
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2010-04-07 Lakolk Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2010-04-08 Flagbakken, Skagen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2010-01-16 Mellem Haderslev og Christiansfeld
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2010-04-07 Lakolk Strand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2010-04-03 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2010-03-31 Hindemade
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2010-04-03 Hindemade
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2010-01-01 Haderslev
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2010-05-16 Pamhule Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2010-10-16 Rømø
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2010-04-17 Syd for Haderslev Dam
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2010-03-23 Haderslev Sygehus
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2010-05-01 Lægan
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2010-05-01 Magisterkogen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2010-05-19 Vesterskoven Haderslev
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvand
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2010-05-19 Nord for Haderslev
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2010-05-01 Lægan
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2010-04-18 Haderslev Genbrugsstation
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2010-05-09 Slivsø
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-10-19 Rømø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2010-04-24 Løbetur rundt om Haderslev dam
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2010-05-09 Slivsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2010-04-06 Frøslev Plantage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2010-01-09 Pamhule Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-01-01 Haderslev Dyrhave
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2010-01-01 Haderslev Vesterskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2010-04-06 Frøslev Plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2010-01-01 Haderslev Vesterskov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2010-01-02 Juvre
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2010-04-24 Halk Nor
404 X Solsort (Turdus merula) 2010-01-01 Randers, skræmt af fyrværkeri kl. 00.10
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2010-10-24 Skagen
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2010-01-01 Haderslev
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2010-01-01 Haveobs
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2010-03-20 Halk Nor
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2010-01-02 Vedbøl
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2010-05-19 Hindemade
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-01-01 Haderslev Vesterskov
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2010-05-01 Magisterkogen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-05-02 Hindemade
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2010-04-28 Haderslev Dyrehave
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2010-04-14 Haderslev Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2010-04-20 Halk Nor
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2010-05-09 Slivsø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2010-01-09 Hindemade
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2010-03-28 Halk Nor
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2010-01-22 Tørning Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-01-01 Haderslev by
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-01-01 Haveobs
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2010-01-17 Tørning Mølle
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2010-04-24 Halk Nor
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2010-03-27 Tørning Mølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2010-02-28 Halk Nor
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2010-02-09 Føns
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2010-04-06 Frøslev Plantage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2010-01-03 Halk Nor
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2010-01-01 Haveobs
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-01-02 Vedbøl
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-03-07 Nørreskovgård
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-01-01 Haderslev
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-01-01 Haveobs
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2010-01-02 Rømødæmningen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2010-03-21 Haderslev
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2010-10-24 Skagen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-03-23 Haderslev Sygehus
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2010-01-10 Haderslev Vesterskov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-02-07 Højer
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2010-01-01 Haderslev Dyrhave
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2010-10-17 Halk Nor
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2010-02-28 Halk Nor
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2010-03-30 Kabdrup nord for Haderslev
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-01-01 Haderslev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2010-01-02 Lakolk Sø
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer