Danske Årsarter 2010

Danske Årsarter 2010

Kjeld Bjarne Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kjeld Bjarne Nielsens kryds

Dette er Kjeld Bjarne Nielsens Danske Årsarter 2010

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2010-02-09 Smørkilde Dam Hillerød
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2010-06-14 Annisse Nord
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2010-01-03 Annisse Nord
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2010-04-04 Sneum Engsø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2010-08-27 Vidå Slusen
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2010-01-09 Asserbo strand
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2010-04-01 Gilbjerg
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2010-01-21 Pibe Mølle
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2010-08-04 Strødam Engsø
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2010-04-04 Frederiks Kog
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-01-10 Sølager
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2010-04-04 Ø f Bramming
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-01-02 Annisse Nord
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2010-01-10 Sølager
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2010-05-18 Rudbøl Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2010-03-31 Holløse
29 X Knarand (Mareca strepera) 2010-03-25 Solbjerg Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-01-10 Sølager
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-01-01 Strødam Engsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2010-08-24 Asserbo Strand
34 X Krikand (Anas crecca) 2010-03-25 Solbjerg engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-01-10 Sølager
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-01-03 Hundested Havn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2010-01-09 Asserbo strand
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde LystbådeHavn
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2010-01-02 Asserbo Strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2010-01-02 Asserbo Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-01-02 Asserbo Starnd
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2010-02-07 Asserbo strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-01-02 Asserbo Strand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-01-10 Sølager
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-01-02 Asserbo Strand
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2010-01-03 Asserbo Strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2010-05-13 Gilbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2010-05-03 Strødam
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2010-02-07 Hillerød
77 X Huldue (Columba oenas) 2010-03-20 Gilbjerg
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2010-01-01 Annisse Nord
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-01-03 Annisse Nord
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2010-01-03 Pølebro
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-02-28 Roskilde havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2010-01-01 Strødam Engsø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2010-03-20 Gilbjerg
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2010-01-03 Hundested Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-01-30 asserbo Strand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2010-01-03 Hundested Havn
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2010-01-17 asserbo strand
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2010-01-10 Sølager
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2010-03-24 Gilbjerg
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-02-28 Roskilde Fjord
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2010-03-20 Gilbjerg
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2010-04-04 Sneum Engsø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2010-02-07 Asserbo strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2010-04-04 Ydre bjerum
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2010-05-20 Rømø Lakolk Strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2010-05-21 Mellemvej n. f. Kammerslusen
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2010-04-25 Melby strand
120 X Storspove (Numenius arquata) 2010-01-10 Sølager
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2010-05-20 Ballum Sluse
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-04-04 Ballum sluse
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2010-05-21 Sneum Sluse
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2010-01-23 Hundested Havn
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2010-08-01 Klydesøen
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2010-06-19 Ulvedybet
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2010-07-19 Ulvedybet
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2010-05-20 Rømø lakolk Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-01-02 Asserbo Starnd
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-01-03 Hundested havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2010-07-19 Ulvedybet
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2010-11-01 Korshage
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2010-10-18 Margrethe kog
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2010-03-31 Solbjergs engsø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2010-08-27 Lakolk Strand
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2010-10-04 Vallensbæk Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2010-05-18 Rudbøl Sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2010-03-30 Gilbjerg
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2010-01-03 Hundested Havn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2010-05-19 Rudbøl Sø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2010-04-04 Ballum Sluse
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2010-05-20 Ballum Enge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2010-07-18 Hirtshals Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2010-01-02 Asserbo Strand
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2010-05-18 Rudbøl Sø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2010-01-01 Solbjerg Engsø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2010-01-01 Solbjerg Engsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2010-01-01 Annisse Nord
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2010-02-13 Assens Havn
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-04-01 Gilbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2010-05-20 Rømø Lakolk Strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2010-05-14 Slotssøen Hillerød
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2010-04-25 Melby Strand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2010-05-18 Rudbøl Sø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2010-07-22 Skagens Gren
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2010-10-04 Vallensbæk havn
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2010-07-22 Skagens gren
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2010-10-25 Asserbo Strand
208 X Alk (Alca torda) 2010-01-02 Asserbo Strand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2010-01-03 Hundested Havn (tak til Benny og Jan )
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2010-01-09 asserbo strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2010-06-06 Asserbo Strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2010-09-21 Stængehage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2010-08-25 Gilleleje
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2010-01-30 Gilleleje
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2010-01-01 Solbjerg Engsø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2010-03-20 Hougaards Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2010-01-24 Strødam engsø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2010-01-03 Pølebro
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2010-04-03 Gilleleje
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2010-05-26 Annisse Nord
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2010-01-01 Annisse Nord
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2010-01-10 Gribskov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2010-04-02 Gilbjerg
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-01-10 Sølager
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2010-05-20 Ballum Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2010-03-22 ved Solbjerg Engsø
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2010-01-10 Sølager
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2010-01-16 Mark syd for Gilleleje
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2010-01-01 Annisse Nord
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2010-01-25 Annisse Nord
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2010-11-08 Annisse Nord
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2010-01-24 Melby Overdrev
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-03-24 Strødam Engsø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2010-04-25 Gilbjerg
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2010-04-12 Gribskov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2010-01-09 Annisse Nord
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2010-01-10 Gribskov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-01-01 Annisse Nord
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2010-09-07 Hovvig
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2010-09-04 Melby overdrev
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2010-09-30 Hellebæk
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2010-03-20 Gilbjerg
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2010-05-13 Hougårds Enge
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-01-16 Melby Overdrev
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2010-01-02 Annisse Nord
318 X Husskade (Pica pica) 2010-01-01 Annisse Nord
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2010-01-01 Solbjerg Engsø
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2010-01-01 Solbjerg Engsø
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2010-04-04 ved Løgum Kl.
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-01-01 Annisse Nord
325 X Ravn (Corvus corax) 2010-01-01 Solbjerg Engsø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-04-25 Gilbjerg
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-01-01 Annisse Nord
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2010-07-24 Lille Vildmose
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2010-01-02 Annisse Nord
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2010-04-04 Kogsbøl Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2010-01-01 Annisse Nord
332 X Musvit (Parus major) 2010-01-01 Annisse Nord
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2010-04-20 Arresø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2010-03-20 Gilbjerg
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2010-01-01 Solbjerg
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2010-10-10 Melby Overdrev
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2010-04-25 Gilbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2010-03-31 Solbjerg Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2010-04-25 Annisse Nord
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2010-01-17 Pølebro
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2010-04-16 Annisse Nord
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2010-03-28 Annisse Nord
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2010-05-18 Rudbøl sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2010-05-01 Strødam
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2010-05-18 Fyn
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2010-05-22 Gilbjerg
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2010-05-13 Hougårds Enge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2010-04-25 Gilbjerg
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2010-05-19 GrønGård
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-10-19 Rømø Golf
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2010-04-25 Gilbjerg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2010-05-03 Strødam
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2010-04-24 Gribskov (Kagerup )
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2010-01-10 Gribskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-01-01 Annisse Nord
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2010-01-09 Gribskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2010-01-10 Gribskov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2010-03-26 Lille Dyrehave Hillerød
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2010-03-06 Skærød v Helsinge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2010-04-01 Gilbjerg
404 X Solsort (Turdus merula) 2010-01-01 Annisse Nord
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2010-01-03 Pølebro
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2010-01-10 Helsinge
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2010-03-25 Tibberup Holme
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2010-01-17 Ved Tibberup Holme
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2010-05-13 Hougårds Enge
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-01-01 Annisse Nord
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2010-05-20 Rudbølkogsvej
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-05-03 Strødam
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2010-04-25 Gilbjerg
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2010-05-14 Gribskov (Harager hegn)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2010-05-19 Tønder
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2010-05-02 Gribskov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2010-04-25 Gilbjerg
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2010-03-31 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2010-04-19 Melby overdrev
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2010-11-01 Korshage
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2010-01-01 Solbjerg
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-01-01 Annisse Nord
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-01-01 Annisse Nord
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2010-03-20 Gilbjerg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2010-04-25 Gilbjerg
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2010-04-02 Gilbjerg
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2010-03-20 Gilbjerg
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2010-06-06 Melby Overdrev
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2010-03-21 Melby Overdrev
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2010-04-25 Gilbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2010-10-04 Røsnæs
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2010-11-18 Hornbæk
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2010-01-03 Hundested Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2010-01-01 Annisse Nord
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-01-01 Annisse Nord
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-01-01 Annisse Nord
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-01-01 Annisse Nord
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-01-02 Annisse Nord
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2010-01-16 Asserbo strand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2010-03-24 Gilbjerg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2010-11-07 Pølebro
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-04-02 Gilbjerg
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2010-11-18 Hornbæk
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2010-01-09 Stængehus
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2010-01-02 Annisse Nord
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-03-20 Gilbjerg
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2010-01-03 Pølebro
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2010-10-06 Melby Overdrev
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2010-01-03 Hundested Havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2010-04-04 Ballum - Højer
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-01-01 Solbjerg
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2010-03-20 Gilbjerg
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer