Danske Årsarter 2010

Danske Årsarter 2010

Jørgen Ballegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Ballegaards kryds

Dette er Jørgen Ballegaards Danske Årsarter 2010

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2010-02-15 Arden
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2010-06-28 No
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2010-01-04 Klostermølle
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2010-01-18 Alrø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2010-01-18 Alrø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2010-04-10 Vest Stadil Fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2010-01-01 Klostermølle
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2010-01-29 Ringkøbing
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2010-01-18 Søvind
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2010-10-11 Vest Stadil Fjord
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-01-04 Klostermølle
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2010-03-23 Løve
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-01-01 Klostermølle
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-07-05 Vestbirk
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2010-01-18 Alrø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2010-11-08 Bygholm Vejle
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2010-04-11 Uldum Kær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2010-04-10 Vest Stadil Fjord
29 X Knarand (Mareca strepera) 2010-05-15 Vest Stadil Fjord
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-01-01 Klostermølle
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2010-11-08 Bygholm Vejle
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-01-01 Klostermølle
33 X Spidsand (Anas acuta) 2010-10-11 Vest Stadil Fjord
34 X Krikand (Anas crecca) 2010-01-01 Klostermølle
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-01-01 Klostermølle
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-01-01 Klostermølle
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2010-01-18 Alrø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2010-08-19 Bækbygård Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-01-31 Søndervig
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2010-10-13 Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-01-01 Klostermølle
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-01-04 Klostermølle
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-01-01 Klostermølle
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2010-01-18 Alrø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2010-06-01 Hjøllund pl.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2010-05-24 Silkeborg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2010-05-13 Sletkær
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2010-01-18 Horsens
77 X Huldue (Columba oenas) 2010-03-17 Salten, Løvenholts marker
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2010-01-01 Bryrup
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-01-10 Bryrup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2010-01-28 Klostermølle
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-01-11 Vejle Havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2010-01-04 Klostermølle
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2010-04-05 Vrads Sande
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2010-01-04 Klostermølle
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-03-25 Mossø øst
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2010-02-09 Horsens Fjord
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2010-10-11 Husby klit
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2010-04-16 Mossø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2010-01-18 Alrø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2010-06-29 Bøvling Klit
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-03-17 Salten, Løvenholts marker
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2010-05-15 Vest Stadil Fjord
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2010-07-17 Mågeodde, Mors
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2010-05-30 Hvide Sande
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2010-04-18 Nim
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2010-05-15 Vest Stadil Fjord
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2010-06-08 Hvide Sande
120 X Storspove (Numenius arquata) 2010-01-18 Alrø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2010-06-29 Fjandø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-06-29 Bøvling Klit
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2010-09-10 Husby Klit
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2010-09-10 Husby Klit
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2010-05-07 Tim Enge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2010-07-17 Mågeodde, Mors
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2010-09-05 Fakse Ladeplads
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2010-05-30 Hvide Sande
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-01-18 Alrø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-10-12 Torsminde
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2010-10-11 Skjern Enge
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2010-10-13 Blåvand
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2010-04-13 Vrads Sande
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2010-05-07 Hvide Sande
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2010-01-10 Salten Å
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2010-01-18 Alrø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2010-05-09 Sletkær
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2010-07-06 Lille Vildmose
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2010-05-07 Tim Enge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2010-08-19 Bækbygård Strand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2010-01-11 Vejle Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2010-06-29 Vest Stadil Fjord
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2010-02-12 Århus
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2010-01-03 Silkeborg
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2010-01-05 Klostermølle
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Brabrand Sø
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2010-01-01 Klostermølle
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2010-05-15 Søndervig
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-05-11 Hvide Sande
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2010-06-03 Bækbygård Strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2010-05-07 Tim Enge
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2010-06-29 Bækbygård Strand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2010-06-29 Vest Stadil Fjord
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2010-08-19 Bækbygård Strand
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2010-08-19 Bækbygård Strand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2010-10-11 Husby Klit
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2010-01-30 Søndervig
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2010-10-11 Husby Klit
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2010-10-11 Husby Klit
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2010-10-12 Husby Klit
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2010-05-07 Husby Klit
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2010-01-01 Klostermølle
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2010-06-03 Vest Stadil Fjord
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2010-01-31 Ringkøbing
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2010-01-01 Vængsø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2010-04-05 Velling Skov Dambrug
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2010-06-15 Harrild Hede
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2010-05-29 Harrild Hede
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2010-02-15 Høstemark Skov
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2010-01-02 Bryrup
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2010-01-01 Klostermølle
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2010-04-18 Uldum Kær
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-03-25 Uldum Kær
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2010-04-11 Hvirring
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2010-09-04 Mandehoved, Stevns
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2010-01-01 Klostermølle
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2010-01-29 Ringkøbing
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2010-01-01 Bryrup
274 X Slørugle (Tyto alba) 2010-06-16 Vestjylland
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2010-04-13 Velling Skov
278 X Natugle (Strix aluco) 2010-01-18 Bryrup
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2010-04-13 Vrads Sande
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-01-04 Klostermølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2010-01-02 Bryrup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2010-03-29 Additnæs
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2010-01-18 Klostermølle
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-01-04 Bryrup
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2010-09-04 Mandehoved
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2010-01-18 Hosens
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2010-05-18 Vrads Sande
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-06-03 Vrads Sande
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2010-01-01 Bryrup
318 X Husskade (Pica pica) 2010-01-01 Bryrup
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2010-01-02 Bryrup
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2010-01-04 Silkeborg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2010-07-07 Uldum Kær
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-01-01 Bryrup
325 X Ravn (Corvus corax) 2010-01-01 Bryrup
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-11-13 Ildal Skov
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-01-20 Bryrup
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2010-02-11 Bryrup
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2010-01-06 Bryrup
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2010-06-16 Skænken Sø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2010-01-01 Bryrup
332 X Musvit (Parus major) 2010-01-01 Bryrup
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2010-06-16 Skænken Sø
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2010-10-11 Vest Stadil Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2010-04-05 Vrads Sande
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2010-02-28 Bryrup
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2010-10-12 Vest Stadil Fjord
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2010-04-18 Uldum Kær
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2010-04-08 Katrinedal
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2010-04-08 Katrinedal
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2010-01-11 Bryrup
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2010-06-02 Ildal Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2010-04-11 Uldum Kær
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2010-03-25 Uldum Kær
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2010-05-13 Uldum Kær
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2010-05-18 Torup Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2010-06-06 Nimdrup Bæk
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2010-05-31 Gludsted
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2010-06-16 Skænken Sø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2010-04-05 Bryrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2010-05-18 Bryrup
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-11-08 Vesløs
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2010-05-15 Bryrup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2010-05-11 Søndervig
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2010-01-18 Klostermølle
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-01-05 Klostermølle
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2010-01-07 Bryrup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2010-03-25 Bryrup
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2010-01-11 Klostermølle
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2010-10-13 Blåvand
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2010-01-01 Klosterkær
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2010-04-19 Velling, Bryrup
404 X Solsort (Turdus merula) 2010-01-01 Bryrup
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2010-01-04 Klostermølle
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2010-04-01 Katrinedal
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2010-03-25 Uldum Kær
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2010-01-11 Bryrup
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-01-04 Silkeborg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2010-06-16 Skænken Sø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-05-13 Uldum Kær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2010-05-26 Ildal Skov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2010-04-11 Dorteasminde
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2010-05-18 Bryrup
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2010-05-18 Vrads Sande
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2010-04-01 Vrads Sande
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2010-04-11 S. f. Nim
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2010-01-04 Vængsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-01-02 Bryrup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-01-04 Bryrup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2010-03-16 Bryrup
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2010-05-07 Vest Stadil Fjord
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2010-04-01 Katrinedal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2010-03-25 Uldim Kær
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2010-10-11 Husby Klit
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2010-01-04 Klostermølle
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2010-05-18 Kongsø plantage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2010-01-11 Klosterkær
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2010-10-12 Torsminde
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2010-01-01 Bryrup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-01-06 Bryrup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-01-06 Vinding
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-01-01 Bryrup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-01-05 Bryrup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2010-02-17 Århus østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2010-04-18 Nim
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2010-01-31 Bryrup
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-07-06 Høstemark Skov
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2010-01-02 Bryrup
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-01-06 Vinding
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2010-01-04 Klostermølle
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2010-10-12 Vest Stadil Fjord
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2010-01-31 Ringkøbing
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-01-10 BRYRUP
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2010-03-25 Uldum Kær
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer